poniedziałek, 11 listopada 2013

Choroby uszu u psów

Choroby uszu u psów
W dzisiejszym poście opowiem Wam m.in. o tym, jak zauważyć, że Wasz psiak cierpi na dolegliwości, związane z uszami, jakie mogą być te dolegliwości i ich przyczyny. Zapraszam więc do czytania :)

Jak zbudowane jest ucho psa


Budowa psiego ucha jest bardzo zbliżona do budowy ucha ludzkiego. Poza tym, mimo że uszy psów różnych ras potrafią wyglądać zupełnie inaczej, ich budowa u wszystkich naszych szkrabów jest dokładnie taka sama. Ucho, u każdego psiaka, składa się bowiem z: ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego.

Choroby uszu są bardzo często występującymi schorzeniami wśród naszych czworonożnych przyjaciół. Niektóre rasy są na nie dodatkowo szczególnie narażone. Należą do nich wszystkie psy z długimi, zwisającymi małżowinami, a także psiaki o bardzo gęstym owłosieniu (np. pudle, spaniele). Dlaczego? To proste. Utrudniona jest wówczas wentylacja, przez co łatwiej o rozwój różnego rodzaju bakterii.

 

Objawy, występujące u psów, które mają problem z uszami


Jak zorientować się, że nasz psiak ma chore uszy? Przede wszystkim możemy zaobserwować u niego:
  • częste potrząsanie głową,
  • trzepanie uszami,
  • drapanie uszu,
  • wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu (tłusta wydzielina w kolorze żółtym lub brązowym),
  • obrzęk,
  • ból, podczas dotykania uszu.

Najczęstsze przyczyny chorób uszu u psów


Często nasze psiaki cierpią na infekcje uszu spowodowane przez:
  • bakterie, grzyby, pasożyty,
  • alergię,
  • obecność ciał obcych.

Zapalenie ucha zewnętrznego


Infekcja ta obejmuje część zewnętrzną ucha, jaką jest przewód słuchowy. By potwierdzić chorobę, konieczne jest wykonanie cytologii. W przypadku zapalenia ucha zewnętrznego, zaleca się płukanie przewodu słuchowego preparatami, które przepisze weterynarz. Należy pamiętać, że przemywanie uszu wodą jest zabronione, ponieważ wzrasta wówczas poziom wilgotności, co prowadzi do zwiększonej ilości patogenów.

Powikłaniem zapalenia ucha zewnętrznego u psa może być krwiak ucha, którego leczy się operacyjnie. Krwiak powodowany jest uszkodzeniami małżowiny łapą lub przedmiotami, o które pupil uderzał, czy się ocierał.

 

Zapalenie ucha środkowego


Do zapalenia ucha środkowego w większości przypadków dochodzi w wyniku nieleczenia zapalenia ucha zewnętrznego. Jak to się dzieje? Patogeny mają bardzo dobre warunki do tego, by dalej się rozwijać i zajmować kolejne części ucha. Infekcja może zostać wywołana także przez drobnoustroje, które mogą dostać się przez krwiobieg. Istnieje także możliwość przedostania się pasożytów przez trąbkę Eustachiusza, jeśli u naszego pupila pojawił się stan zapalny jamy ustnej. Zapalenie ucha środkowego objawia się tak, jak zapalenie ucha zewnętrznego. W przypadku tego schorzenia mamy jednak dodatkowo do czynienia z zespołem Kornera, który objawia się: zapadniętymi oczami, przymkniętymi powiekami i zwężonymi źrenicami. Psiak może mieć także problemy ze słuchem, wywołane dużą ilością płynu, znajdującego się w uchu środkowym. Zapalenie ucha środkowego leczy się środkami przeciwbólowymi oraz sterydowymi, oczywiście przestrzegając zaleceń weterynarza.

 

Zapalenie ucha wewnętrznego


Zapalenie ucha wewnętrznego to najczęściej powikłanie zapalenia ucha środkowego. Infekcja ta dotyka błędnik, odpowiedzialny za równowagę. Podczas tej choroby, zaobserwować można oczopląs, porażenie twarzy, pupil może mieć problemy z równowagą i poruszaniem się. Czasami u psa mogą wystąpić wymioty. Jest to infekcja, której powikłaniem może być zapalenie opon mózgowych, dlatego tak ważne jest, by dbać o higienę uszu psa i reagować, jak tylko zobaczymy niepokojące objawy, by nie dopuścić do zapalenia ucha wewnętrznego, które leczy się nawet kilka tygodni, podając silne antybiotyki, środki przeciwwymiotne i przeciwzapalne.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH USZU ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger