środa, 1 sierpnia 2018

Jak dbać o zęby psa?


Problemy z zębami to nie tylko ludzka, ale również psia bolączka. Gdy stan uzębienia ulega wyraźnemu pogorszeniu, czworonogi nierzadko tracą całą radość płynącą z gryzienia i pałaszowania pysznych przekąsek. Niestety, patologie w obrębie jamy ustnej niejednokrotnie negatywnie wpływają także na funkcjonowanie całego organizmu zwierzaków. O zęby pupila trzeba więc dbać niezależnie od tego, czy jest on jeszcze szczeniakiem, czy już psim seniorem. Jak prawidłowo pielęgnować uzębienie czworonoga?


Profilaktyka dentystyczna u psów


Profilaktykę dentystyczną u czworonogów warto rozpocząć już na etapie szczenięctwa. Młode psiaki dość szybko przyzwyczajają się do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dodatkowo im wcześniej wdrożymy pewne działania, tym większa szansa, że nasz pupil aż do późnej starości będzie mógł cieszyć się zdrowymi i czystymi zębami. Podstawowym elementem profilaktyki są regularne przeglądy dentystyczne. Na ogół powinniśmy zabierać na nie pupila przynajmniej co pół roku. U zwierzaków szczególnie narażonych na problemy z zębami (np. ras miniaturowych) kontrole muszą odbywać się jeszcze częściej. Należy ponadto zwracać uwagę na wszelkie objawy, które mogą sugerować problemy z uzębieniem u podopiecznego. Brzydki oddech u psa », nadmierne ślinienie się, krwawienie dziąseł czy niechęć do jedzenia to sygnały alarmowe, które powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u weterynarza. Równie istotna dla zachowania optymalnego stanu uzębienia jest odpowiednia dieta. Jadłospis czworonoga nie może opierać się jedynie na mokrych pokarmach. W menu zwierzaka muszą znaleźć się twarde przekąski, które ułatwią oczyszczanie zębów w sposób mechaniczny. Możemy zaopatrzyć się także w specjalną suchą karmę z formułą dentystyczną, która znacznie ułatwi nam pielęgnację psiego uzębienia i ograniczy odkładanie się kamienia nazębnego (poczytaj więcej o diecie wzmacniającej psie zęby KLIK).

Szczotkowanie psich zębów 


Szczotkowanie to bez wątpienia najskuteczniejsza metoda oczyszczania zębów czworonoga z płytki bakteryjnej. Idealnie byłoby tego typu procedurę przeprowadzać przynajmniej raz dziennie. Najlepiej zabieg wykonywać zawsze o stałej porze – wieczorem, gdy zwierzak spożył już ostatni posiłek. Niezwykle ważna jest tu konsekwencja. Codzienne szczotkowanie szybko stanie się stałym elementem w rozkładzie psiego dnia i nie będzie dla naszego pupila stresujące.

Zabieg znacznie ułatwi nam specjalna szczoteczka do czyszczenia zębów psa. Polecane są zwłaszcza akcesoria zakładane na palec, którymi można z łatwością manewrować w psim pysku. Możemy także zdecydować się na szczoteczkę z dwiema główkami – pozwala ona jednocześnie wyczyścić policzkową i podniebienną lub językową powierzchnię zębów. Warto ponadto wiedzieć, że u czworonogów nie można stosować past do zębów z fluorem – przeznaczonych dla ludzi. Co więcej, preparaty dedykowane psiakom zwykle wzbogacone są dodatkami smakowymi, dzięki czemu zwierzaki łatwiej je akceptują.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PSICH ZĘBÓW ↓Zanim zaczniemy szczotkować psie zęby, powinniśmy pozwolić pupilowi powąchać pastę nałożoną na szczoteczkę. Nie musimy też się obawiać, jeśli nasz ulubieniec będzie chciał jej skosztować. Czyszczenie zębów psa rozpoczynamy od ich policzkowej powierzchni. Jeśli czworonóg bez problemu akceptuje nasze działania, możemy przystąpić do szczotkowania części językowej i podniebiennej uzębienia. Pamiętajmy, że szczotkowanie należy wykonywać ruchami okrężnymi. Ne wystawiajmy jednak psiej cierpliwości na próbę – postarajmy się przeprowadzić cały zabieg w ciągu kilku minut.

Preparaty do higieny jamy ustnej dla psów


Odpowiednie specyfiki do higieny jamy ustnej mogą nie tylko wspomóc pielęgnacje psich zębów, ale w niektórych przypadkach całkowicie zastąpić szczotkowanie zębów. Warto rozważyć ich stosowanie zwłaszcza u czworonogów, które źle znoszą każdy kontakt ze szczoteczką do zębów lub mają tendencję do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego. Preparaty do higieny jamy ustnej występują m.in. w formie płynów, żeli i sprayów. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość aplikacji. Na ogół wystarczy jedynie nałożyć je na zęby pupila lub wymieszać z wodą przyjmowaną przez czworonoga. Preparaty skłaniają zwierzaka do intensywnego oblizywania się, co sprawia, że psiak sam rozprowadza je w jamie ustnej.


Przysmaki dentystyczne dla psów 


Podawanie psiakowi przysmaków dentystycznych » to chyba najprzyjemniejsza metoda oczyszczania zębów pupila. Specjalny kształt i chropowata tekstura smakołyków w połączeniu z odpowiednimi substancjami czynnymi pozwalają w sposób kompleksowy zadbać o higienę psiej jamy ustnej. Żucie tego typu przekąsek ułatwia usunięcie osadu i resztek pokarmowych gromadzących się na zębach oraz ogranicza narastanie kamienia nazębnego. Dodatkowo rozgryzanie przekąsek dentystycznych poprawia ukrwienie dziąseł, wzmacnia mięśnie żuchwy i dostarcza psiakom rozrywki. W smakołykach często znajdują się ekstrakty roślinne, które odświeżają oddech czworonoga i ograniczają stany zapalne w obrębie jamy ustnej.

Zabawki dentystyczne dla psów


Niezależnie od tego, jakich metod używamy do oczyszczania psich zębów, niezwykle przydatne mogą okazać się zabawki dentystyczne. Akcesoria tego typu posiadają specjalne wypustki, które masują dziąsła w trakcie gryzienia i wspomagają higienę uzębienia. W gryzakach zwykle można z powodzeniem umieścić przysmaki dentystyczne lub odrobinę pasty do zębów – co wzmacnia ich efektywność w profilaktyce stomatologicznej. Godne polecenia są zwłaszcza zabawki nasączone miętą, które odświeżają oddech czworonogów.

↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA PSA ↓


Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger