piątek, 22 marca 2019

Jak opiekować się szczeniakiem?


Opieka nad szczeniakiem może być źródłem ogromnej radości. Nie ulega jednak wątpliwości, że zapewnienie maluchowi prawidłowych warunków do rozwoju jest sporym wyzwaniem. Czworonożni juniorzy potrzebują bowiem nie tylko naszej uwagi, ale też właściwego żywienia, starannego szkolenia i odpowiedniej dawki rozrywki. Tylko od nas zależy, czy wyrosną na pewne siebie i ciekawe świata psiaki. Jak pielęgnować małych podopiecznych? Jak rozwijać kreatywność i potencjał intelektualny szczeniąt?


Prawidłowe żywienie szczeniaka


Odpowiednia dieta odgrywa niebagatelną rolę w życiu szczeniąt. W dużej mierze to właśnie od tego, co trafia do miski naszego ulubieńca, zależy jego samopoczucie, wzrost i rozwój. Małe psiaki mają wyższe zapotrzebowanie na energię i składniki budulcowe niż dorosłe zwierzaki, dlatego wymagają wysokoenergetycznego i bogatego w białko pożywienia. Karma dla szczeniąt » powinna zawierać substancje stymulujące odporność (np. prebiotyki, przeciwutleniacze) i wspierające rozwój układu nerwowego (kwasy tłuszczowe DHA i EPA). Pokarm musi być ponadto dostosowany, pod względem konsystencji i tekstury, do uzębienia czworonogów. Zaleca się, aby maluchy jeszcze przez dwa tygodnie po przybyciu do naszego domu były karmione tą samą karmą, co u hodowcy. Wszelkie zmiany w menu należy natomiast przeprowadzać stopniowo – modyfikując w ciągu kolejnych dni proporcje między poszczególnymi elementami jadłospisu. Ze względu na niedojrzały przewód pokarmowy młodych psiaków należy karmić je często, ale małymi porcjami. Szczenięta ras dużych i średnich powinny otrzymywać trzy posiłki w ciągu dnia aż do ukończenia 6. miesiąca życia (poczytaj więcej o żywieniu szczeniąt ras dużych i olbrzymich KLIK), natomiast ras małych i miniaturowych – do ukończenia 4. miesiąca życia.

↓ KARMA DLA SZCZENIĄT DOCTOR DOG ↓Profilaktyka zdrowotna u szczeniaka


Szczenięta są prawie całkowicie bezbronne w walce z patogenami. Właśnie dlatego podstawowym elementem profilaktyki zdrowotnej są szczepienia szczeniąt ». Aby uchronić małego pupila przed groźnymi chorobami zakaźnymi, musimy ściśle przestrzegać harmonogramu szczepień. Cykl szczepień zwykle zaczyna się około 6. tygodnia życia zwierzaka, a kończy, gdy maluch osiąga wiek 12-16 tygodni. Do chorób, przeciw którym trzeba zaszczepić każdego czworonoga, należą: nosówka », parwowiroza, choroba Rubartha i wścieklizna. W niektórych przypadkach warto dodatkowo zapewnić szczeniakowi ochronę przed kaszlem kenelowym » i leptospirozą.

 U czworonożnych juniorów nie wolno także zaniedbywać profilaktyki antypasożytniczej. Do zarażenia niektórymi pasożytami może dojść drogą śródmaciczną lub laktogenną, dlatego młode psiaki są szczególnie narażone na robaczycę. Pierwsze odrobaczanie przeprowadza się u czworonogów w 2. tygodniu życia, kolejne – w 4. tygodniu, 6.-8. tygodniu i 3. miesiącu życia. U młodych zwierzaków warto też stosować łagodne środki (np. na bazie substancji naturalnych) odstraszające pchły i kleszcze, jednak należy mieć na uwadze fakt, że większość z nich można stosować dopiero od 3. miesiąca życia. Już od szczenięctwa należy przyzwyczajać pupila do regularnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym i okresowych badań kontrolnych.

↓ ŚRODKI PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA SZCZENIAKA ↓
Pielęgnacja szczeniaka


Choć mogłoby się wydawać, że szczenięta nie potrzebują gruntownych zabiegów pielęgnacyjnych, z pewnością nie warto czekać z ich rozpoczęciem do momentu, gdy zwierzaki osiągną dorosłość. Małe psiaki trzeba zapoznać ze wszystkim akcesoriami do pielęgnacji (m.in. szczotkami, grzebieniami, cążkami do pazurów - dowiedz się jak obcinać psu pazury KLIK).

↓ CĄŻKI DO OBCINANIA PAZURÓW U SZCZENIAKA ↓Warto uczyć czworonogi akceptowania dotyku różnych okolic ciała, przeprowadzając w formie zabawy przegląd uszu », oczu » i zębów ». Szczenięta są dosyć wrażliwe, dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzać u nich z dużą delikatnością i ostrożnością. Sierść maluchów ma ponadto nieco inną strukturę niż okrywa włosowa dorosłych czworonogów – do jej czyszczenia powinniśmy zatem używać specjalnych kosmetyków, dedykowanych szczeniętom.

↓ KOSMETYKI DLA SZCZENIAKA ↓↓ SZAMPON DLA SZCZENIAKA ↓W przypadku czworonożnych juniorów nie można pominąć też właściwej higieny uzębienia. Ze względu na napięcie związane z ząbkowaniem maluchy wykazują dużą potrzebę żucia i gryzienia. Trzeba zapewnić im odpowiednie zabawki i przysmaki dentystyczne, które zagwarantują masaż dziąsłom i wspomogą oczyszczanie jamy ustnej.

↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA SZCZENIAKA ↓Nauka czystości


Młode psiaki nie mają jeszcze pełnej kontroli nad odruchami fizjologicznymi. Aby ułatwić im naukę czystości, należy zadbać o właściwą liczbę spacerów i ich odpowiedni rozkład. Szczenięta powinniśmy wypuszczać na zewnątrz zaraz po przebudzeniu, posiłkach oraz ekscytujących zabawach. Dla kilkumiesięcznych zwierzaków przerwy między spacerami nie mogą wynosić zatem więcej niż kilka godzin. Do treningu czystości można wykorzystać specjalne maty higieniczne », które warto ulokować w pobliżu drzwi wyjściowych. Dzięki nim psiak nauczy się, że do załatwienia potrzeb fizjologicznych służą tylko określone miejsca. Pamiętajmy jednak, by nie wymagać od pupila zbyt wiele i z wyrozumiałością podchodzić do wszelkich niepowodzeń w nauce.

↓ AKCESORIA DO NAUKI CZYSTOŚCI SZCZENIAKA ↓Socjalizacja szczeniaka


Okres między 3. a 12. tygodniem jest dla czworonogów kluczowy pod względem rozwijania kompetencji społecznych. W tym czasie psiaki uczą się nawiązywać przyjazne relacje z ludźmi i innymi zwierzakami. Muszą więc mieć szansę poznać i pozytywnie skojarzyć jak najwięcej osób i czworonogów o różnych cechach. Warto aranżować dla pupili specjalne spotkania, z których będą mogły wynieść dobre wspomnienia. Tempo i intensywność socjalizacji muszą być jednak ściśle dostosowane do potrzeb konkretnych czworonogów.


Stymulacja sensoryczna dla szczeniaka


Do osiągnięcia równowagi emocjonalnej niezbędne jest maluchom poznawanie świata. Psiaki żyjące w okresie szczenięctwa w ubogim środowisku nie potrafią dostosować swoich reakcji do sytuacji. Dobroczynny wpływ na psychikę czworonożnych juniorów ma stymulacja sensoryczna. Psiaki muszą stopniowo oswajać się z różnorodnymi bodźcami. Powinniśmy umożliwić młodym zwierzakom poznawanie różnych pokarmów, miejsc, powierzchni, dźwięków, akcesoriów, urządzeń domowych, środków transportu itp. Doskonałym wzbogaceniem psiego życia mogą okazać się zabawy węchowe i łamigłówki logiczne.


Szkolenie szczeniaka


Szczenięta są bystre i ciekawskie, przez co zwykle uczą się chętnie i szybko. Naukę najlepiej rozpocząć od prostych komend, takich jak siad i leżeć. Na odpowiednią pozycję najłatwiej naprowadzić czworonoga za pomocą smakołyków. Mały pupil koniecznie powinien też nauczyć się reagować na swoje imię i wracać na zawołanie. Do niezbędnych umiejętności, jakie musi nabyć zwierzak, należy ponadto chodzenie na smyczy. Naukę tej czynności warto rozpocząć jeszcze w domu. Psiaka uczymy chodzenia obok nas, używając jedzenia jako przynęty. Pokazujmy mu również, że jeśli zacznie nas wyprzedzać, my natychmiast się zatrzymamy, a co za tym idzie – ciągnięcie na smyczy będzie zupełnie nieskuteczne. Stopniowo trening ze szczeniakiem trzeba utrudniać – ucząc malucha koncentracji nawet w środowisku bogatym w bodźce (np. na zewnątrz).


Budowanie relacji ze szczeniakiem


W pogłębieniu więzi z naszym małym pupilem pomóc mogą nam wszelkie aktywności socjalne. Małe psiaki czerpią ogromną radość z zabawy, dlatego warto jak najczęściej angażować się w harce ze zwierzakiem. Powinniśmy pokazać pupilowi, że zawsze może na nas liczyć. Bądźmy dla niego przewodnikami i pomagajmy wybrnąć z trudnych sytuacji. Nie wysyłajmy mu sprzecznych sygnałów. Szczeniak musi mieć możliwość uczestniczenia w rodzinnym życiu. Trzeba jednak pamiętać, że maluch powinien rozwinąć także pewną niezależność. Uczmy go więc spędzania czasu w samotności i ignorujmy natarczywe próby wymuszania uwagi. Zachęcajmy do samodzielnej eksploracji otoczenia, węszenia oraz żucia.

↓ ZABAWKI DLA SZCZENIAKA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Soloviova Liudmyla — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger