środa, 28 czerwca 2017

Maty do nauki czystości dla szczeniąt


Jak nauczyć szczenię czystości w domu? To dosyć istotne pytanie. Wszak, by mieszkanie pod jednym dachem ze słodkim maluchem nie przerodziło się w istny koszmar, pupil powinien jak najszybciej poznać panujące w domu zasady. Nauka zachowywania czystości to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed każdym świeżo upieczonym psiarzem. Jak się za to zabrać? Przede wszystkim warto zainwestować w specjalne maty do nauki czystości dla psów.


Nauka czystości – co trzeba o niej wiedzieć?


Nauka czystości to zadanie wymagające sporych pokładów cierpliwości. Szczenięta uczą się dosyć szybko i chętnie, jednak nie od razu potrafią jasno zasygnalizować swoje potrzeby i często załatwiają się tam, gdzie właśnie się bawią. W związku z tym warto poznać kilka faktów dotyczących szczenięcej fizjologii, które pomogą nam opanować sytuację.

Po pierwsze trzeba pamiętać, że w naturze psów leży, by swoje potrzeby fizjologiczne załatwiać z daleka od legowiska. To znaczy, że szczeniak na pewno nie nasiusia tuż obok swojego posłania, miejsca wypoczynku czy jedzenia. Mając to na uwadze łatwiej wybrać miejsce pod rozłożenie maty. Pamiętajmy także, że maluchy załatwiają swoje potrzeby nawet do kilkunastu razy na dobę, nie wyłączając nocy. Powinniśmy zabierać je na zewnątrz lub zanosić na matę średnio co dwie godziny, a szczególnie po każdym posiłku, piciu, zabawie oraz tuż po drzemce. Oczywiście, jeżeli w nocy pupil przesypia więcej niż 2-3 godziny, nie powinniśmy go budzić. Dzięki temu czas pomiędzy spacerami stopniowo sam się wydłuży.

Dlaczego warto kupić matę do nauki czystości?


Maty do nauki czystości są doskonałym rozwiązaniem na tzw. etap przejściowy, gdy zwierzak jest jeszcze zbyt mały, by wychodzić na zewnątrz. Niestety kilkutygodniowe szczenięta, które nie przeszły jeszcze wszystkich szczepień, powinny jednak załatwiać swoje potrzeby w domu, na specjalnie wydzielonym miejscu. Odporność maluchów nie jest jeszcze do końca rozwinięta, a kontakt z innymi czworonogami grozi złapaniem wielu, groźnych chorób. Dlatego na początek warto przyzwyczaić pupila do korzystania ze specjalnej maty pochłaniającej wilgoć, na której bez problemu załatwi swoje potrzeby.

Korzystanie z maty wyrobi u malucha właściwe nawyki, uświadamiając mu, że swoje potrzeby może załatwiać tylko w określonych miejscach. Te przydatne akcesoria uchronią również przez zniszczeniem nasze dywany, wykładziny oraz panele.

Jak wybrać miejsce pod matę dla psa?


Od czego zacząć naukę czystości w domu? Przede wszystkim powinniśmy wybrać właściwe miejsce pod rozłożenie maty. Najlepiej umieścić ją obok drzwi wyjściowych lub gdzieś na korytarzu. Ważne, by nie kłaść jej w pobliżu psiego posłania lub miseczek z wodą i jedzeniem. Naturalny instynkt każe szczeniakom załatwiać swoje potrzeby w oddaleniu od legowiska. Pamiętajmy też, że mata powinna leżeć zawsze w tym samym miejscu.

Nauka czystości w wykorzystaniem maty dla psa


Kiedy już wybierzemy odpowiednią lokalizację dla maty, musimy jeszcze wyjaśnić zwierzakowi do czego ona właściwie służy. Jak tego dokonać? Cały proces może wydawać się nieco żmudny, ale najlepiej po prostu przenosić szczeniaka na matę, mniej więcej co 2 godziny. Róbmy to zawsze po posiłku, zabawie oraz przed i po drzemce. Powinniśmy także uważnie obserwować zachowanie pupila. Zwykle można dosyć łatwo odczytać, kiedy maluch potrzebuje skorzystać z toalety. Szczenięta odczuwające potrzebę stają się niespokojne, popiskują, węszą po podłodze lub kręcą się w kółko. Gdy tylko zauważymy coś podobnego, natomiast zabieramy psiaka na matę. Pamiętajmy tylko, by zrobić to delikatnie, bez krzyków i nerwowych ruchów. To mogłoby wystraszyć malucha i dać mu do zrozumienia, że robi coś złego. Wtedy pupil zacznie chować się przed nami i załatwiać tak, żebyśmy tego nie zauważyli.

Za każdym razem, kiedy pies skorzysta z maty, powinniśmy go nagrodzić pochwałą lub smakołykiem. Wytworzy to pozytywne skojarzenia i zachęci pupila do wracania na matę z każdą kolejną potrzebą.

Jaką matę do nauki czystości dla szczeniaka wybrać?


Maty do nauki czystości powinny spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim tworzywo, z którego zostały wykonane musi dobrze chłonąć wilgoć i zatrzymywać ją, by nie przeciekła na dywan czy panele.  Dobrze, by mata pochłaniała również nieprzyjemne zapachy. W sklepach zoologicznych dostępne są maty, które można na stałe przykleić do podłoża. Dzięki temu mamy pewność, że mały urwis nie przeciągnie jej po całym mieszkaniu. Znajdziemy również maty aromatyzowane lub preparaty w sprayu, na przykład o zapachu trawy. Taka pachnąca świeżą murawą mata może ułatwić nam kolejny etap szkolenia, czyli naukę załatwiana na dworze. Gdy wyprowadzony po raz pierwszy pupil poczuje znajomy zapach, szybciej zrozumie czego od niego oczekujemy.

↓ MATY DO NAUKI CZYSTOŚCI DLA SZCZENIĄT ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger