sobota, 30 listopada 2013

Linie lotnicze dla psów

Linie lotnicze dla psów
Lecieliście kiedyś na wakacje ze swoim pupilem? Mieliście problem z jego przewiezieniem? Baliście się o to, że coś mu się stanie, podczas podróży w luku bagażowym? To może się zmienić...

Linie lotnicze, stworzone specjalnie dla zwierząt


Słyszeliście może o Pet Airways? To linie lotnicze, które od 2009 roku zajmowały się transportem lotniczym zwierząt. Najczęściej transportowano koty i psy, które nie musiały już gnieździć się w lukach bagażowych, tylko miały specjalnie przygotowane klatki, umiejscowione na klimatyzowanym pokładzie. Na pomysł samolotu dla zwierząt wpadła Alysa Binder i Dan Wiesel. Byli oni bowiem właścicielami psiaka o imieniu Zoe i chcieli, by ich pupil mógł podróżować w godnych warunkach, komfortowo. Para zakupiła wówczas cztery samoloty Beech 1900, dostosowała je do przewożenia zwierząt, wyjmując z nich fotele, a na ich miejsce wstawiając specjalne kontenery i rozpoczęła działalność. Bilety dla zwierzaków można było zamawiać online. Czworonogi należało doprowadzać do samolotu nie później niż na 2 godziny  i nie wcześniej niż na 72 godziny przed planowanym wylotem. Psiak, czy kot, pozostawiony na kilka, kilkanaście godzin przed podróżą miał zapewnioną opiekę personelu, pożywienie i spacery. Podczas podróży, właściciel również mógł być spokojny, ponieważ zwierzaki znajdowały się pod bacznym okiem wyszkolonych członków załogi, którzy co 15 minut sprawdzali, czy ze zwierzakami wszystko w porządku. Niestety, w 2013 roku Pet Airways borykało się z problemami finansowymi i zaprzestało działalność. Może znajdzie się ktoś jeszcze, kto będzie chciał stworzyć linię lotniczą dla psów, kotów i innych zwierząt?

Przelot zwierząt w samolocie


Niestety, obecnie zwierzęta przewożone są w lukach bagażowych, chyba, że lecimy z małym psiakiem lub kotkiem (do 8 kg), wówczas zwierzę może być z nami, oczywiście zamknięte w klatce. Wyjątkiem jest też pies przewodnik, który, bez względu na wielkość, także może towarzyszyć swojemu Panu, podczas lotu. 

Linie lotnicze, a przewóz zwierząt

Teoretycznie, właściciel powinien mieć możliwość przetransportowania swojego pupila samolotem, jednak w praktyce nie zawsze jest to takie proste, bowiem nie każdą linią i nie wszędzie można zabrać ze sobą swojego zwierzaka. Zobaczycie to, przeglądając regulaminy różnych linii lotniczych.

Ryanair

Tu przewoźnik nie przewozi na swoich rejsach zwierząt ani ładunków towarowych, poza psami przewodnikami na niektórych trasach. 

Norwegian

Przewóz żywych zwierząt nie jest możliwy na trasach m.in. do/z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Rosji, Bułgarii, Serbii, Turcji, czy Maroka i Egiptu. Podczas jednego lotu w luku bagażowym znajdować się mogą max. dwa zwierzaki. Muszą być one transportowane w specjalnie do tego przystosowanych klatkach, spełniających wymogi określone przez IATA. Norwegian może ograniczyć czasowo lub wprowadzić zakaz przewozu zwierząt z północy i na północ Norwegii, ze względu na niskie temperatury. Na pokładzie, Norwegian pozwala na przewóz zwierząt (psów i kotów) tylko na rejsach krajowych wewnątrz Szwecji i Norwegii (max. 2 zwierzaki na lot).

Wizz Air 

Wizz Air nie przewozi żywych zwierząt, z wyjątkiem psów przewodników, o ile właściciel psa dysponuje dokumentami, określonymi w przepisach krajów na trasie przewozu i stosuje się do tych regulacji.

easyJet

Przewóz żywych zwierząt (zwierząt domowych, owadów, gadów oraz innego żywego inwentarza) jest zakazany na pokładzie samolotu, bez względu na to, czy w kabinie, czy w luku bagażowym. Wyjątek stanowi przewożenie psa przewodnika i psa towarzyszącego.

Jak widzicie, musicie dokładnie przeglądać regulaminy linii lotniczych, jeśli chcecie wybrać się np. na wakacje ze swoim psiakiem lub mruczusiem. Jak znajdziecie już taką linię, która przyjmie Was i Waszego pupila z otwartymi rękami, upewnijcie się jeszcze, że macie wszelkie potrzebne dokumenty, badania czworonoga i odpowiednio przygotowaną klatkę. Powodzenia! :)

↓ TRANSPORTERY DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger