poniedziałek, 25 listopada 2013

Dieta, wspomagająca psią pamięć

Dieta, wspomagająca psią pamięć
Psy, tak samo jak ludzie, w pewnym wieku zaczynają mieć problemy z pamięcią. By złagodzić objawy i wspomóc czworonoga, należy podawać mu produkty, które pozwolą mu na dłuższe cieszenie się dobrą pamięcią. 

Bardzo często starsze psy cierpią na problemy z pamięcią. Wynika to głównie z tego, że komórki mózgowe tracą umiejętność przyswajania glukozy, która jest głównym źródłem energii. Taka dolegliwość nazywana jest Zespołem Zaburzeń Poznawczych Psów (CCD, czyli Canine Congnitive Dysfunction) lub psią odmianą Alzheimera.

Dieta wspomagająca psią pamięć


Co więc zrobić, by zapobiec Zespołowi Zaburzeń Poznawczych Psów? Naukowcy z St.Louis postanowili przeprowadzić badania. Przez okres ośmiu miesięcy sprawdzali, czy podawanie czworonogowi pokarmu bogatego w triglicerydy średniołańcuchowe zapobiegnie szerzeniu się psiej demencji. 

Stworzyli dwie grupy czworonogów. W każdej z nich znajdowały się osobniki w wieku od 7,5 do 11,5 roku życia. Psiakom z pierwszej grupy podawano pokarm zawierający triglicerydy średniołańcuchowe. W drugiej grupie pupile były karmione zwykłą, o nic niewzbogaconą karmę. Następnie, osobniki z obu grup były tresowane i nauczano ich trzech nowych sztuczek.

Okazało się, że psy, które otrzymywały w karmie triglicerydy średniołańcuchowe, zwiększyły swoje możliwości poznawcze. Co więcej, w ich krwi wykryto wyższą zawartość ciał ketonowych. Oznacza to, że triglicerydy stanowią świetne źródło energii dla psiego mózgu, zwiększając jego możliwość do przyswajania nowych informacji.

Oprócz podawania psu triglicerydów średniołańcuchowych, należy również chodzić z pupilem na długie spacery. Ważne jest bowiem, by mózg psa był dobrze dotleniony. Dzięki temu będzie on pracował lepiej, szybciej i sprawniej.

Ważne jest również, by ćwiczyć z psiakiem różne sztuczki. Najlepiej codziennie na spacerze przypominać pupilowi to, czego nauczyliśmy go w wieku szczenięcym. Dzięki temu zmusimy psa do codziennego korzystania z zasobów pamięci i zapobiegniemy postępowaniu CCD.

Ważnym czynnikiem wspomagającym psią pamięć, jest odpowiednio dobrana karma. W tym celu możecie udać się do weterynarza, który pomoże Wam wybrać tę najlepszą. W wyborze psiego jedzenia kluczową rzeczą jest sprawdzenie, czy składniki danego pokarmu zostały dobrane w taki sposób, by dostosować się do potrzeb danej rasy. Na rynku znajdziemy szeroki wybór karm i dla każdego czworonoga znajdzie się ta odpowiednia.

Pamiętajcie, by nie pozostawiać swojego psa samemu sobie. Niektórzy z góry zakładają, że ich czworonóg, tak czy inaczej, będzie miał kłopoty z pamięcią i jest to proces, którego nie można złagodzić. Takie myślenie sprawia, że nie dajemy pupilowi szansy na szczęśliwą starość. Ważne jest to, by od wieku szczenięcego chodzić z psem na tresurę, uczyć go sztuczek i podawać odpowiednio zbilansowaną karmę, której witaminy i minerały wspomogą prawidłową pracę mózgu. Dzięki temu, pupil nie będzie miał problemów na starość. Nie tylko z pamięcią, ale również z utrzymaniem odpowiedniej wagi ciała, zdrowiem fizycznym oraz psychicznym.

↓ KARMY DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger