niedziela, 24 listopada 2013

Psi łupież

Psi łupież
Dzisiaj opowiem Wam o przypadłości, która dotyka psy każdej rasy-łupieżu. Jest on jedną z tych chorób, których przyczyną może być złe lub nieprzemyślane działanie człowieka.

Czym jest łupież


Łupież polega na rogowaceniu oraz łuszczeniu się naskórka. Może mieć on wiele przyczyn,takich jak:
  • nieodpowiednia dieta - podając psu duże ilości mięsa oraz przetworów z niego zrobionych, doprowadzamy do przebiałczenia organizmu, które wpływa na stan skóry oraz sierści psa,
  • nieodpowiednie kosmetyki - jeśli do mycia psa używamy szamponu, którego receptura nie została odpowiednio opracowana, możemy doprowadzić do podrażnienia skóry,
  • zbyt małe ilości minerałów oraz witamin - jeśli podajemy psu jedzenie ubogie w witaminy oraz minerały, organizm pupila nie ma z czego czerpać energii na odpowiednie funkcjonowanie,
  • problemy hormonalne - czworonóg, mający problemy z gospodarką hormonalną, może cierpieć na przeróżne zaburzenia, również te dotyczące skóry.

Co robić, by zapobiec powstawaniu łupieżu u psa


Ważne jest, by znaleźć źródło problemu. Po pierwsze należy zobaczyć, czy szampon oraz ewentualnie odżywka, którymi myjemy naszego pupila, są odpowiednio dobrane. By nie doprowadzić do podrażnienia skóry, wynikającego z nieodpowiedniego doboru kosmetyków, warto udać się do sklepu zoologicznego. Tam znajdziemy odpowiedni szampon, przeznaczony dla zwierzaków poszczególnej rasy. Kupując taki produkt mamy pewność, że jego składniki odpowiednio odżywią skórę oraz sierść pupila.

↓ SZAMPONY DLA PSA ↓ 


Jeśli wykluczymy szampon z listy przyczyn powstawaniu łupieżu, musimy zastanowić się, czy odpowiednio karmimy naszego pupila. Jeśli podajemy mu jedynie suchą, odpowiednio zbilansowaną karmę, praktycznie zawsze jest ona zaopatrzona w odpowiednie witaminy, minerały i wartości odżywcze. Jeśli jednak należymy do osób, które wolą podawać mu własnoręcznie przygotowane jedzenie, musimy zastanowić się, czy dostarczamy organizmowi pupila odpowiednie składniki. W tym celu, możemy zaopatrzyć się w kapsułki witaminowe, które wspomogą funkcjonowanie organizmu psa. Należy również ograniczyć ilość mięsa w diecie. Możemy również udać się do weterynarza, który powie Nam, która karma będzie najbardziej odpowiednia lub w co wzbogacić dietę psa.

↓ WITAMINY DLA PSA ↓


Jeśli okaże się jednak, że dieta nie stanowi źródła problemu, musimy dowiedzieć się, czy nasz pies ma problemy hormonalne. W tym celu należy udać się do weterynarza. On zrobi odpowiednie badania, które wykażą, czy piesek cierpi na niedobór bądź nadmiar któregoś z hormonów. Jeśli tak, lekarz przepisze mu odpowiednie leki, które uregulują gospodarkę hormonalną czworonoga.

Profilaktyka


By nasz pupil miał piękną i wolną od łupieżu sierść, oprócz tych elementów, które wymieniłam powyżej, należy codziennie głaskać oraz czesać psa.

Głaskanie oraz czesanie psa powodują, że jego sierść jest gładka, a skóra pobudzona. Dzięki temu sierść staje się wolna od kołtunów oraz filców, a równocześnie nowa okrywa włosowa jest zdrowsza.

Ważne jest, by regularnie sprawdzać stan sierści psa. Dzięki temu będziemy w stanie stwierdzić, czy ze skórą czworonoga jest wszystko w porządku. Możecie również, przy okazji robienia badań okresowych u weterynarza, poprosić go o dokładne sprawdzenie sierści oraz skóry pupila.

↓ SZCZOTKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger