środa, 13 listopada 2013

Jak nauczyć szczeniaka czystości

Jak nauczyć psiaka czystości
Każdego szczeniaczka możemy nauczyć czystości. Wystarczy poświęcić mu nasz czas, zainteresowanie, okazać cierpliwość i zrozumienie. Należy wiedzieć, jak postępować, co robić, czego unikać, a na pewno osiągniemy sukces i nasz maluch szybko zacznie załatwiać się na zewnątrz, a nie w domu na dywanie, czy gdzieś za kanapą.

To normalne, że szczeniak na początku siusia w domu


Wiadomo, że gdy w domu pojawia się szczenię, nasze życie zmienia się o 180 stopni. Musimy zająć się maluchem, jak najlepiej potrafimy i być przy nim niemal przez cały czas. Musimy także od początku uczyć go wielu rzeczy, m.in. czystości, czyli załatwiania się w miejscach, do tego przeznaczonych. Szczenięta można zacząć uczyć czystości już nawet w 6-tym tygodniu ich życia, więc są hodowcy, którzy oddają maluchy do nowych domów nauczone tego, gdzie mogą się załatwiać. Jeśli jednak Wasz szkrabek tego nie potrafi, musicie wiedzieć, jak najszybciej i najłatwiej go tego nauczyć.

Jak często wyprowadzać szczenię na dwór


Szczenięta powinno się wyprowadzać na dwór mniej więcej co godzinę. Ważne jest także, by pamiętać o tym, że należy wyjść z psiakiem zawsze, gdy się przebudzi, po zabawie i po ok. 15-20 minutach od czasu, kiedy jadł. Na początku, gdy psiak jest mały, nie spacerujmy z nim, skupmy się na tym, by kojarzył wyjście na dwór jedynie z załatwianiem swoich potrzeb i, by nic innego go nie rozpraszało. Nie zapomnijcie o tym, by za każdym razem, gdy Wasz szczeniak załatwi się na dworze, pochwalić go i nagrodzić jakimś smakołykiem. Musicie jednak robić to od razu po zdarzeniu, bo po kilkunastu sekundach, a już na pewno po kilku minutach, psiak nie będzie wiedział,czy chwalicie go za to, że się załatwił, czy za to, że np. wącha sobie teraz trawkę. Trzeba reagować szybko, żeby działanie było skuteczne.

UWAGA! Pamiętajmy o tym, by zwierzę nie miało nieograniczonego, ciągłego dostępu do jedzenia. Posiłki należy podawać o stałych porach. To sprawi, że przemiana materii psiaka będzie uregulowana i będziemy wiedzieć, kiedy należy wyjść z maluchem, co ułatwi nam nauczenie malca czystości.

Co zrobić, by szczeniak nie załatwiał się w domu


Należy, przede wszystkim, mieć malucha cały czas na oku. Dzięki temu będziemy widzieli jego zachowanie i będziemy mieli czas na to, by zareagować, gdy zobaczymy, że szczeniak czuje potrzebę załatwienia się. Kiedy maluchowi chce się siusiu, zazwyczaj kręci się, biega po pokoju, popiskuje i jest niespokojny. Gdy uda nam się to zauważyć, od razu bierzmy malca na dwór. Jeśli mieszkamy w bloku i nie ma szans, by zdążyć zbiec z pupilem na dół, wybierzmy w mieszkaniu jedno miejsce (najlepiej w okolicy posłania psiaka, by szybciej oduczył się załatwiania wewnątrz) i połóżmy tam specjalną matę, na której pupil będzie mógł się wysiusiać, kiedy nie będzie możliwości, by zrobił to na dworze. Jak maluch zacznie siusiać w innym miejscu, od razu przenośmy go na matę, by wiedział, że miejsce załatwiania się, jeśli nie na dworze, jest tam.

Jak zachować się, gdy przyłapiemy szczeniaka na siusianiu po kątach


Przede wszystkim, w żadnym razie nie możemy krzyczeć, czy też wsadzać szczeniakowi pysk w to, co narobił. Jeśli będziemy się tak zachowywać, wówczas szkrab będzie bał się załatwiać przy nas, jednak w dalszym ciągu będzie to robił pod naszą nieobecność i to w różnych zakamarkach mieszkania. Gdy zobaczymy psiaka, załatwiającego się na środku pokoju, najlepiej jest zakomunikować mu, że robi źle, mówiąc na przykład "nie wolno!", przenieść go szybciutko na dwór albo na specjalną matę. Kiedy szczeniak skończy siusiać w miejscu, do którego go przenieśliśmy, pochwalmy go, żeby wiedział, że tak właśnie należy robić.


↓ MATY DO NAUKI CZYSTOŚCI DLA SZCZENIĄT ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger