piątek, 22 listopada 2013

Przetłuszczająca się sierść u psa

Przetłuszczająca się sierść u psa
Nasze psiaki, tak jak niektórzy z nas, też mają problemy z przetłuszczającym się włosem. Na pewno nie czują się wówczas komfortowo, więc, kiedy zauważymy, że sierść naszego pupila jest matowa, tłusta, zlepia się i kołtuni, musimy zadziałać, by wyleczyć psiaka i sprawić, by jego sierść znowu wyglądała pięknie i zdrowo.

Dlaczego sierść psa jest przetłuszczona


Tłusty włos to efekt łojotoku, czyli nadmiernego wydzielania łoju, wytwarzanego przez gruczoły łojowe, znajdujące się w mieszkach włosowych. Możemy mieć do czynienia z dwiema postaciami łojotoku: łojotokiem suchym oraz łojotokiem oleistym. 

W przypadku łojotoku suchego, możemy zaobserwować u psa złuszczanie się cienkich łusek, które wyglądem przypominają drobinki wosku. Dodatkowo, łojotok suchy objawia się tym, że włosy pupila stają się suche, delikatne i bardzo łatwo łamliwe. Ten rodzaj łojotoku jest powszechny wśród nowofundlandów, owczarków niemieckich, czy labradorów.

Łojotok oleisty natomiast przyczynia się do tego, że włos czworonoga staje się wilgotny i tłusty. Z ojotokiem tłustym często borykają się bassety, czy cocker spaniele.

Przyczyny łojotoku u psa


Przyczyn łojotoku u psa może być kilka. Dobrze jest przejść się z psiakiem do lekarza weterynarii, który ustali przyczynę pojawienia się łojotoku u Waszego pupila, by móc skutecznie zwalczyć tę nieprzyjemną dolegliwość.

Do przyczyn łojotoku należą:

  • zaburzenia hormonalne (zaburzenia tarczycy lub zaburzenia funkcji gruczołów płciowych),
  • nieprawidłowo zbilansowana dieta (niedobory tłuszczu, białka, witaminy A, sierki, cynku, seleny),
  • choroby skóry, jak nużyca, świerzb, alergia, grzybica, czy drożdżyca.

Jak sprawdzić, co jest przyczyną łojotoku u psa


Gdy lekarz będzie podejrzewał którąś z wyżej wymienionych przyczyn, zaleci wykonanie badań, które potwierdzą lub obalą przyjętą przez niego hipotezę. W przypadku podejrzeń np. o zaburzenia tarczycy, wykonane zostanie badanie, określające poziom hormonów tarczycy. By określić przyczyny łojotoku, przeprowadza się także badania parazytologiczne, mikrobiologiczne oraz mykologiczne skóry.


Jak wygrać z przetłuszczającą się sierścią u psa


Po pierwsze, możemy wykąpać naszego psiaka, używając do kąpieli szamponu, stworzonego specjalnie dla psów, mających problem z przetłuszczającą się sierścią. Należy pamiętać, by przed kąpielą rozczesać sierść czworonoga, ponieważ rozczesane włosy łatwiej jest dokładnie umyć niż takie, które są zbite, posklejane. Po kąpieli dobrze jest zastosować lekko natłuszczającą odżywkę, ponieważ skóra i sierść pozbawione są wówczas naturalnej ochrony tłuszczowej, co powoduje, że są bardziej narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. 

Specjalne szampony do sierści przetłuszczającej się, mają zazwyczaj w składzie takie substancje, jak:

  • olejek herbaciany - pielęgnuje skórę i sierść, posiada właściwości grzybobójcze oraz bakteriobójcze, łagodzi podrażnienia skóry,
  • d-pantenol - sprawia, że włos nabiera połysku, jest gładszy i zdrowszy,
  • chlorheksydynę - hamuje rozwój bakterii i grzybów,
  • dziegieć - działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, łagodzi podrażnienia, reguluje wydzielanie sebum,
  • biosiarkę - ułatwia złuszczanie naskórka, pobudza odnowę naskórka,
  • selen - działa przeciwgrzybiczo,
  • lanolinę- delikatnie natłuszcza skórę i odpowiada za równowagę wodno-tłuszczową sierści.

Kolejny sposób na piękną sierść to prawidłowo zbilansowana dieta. Weterynarz pomoże nam w doborze odpowiedniej karmy, najprawdopodobniej zalecając zakup jednej z tych specjalnie dostosowanych do potrzeb psów, mających problemy ze skórą i sierścią. Weterynarz może również doradzić nam, byśmy podawali czworonogowi suplementy diety, mające na celu wzmocnienie bariery skórnej psiaka.


↓ SZAMPONY DLA PSÓW↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger