poniedziałek, 18 listopada 2013

Karma dostosowana do specjalnych potrzeb Twojego czworonoga

Karma dostosowana do specjalnych potrzeb Twojego czworonoga
Nie ma jednej uniwersalnej karmy dla wszystkich psów. Psiaki różnią się przecież między sobą wielkością, ciężarem, wiekiem, niektóre dodatkowo mają pewne problemy zdrowotne i wszystkie te czynniki należy brać pod uwagę, kiedy chcemy dopasować karmę do potrzeb naszego pupila.

Karma dla psów w różnym wieku i o różnej wielkości


Psiaki ras małych potrzebują innych karm niż psy ras dużych i olbrzymich. Pożywienie dla tych pupilów, które wyrastają na ponad czterdziestokilogramowe olbrzymy musi być na pewno bogatsze w energię niż jedzenie dla pięciokilogramowego malucha. Gdyby duży psiak miał dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników w odpowiednich ilościach, jedząc karmę przeznaczoną dla maleństw, takich jak Yorki, musiałby zjeść jej kilka, a nawet kilkanaście razy więcej.

↓ KARMY DLA PSÓW RAS MAŁYCH ↓Dlatego właśnie karmy dla olbrzymów są bardziej skoncentrowane i nie musimy podawać psu pięciu misek jedzenia, by poczuł się nasycony. Wystarczy niewiele, a pupil dostanie wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Duże psy mają także często problemy ze stawami, kręgosłupem, ponieważ ich szkielet musi dźwigać ogromną masę. Karmy dla olbrzymów muszą być więc bogate w dodatki, które chronią stawy, zapewniając ich prawidłowe działanie przez długie lata. W przypadku psów ras małych, niezwykle ważna jest także wielkość krokietów. Muszą być one małe, ponieważ psiak nie poradzi sobie z rozgryzaniem dużych kawałków. Psy duże muszą natomiast ćwiczyć swoje szczęki i rozgryzać większe krokiety. Także psy starsze potrzebują innej diety niż np. psy dorosłe. Naszym starzejącym się pupilom powinniśmy podawać mniej kaloryczne pożywienie niż psom dorosłym, ponieważ na stare lata zmniejsza się aktywność fizyczna czworonoga, zwalnia jego metabolizm, przez co łatwo wówczas o nadwagę, jeśli w dalszym ciągu będziemy podawać  pupilowi karmę dla psów dorosłych.

↓ KARMY DLA RAS DUŻYCH ↓Karma dla psa, dopasowana do jego aktywności fizycznej


Wiadomo, że jeśli mamy psa kanapowca, nie potrzebuje on, a wręcz nie powinien otrzymywać zbyt kalorycznego pożywienia, ponieważ nie ma jak spalać tłuszczu, który w pewnym momencie zacznie się odkładać i prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Inaczej wygląda sytuacja u psów, które są energiczne, biegają, uprawiają jakieś sporty. One muszą mieć pożywienie bogate w tłuszcze i wysokowartościowe białka zwierzęce, by mieć z czego tworzyć mięśnie i uzyskiwać energię.

↓ KARMY DLA PSÓW AKTYWNYCH ↓Karma dla psów ze skłonnościami do alergii


Jeśli nasz psiak jest alergikiem, ma delikatny żołądek i jego organizm jest wrażliwy, musimy wybierać karmy, które zawierają składniki, uznane za najmniej i najrzadziej uczulające, by uniknąć problemów i oszczędzić psu cierpienia. Wybierajmy wówczas karmy np. z jagnięciną, zamiast te z kurczakiem. Pamiętajcie, że silnie uczulają też białka, zawarte m.in. w pomidorach, czy też pszenicy. Najlepszym zbożem dla alergika będzie łatwostrawny ryż.

↓ HIPOALERGICZNE KARMY DLA PSÓW ↓


Karmy dla psów z różnymi schorzeniami


Na rynku możemy również znaleźć karmy, specjalnie stworzone dla psiaków z niewydolnością nerek, schorzeniami dróg moczowych, czy problemami wątrobowymi. Jeśli Wasz maluch ma wyniszczony organizm po chorobie, również znajdziecie karmy, które pomogą mu się podnieść i poczuć lepiej. Obecnie naprawdę wystarczy się jedynie rozejrzeć i poprzeglądać oferty różnych producentów karm dla psów, by znaleźć wszystko to, na czym nam zależy. Warto jest dostosowywać pożywienie do aktualnych potrzeb naszego psiaka, by mieć pewność, że nie brakuje mu żadnych kluczowych składników, substancji odżywczych, że jest syty i zadowolony :)

↓ KARMY WETERYNARYJNE ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger