poniedziałek, 30 grudnia 2013

Wybór zabawki dla psa

Wybór zabawki dla psa
Każdy właściciel psa z pewnością nieraz kupił swojemu pupilowi jakąś zabawkę. Chcemy przecież, by psiaki miały co robić, będąc same w domu, by nie doskwierała im nuda i, by skupiały się na czymś innym niż np. gryzienie mebli. 

Piłeczki, frisbee, gryzaki - psiaki je wręcz uwielbiają. Nasi czworonożni przyjaciele kochają żuć i gryźć, rozładowują przy tym emocje i zabijają nudę. Zabawki wspaniale urozmaicają im także codzienne spacery z właścicielami, przyczyniając się do wzmacniania więzi, łączącej psa i  przewodnika. Niestety, jednak nie wszystkie zabawki są odpowiednie dla naszych przyjaciół. Bądźmy więc dociekliwi, sprawdzajmy etykietki, kupujmy zabawki, posiadające atesty. Nie bierzmy tego, co pierwsze wpadnie nam w ręce.

 

Wybór odpowiedniej zabawki dla psa danej rasy


Przede wszystkim, będąc w sklepie zoologicznym i szukając zabawki dla pupila, powinniśmy patrzeć nie na to, czy zabawka jest ładna, tylko na to, z czego jest wykonana, czy jest funkcjonalna oraz, czy jest odpowiednia dla naszego psiaka, jego rasy. Wcale bowiem nie jest tak, że każda zabawka będzie dobra dla każdego pupila. Są zabawki, wykonane z solidnych materiałów, które potrafią wytrzymać szarpanie i gryzienie psa dużej rasy, a są też przecież takie, które duży pies zniszczy po minucie zabawy, bo są to zabawki, nadające się jedynie dla psów ras małych. Szczególnie ostrożnie należy wybierać zabawki dla szczeniąt. Maluchy nie powinny bawić się zabawkami, składającymi się z wielu małych elementów, ponieważ łatwo wtedy o nieszczęście. Szczenię może połknąć taki element i konieczna będzie wizyta na ostrym dyżurze. Czasami, gdy kawałek takiej zabawki (np. zabawki z wypustkami, które łatwo odgryźć) trafi do jelit, może pojawić się stan zapalny i bywa, że jest już za późno, by uratować psiaka.

Jak pomóc psu, który połknął fragment zabawki


Jeśli nasz maluch, bawiąc się zabawką, przypadkiem połknie ją lub utknie mu ona w gardle, musimy czym prędzej reagować. W przypadku połknięcia jakiegoś elementu, można spróbować wywołać wymioty, poprzez podanie psu nierozcieńczonej wody utlenionej (ok. 1 łyżkę), musztardy, kiszonej kapusty lub roztworu soli. Taka reakcja może pomóc, jeśli psiak połknął element na naszych oczach, chwilę temu (do 30 minut) i tylko wtedy, jeśli połknięte przez niego zostało ciało stałe. W przypadku połknięcia żrącej substancji, czy płynu, nieznanego pochodzenia, należy od razu udać się do weterynarza. Wymioty mogłyby w takiej sytuacji podrażnić przełyk psa. Jeśli natomiast zabawka nie została połknięta przez psa, a tylko utknęła mu w gardle, należy delikatnie spróbować ją wyciągnąć. Pamiętajmy, że, gdy poczujemy choć niewielki opór, nie należy dalej wyciągać zabawki na siłę, by nie pogorszyć sytuacji. Niezbędna jest wówczas wizyta u specjalisty.

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓


Z czego powinny być wykonane zabawki dla psów


By uniknąć niebezpiecznych związków, jak ftalany, czy bisfenol A, które można odnaleźć w plastikowych zabawkach i, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie psiaków, należy wybierać zabawki, wyprodukowane z naturalnych tworzyw. Na rynku istnieje wiele marek, które oferują zabawki, stworzone np. z:
  • bambusa,
  • bawełny,
  • juty,
  • czy sztruksu.
Nie oszczędzajmy na zabawkach dla psów. Co z tego, że kupimy tanią zabawkę, jeśli zepsuje się ona następnego dnia albo, co gorsze, będzie wykonana z materiału, który zaszkodzi naszemu czworonogowi. Naprawdę nie warto. Lepiej zainwestować w porządną zabawkę, z atestami, znanej marki, wytrzymałą, która będzie funkcjonalna, trwała i bezpieczna. Pamiętajcie, że sami także możecie wykonywać zabawki dla swoich szkrabów. Wówczas wiecie, z czego są one zrobione i nie musicie obawiać się, że w jakiś sposób źle wpłyną na zdrowie waszych psiaków.

↓ ZABAWKI DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger