wtorek, 18 kwietnia 2017

Pielęgnacja oczu psa


Czasami jedno spojrzenie w oczy znaczy dla nas i dla pupila więcej niż tysiące słów. Psim oczom warto przyjrzeć się bliżej jednak nie tylko po to, by odczytać uczucia czworonoga. Regularne kontrolowanie narządu wzroku pozwoli ustrzec ulubieńca przed infekcjami i podrażnieniami. Jak dbać o oczy psiaka na co dzień?Jak kontrolować oczy psa?


Narząd wzroku to jeden z najbardziej delikatnych organów. Nie bez powodu oczy są chronione przed infekcjami przez powieki i łzy. Niestety, zdarza się, że taka ochrona nie wystarczy. O podrażnienia czy urazy psich oczu wcale nie trudno – wystarczy źdźbło trawy, piasek, gałązka. Właśnie dlatego tak ważne jest codzienne kontrolowanie narządu wzroku czworonoga. Zdrowe psie oczy są czyste i błyszczące, dlatego powinny nas zaniepokoić wszelkie zaczerwienienia, zmętnienia lub obrzęki. Sygnałem problemów bywa również łzawienie lub ropienie. Pamiętajmy, by bardzo dokładnie obejrzeć psie powieki i sprawdzić, czy nie dostało się pod nie żadne ciało obce. Czasami pupil sam wysyła sygnały, które mogą świadczyć o chorobie oczu. Bądźmy więc czujni, jeśli zauważymy, że zwierzak mruży lub pociera je łapą. W takiej sytuacji najczęściej nie obejdzie się bez wizyty u weterynarza. Ponadto u czworonogów genetycznie predysponowanych do chorób oczu, starszych lub obdarzonych płytkimi oczodołami zazwyczaj konieczne są regularne badania okulistyczne.

Podstawowe zasady pielęgnacji psich oczu


Jeśli regularnie kontrolujemy narząd wzroku czworonoga, istnieje duża szansa, że nie będziemy musieli wykonywać żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedyną czynnością, która nam pozostanie, będzie regularne przemywanie psich oczu. W tym celu warto zaopatrzyć się w płatki kosmetyczne i odpowiedni płyn. Do pielęgnacji oczu możemy użyć preparatów ze świetlikiem lekarskim, esencji herbacianej lub przegotowanej wody. Idealne będą też płyny o odczynie zbliżonym do pH łez. Przemywanie pozwala na usunięcie śpiochów, a także pozbycie się kurzu i osadu gromadzącego się w kącikach oczu naszego ulubieńca. Jest to więc podstawowy zabieg profilaktyczny, który może uchronić psiaka przed problemami okulistycznymi.

Trochę więcej uwagi trzeba poświęcić oczom czworonogów długowłosych. Bywa bowiem, że obfita sierść zwierzaków dotyka rogówki, wywołując podrażnienia. Aby tego uniknąć, nie można zapominać o regularnym przycinaniu włosów w okolicach narządu wzroku pupila. Pamiętajmy też, by do zabiegu używać wyłącznie specjalnych nożyczek, o zaokrąglonych końcach.

Zdarza się, że psiaki cierpią z powodu niedrożności kanalików łzowych. Przypadłość ta powoduje, że właściwa droga, którą spływają łzy, zostaje zablokowana. Właśnie dlatego u czworonoga pojawia się łzawienie. Problemem są też brunatne zacieki tworzące się w okolicach oczu. Przebarwienia możemy usunąć za pomocą specjalnego płynu (np. na bazie ziół). Warto też natłuszczać okolice oczu pupila wazeliną, żeby ograniczyć osadzanie się łez na sierści.

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zadbajmy zatem o to, by psie oczy nie były narażone na infekcje. Uważajmy, żeby podczas kąpieli nie dostał się do nich szampon. Postarajmy się też chronić narząd wzroku czworonoga przed wiatrem, podmuchami suszarki lub wentylatora.

Zabiegi pielęgnacyjne to jedno, ale w profilaktyce okulistycznej nie sposób pominąć także odpowiedniej diety. Aby nasz pupil jak najdłużej cieszył się doskonałym wzrokiem, warto wzbogacić jego jadłospis o karmę z luteiną, zeaksantyną, witaminami E, C i A.

Jak przyzwyczaić psa do pielęgnacji oczu?


Wiele psiaków ma problem z zaakceptowaniem niektórych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście pupila najlepiej przyzwyczajać do tego typu praktyk już od szczenięctwa. Od czego zacząć? Warto najpierw zbudować pozytywne skojarzenia między preparatami do pielęgnacji oczu, a smakołykami. Można też nauczyć targetować (np. dotykać łapą lub nosem) butelkę kropli lub płynu do oczu. Jest to dobry początek, który ma ułatwić czworonogowi zaakceptowanie właściwych zabiegów. Czasami pomocny bywa również masaż okolic oczu, który relaksuje i wprawia psiaka w dobry nastrój.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI OCZU PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger