poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Jak obcinać psu pazury?


Pazury miejskich psów, spędzających czas głównie w domowych pieleszach lub na parkowej murawie, mogą przerastać i sprawiać czworonogom duży dyskomfort. Gdyby nasi pupile żyli w warunkach naturalnych, ich pazury oczywiście ścierałyby się same. Skoro jednak nie jest to możliwe, obowiązek pielęgnacji i regularnego podcinania pazurów pupila spoczywa na nas, właścicielach. Przeprowadzenie psiego manicure wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oto podpowiedź, jak zrobić to szybko i bezboleśnie.Dlaczego obcinanie pazurów psa jest ważne?


Dzikie psy i ich wilczy kuzyni nie miewają problemów z przerośniętymi pazurami. Ich szpony naturalnie ścierają się same w czasie biegania po twardym, nieraz kamienistym podłożu. Nasi domowi ulubieńcy, których standard życia znacznie się poprawił, spacerują tylko po trawie lub innych, równie miękkich powierzchniach. I to stwarza kłopot, bo ich pazury po prostu nie mają na czym się zetrzeć.

Niestety wielu właścicieli wciąż bagatelizuje ten problem. Tymczasem dodatkowa pielęgnacja jest niezbędna, ponieważ zbyt długie pazury sprawiają zwierzakowi znaczny dyskomfort podczas chodzenia. Gdy stale rosnący pazur zaczyna wrastać w poduszeczkę łapy, ból towarzyszy psu przy każdym kroku. Chodzenie, bieganie czy skakanie staje się niemal niemożliwe. Żeby choć trochę sobie pomóc zwierzaki zaczynają utykać lub krzywo stawiać łapy, co utrwala niepoprawną postawę.

Jak poznać, że pies ma za długie pazury?


Z tym chyba nikt nie powinien mieć problemu. Po pierwsze, pazury pupila obcinamy, gdy tylko usłyszymy ich charakterystyczne stukanie o podłogę w mieszkaniu lub szorowanie po chodniku. Pamiętajmy też, że pazury psa nie powinny dotykać ziemi, gdy ten stoi. Warto uważnie obserwować pupila i od czasu do czasu dokładnie przyjrzeć się jego łapom. Zwracajmy uwagę czy pazury czworonoga nie wyginają się na boki lub nie unoszą koniuszków palców do góry.

Jak często obcinać? To już sprawa bardziej indywidualną. Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzi nasz pupil. Jeśli często spaceruje po twardych nawierzchniach lub uprawia z nami jakiś sport, być może jego pazury ścierają się same. Jeżeli jednak jest psem mniej aktywnym, spędzającym czas na miękkiej trawie lub salonowym dywanie, powinniśmy przeprowadzać przegląd pazurów przynajmniej raz w tygodniu i skracać je w razie potrzeby.

↓ OBCINACZKI DO PAZURÓW DLA PSA ↓Czym obcinać pazury psa?


Nigdy nie używamy do tego celu zwykłych nożyczek czy obcinarek. Pazury czworonogów są dużo twardsze od ludzkich, mają inny też kształt i przekrój. Żadne nożyczki sobie z nimi nie poradzą, a mogą tylko wyrządzić zwierzęciu krzywdę. Do podcinania psich pazurów przeznaczone są specjalne cążki, dostępne w wielu sklepach zoologicznych. Mogą one mieć kształt nożyczek lub niewielkiej gilotynki, do której wkłada się psi pazur. Cążki dobiera się pod względem wielkości i rasy psa. Ostatnio na rynku pojawiły się też bardziej pomysłowe gadżety, na przykład takie, które same sygnalizują na jaką długość można przyciąć psi pazur.

Jak prawidłowo obcinać psie pazury?


Najlepiej obcinać pazury psu, który wrócił z długiego spaceru, wybiegał się, wybawił i nie ma już ochoty na żadne psoty. Zmęczony zwierzak szybciej się uspokoi i nie będzie za bardzo protestował podczas zabiegu. Od czego zaczynamy? Małego psiaka możemy wziąć na kolana, a jeśli nasz pies ma większe gabaryty sadzamy lub kładziemy go na podłodze i przyjmujemy wygodną pozycję tuż obok. Jeżeli pokłady cierpliwości naszego czworonoga mają swoje granice, możemy poprosić o pomoc drugą osobę. Następnie powinniśmy delikatnie przycisnąć poduszeczkę łapy, tak aby wysunął się z niej cały pazur.

Zanim przejdziemy do akcji, musimy jeszcze zlokalizować rdzeń pazura. Psie szpony mają w środku mocno ukrwiony rdzeń, którego przecięcie powoduje krwawienie i sprawia zwierzakowi duży ból. Rdzeń sięga mniej więcej do połowy pazura i bardzo łatwo go zobaczyć u psów o jasnych szponach. Jeśli nasz pupil ma czarne pazury, może być nam trochę trudniej. W takiej sytuacji spoglądamy na pazur od dołu i szukamy na nim wąskiego rowka – to właśnie rdzeń. Tniemy powyżej niego, od dołu ku górze i prostopadle do grzbietu pazura.

Skrócony pazur powinien być równy gładki, tak aby nie pękał i nie tworzyły się na nim zadry. Jeśli rdzeń zostanie przecięty, należy zdezynfekować rankę i zasypać ją specjalnym preparatem powstrzymującym krwawienie. Środek ten można bez problemu kupić w sklepie zoologicznym.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI ŁAP PSA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger