czwartek, 14 listopada 2013

Dlaczego psy lubią być drapane po brzuszku i za uszami?

Dlaczego psy lubią być drapane po brzuszku i za uszami
Czy Wasze psiaki też uwielbiają drapanie po brzuszku i za uszami? Jak się zachowują, gdy marzą im się te pieszczoty? Wydają podczas nich jakieś dźwięki, machają łapkami, gdy masujecie im brzuszki? Czy wiecie, co powoduje, że to lubią? 

Nasza Tori kocha przytulanie i wszelkiego rodzaju drapanie, czy to po brzuszku, za uszami, czy też pod brodą, no po prostu wszędzie! :) Jak jest ciepło i całą rodzinką siedzimy sobie na tarasie, podbiega do każdego i zabiega o pieszczoty, wkładając głowę pod rękę, przysuwając się blisko i napierając boczkiem, niemalże błagając o to, żeby ją poprzytulać i podrapać. Później sama kładzie się na podłodze i daje do głaskania brzuszek. Drapanie psa po brzuszku


Czy jest jakiś przepis na idealny masaż psiego brzucha? Chyba nie, bo przecież każdy pies jest inny i każdy lubi co innego. Musicie, metodą prób i błędów sprawdzać, co Waszemu maluchowi sprawia przyjemność, a co go denerwuje. Najważniejsza jest umiejętność obserwacji i reagowania na to, co widzicie, słyszycie. Jeśli miziając psiaka, zauważacie, że otwiera on pysk, odchyla głowę do tyłu, oznacza to, że jest mu dobrze. Jeśli nie jesteście pewni, możecie także spróbować przerwać masaż i sprawdzić, jak zachowa się psiak. Jeśli spojrzy się na Was, jakby chciał spytać "No ej, dlaczego przestałeś?" albo dotknie łapą Waszej ręki, prosząc o dalsze mizianie, możecie być pewni, że mu się to podoba i robicie to w sposób prawidłowy. Drapanie po brzuszku działa na psy odprężająco, relaksująco, co widać, kiedy niektóre z nich zasypiają, podczas takich pieszczot. Są jednak psy, które nie lubią być drapane po brzuszku, ale to kwestia indywidualna. Musicie sami odkryć, jak jest z Waszym przyjacielem.

Psie kopanie, podczas drapania po brzuszku


Wasz psiak uwielbia drapanie po brzuszku, ale zastanawiacie się, czemu czasami kopie łapą w powietrzu, podczas takiego masażu? Otóż, każdy pies ma takie miejsca na ciele, których drażnienie wywołuje bezwarunkowy odruch, jakim jest kopanie. To jak u nas, kiedy lekarz sprawdza reakcję na uderzenie młotkiem w kolano. Takie miejsce na ciele psa może być jedno, ale może być ich też kilka. Czy łaskotanie w tych miejscach denerwuje psiaki? Trudno stwierdzić, ale jeśli widzicie, że Wasz psiak nie jest wtedy zadowolony, po prostu podrapcie go w inne miejsce :) UWAGA! Odruch bezwarunkowego kopania przydaje się weterynarzom, którzy dzięki niemu mogą sprawdzić, czy nerwy u psa nie zostały uszkodzone i zorientować się, czy psiak nie ma problemów neurologicznych.

Drapanie psa za uszami


Psy uwielbiają także, gdy drapie się je za uszami. Dlaczego? Psie ucho zawiera całą sieć nerwów, które dochodzą do organów wewnętrznych i przekazują impulsy do całego ciała. Podczas drapania uszu, wydzielają się endorfiny, pies czuje się spokojny, zadowolony, jest mu po prostu jak w niebie. Należy jednak pamiętać, że lepiej nie drapać za uszami psów, które widzimy pierwszy raz w życiu, które nas nie znają i nam nie ufają, ponieważ mogą stać się agresywne. Psy uważają bowiem dotykanie okolic ich głowy za akt dominacji i mimo, że takie mizianie sprawia im ogromną przyjemność, nie każdemu dają się tak tarmosić.

UWAGA! Lizanie po uszach wśród psów może być elementem gry wstępnej. Jeśli jednak widzicie, że jeden pies bardzo zawzięcie wylizuje drugiemu ucho, sprawdźcie, czy nie jest to kwestia stanu zapalnego. Przy infekcji ucha wzrasta bowiem produkcja wydzieliny, która może działać pobudzająco na kubki smakowe czworonogów. Warto więc zainteresować się i sprawdzić, czy psiak ma zdrowe uszy.

Zdjęcie: Fotolia.pl

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger