niedziela, 10 listopada 2013

Psy policyjne na emeryturze

Psy policyjne na emeryturze
Co dzieje się z psami policyjnymi, które przechodzą na emeryturę? Kto się nimi opiekuje? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym wpisie. :)

Wiele razy oglądałam filmy o psach pracujących w policji. Zawsze zastanawiało mnie, co dzieje się z heroicznym pieskiem po tym, gdy jego stan zdrowia lub wiek nie pozwolą na dalsze wykonywanie obowiązków. Zaczęłam więc szperać w sieci.

Przeglądając fora internetowe, zetknęłam się z wieloma pytaniami na temat emerytowanych psów policyjnych. Zdziwiło mnie, jak wiele osób uważa, że czworonogi u kresu swojej kariery zawodowej poddawane są uśpieniu. Prawda jest taka, że takie przypadki mają miejsce niezwykle rzadko. Gdzie tak naprawdę lądują psi emeryci?

 

Psi wiek emerytalny


Psy policyjne przechodzą na emeryturę zazwyczaj  w wieku dziewięciu lat. Jest to jednak granica ruchoma. Zdarza się bowiem, że pies w wyniku wypadku doznaje urazu, który niepozwala mu na dalszą służbę. Bywa również tak, że pupil cieszy się wyjątkowym zdrowiem i może pracować dłużej, niż jest to przewidziane w regulaminie.

 

Kto zajmuje się psem policyjnym na emeryturze


Pierwszeństwo do opieki nad takim psem, ma jego dotychczasowy opiekun. Czas, który spędził z czworonogiem przez lata służby sprawia, że staje się on najodpowiedniejszym kandydatem na właściciela.

Czasami zdarza się, że policyjny opiekun psa nie może dłużej trzymać czworonoga w domu. Wtedy musi znaleźć sobie odpowiedniego zastępcę. Zazwyczaj nie zajmuje to zbyt wiele czasu, ponieważ ludzie chętnie przygarniają świetnie wyszkolone oraz ułożone psy. Informacja o tym, że psi emeryt potrzebuje nowego domu, ląduje w aktualnościach na stronie wojewódzkiej. Pod takim wpisem znajdziemy zdjęcia psa, jego opis i najważniejsze informacje o jego zachowaniu i upodobaniach. Każda osoba, która chciałaby przygarnąć psiego emeryta, jest dokładnie sprawdzana. Musi się ona przygotować na odwiedziny domowe. Mają one na celu ocenienie, czy dany człowiek posiada odpowiednie warunki mieszkalne oraz wiedzę, która powoli mu na opiekę nad starszym czworonogiem.

Czasem zdarza się, że piesek po wieloletniej służbie w policji, jest bardzo chory. Wtedy, jego partner z pracy, czyli prawny opiekun, podejmuje decyzję o tym, czy uśpić swojego czworonożnego przyjaciela.

 

Czy każdy z nas może zaadoptować emerytowanego psa policyjnego


Posiadanie psa, który przez wiele lat służył w policji, może być bardzo komfortowe. Taki czworonóg jest przecież świetnie wyszkolony i nauczony posłuszeństwa. Nie trzeba więc wkładać wysiłku w wytresowanie go.

Z drugiej jednak strony, taki pupil ma swoje przyzwyczajenia, utrwalane przez lata czynnej służby. Ciężko jest je zniwelować. Dlatego właśnie pierwszeństwo do adopcji takiego psa ma jego policyjny partner. Zna zachowania swojego czworonoga od podszewki i będzie umiał sprostać jego wymaganiom oraz potrzebom.

Przy podjęciu decyzji o adopcji psiego policjanta przechodzącego na emeryturę, musimy wziąć pod uwagę to, czy czworonóg nie ma urazów psychicznych. Wszyscy bowiem wiemy, że czworonogi są tak samo uczuciowe jak ludzie i niektóre zdarzenia mogą pozostawić rysę na ich psychice. Warto więc dowiedzieć się, czy interesujący nas osobnik nie przeżył traumy, która może przeszkodzić mu w normalnym funkcjonowaniu w naszej rodzinie.

 

Ciekawostki


Wielu twórców filmowych zainspirowało się psami policyjnymi. Właśnie dlatego powstało wiele produkcji, w których takie czworonogi grają główne role:
 • „Komisarz Rex”,
 • „K-9”,
 • „K-911”,
 • „Agencie, podaj łapę”,
 • „Top Dog”.
Temat psich policjantów okazał się fascynujący nawet dla polskich twórców. Serial „Komisarz Rex” doczekał się naszego rodzimego odpowiednika pod tytułem „Komisarz Alex”.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA SPÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

2 komentarze:

 1. Jak mozna zadoptowac Emerytowanego Psa policyjnego.
  Posiadam juz jednego Owczarka Niemieckiego.
  Plac i miejsca jest dosc ai czasu dla zwierzad nie brakuje.
  Jesli ktos zna droge w tym kierunku prosze o informacje. sponar.beno@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie sie odwolac aby zaadoptowac emerytowanego Psa Policyjnego

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger