środa, 20 listopada 2013

Psie zmysły

Psie zmysły
Psy są niezwykłymi stworzeniami. Mimo, że wiele o nich wiemy, niektóre zagadnienia cały czas pozostają tak samo intrygujące. Jednym z nich są zmysły czworonoga, które różnią się od ludzkich.

Zmysły psa


Jak wszyscy wiemy, psy postrzegają świat inaczej niż ludzie. Ich zmysły funkcjonują w odmienny i intrygujący Nas sposób. Warto więc zapoznać się z ich działaniem oraz funkcjami, jakie spełniają.

 

Zmysł słuchu


Każdy właściciel psa wie, kiedy jego pupil usłyszał coś, co przykuło jego uwagę. Czworonóg prostuje się i podnosi uszy, co chwila kierując je w innym kierunku. Dlaczego tak się dzieje? Słuch psa jest o wiele bardziej wrażliwy na dźwięki dochodzące z zewnątrz. Pieski posiadają aż piętnaście różnych mięśni, które poruszają uszami i są w stanie skierować je w dowolnym kierunku.

 

Zmysł wzroku


Wiele osób uważa, że psy widzą świat w dwóch barwach – białej i czarnej. Nie jest to jednak prawda. Okazuję się, że pupile widzą kolory od niebieskiego i zielonego aż do barw kremowych. Oczywiście, barwa czarna i biała również jest postrzegana przez czworonoga.

Psy mają niewielką umiejętność widzenia kontrastowych barw. Niektóre kolory mogą działać na psa drażniąco. Uważa się, że należą do nich barwy w odcieniach żółci, pomarańczy oraz fioletu.

Psy mają niesamowitą umiejętność widzenia przedmiotów oddalonych od nich o wiele metrów. Ich zasięg wzroku jest o wiele dalszy niż u ludzi.

Czworonogi posiadają warstwę naoczną, lucidum tapetum, która odbija światło powrotem do komórek receptorowych oka. Dzięki temu, pupile świetnie widzą w ciemności.

 

Zmysł smaku


U psów, tak samo jak u ludzi, zmysł smaku jest ściśle związany ze zmysłem węchu. Jednak w przeciwieństwie do Nas, czworonóg zje nawet najbardziej śmierdzącą rzecz. Co więcej, im intensywniejszy zapach, tym lepiej.

Wielu właścicieli pupilów uważa, że rozkoszują się one jedzeniem. Jest to nieprawdą. Czworonogi nie przywiązują wagi do smaku potrawy – po prostu ją połykają. Takie zachowanie często prowadzi u psów do nadwagi i różnego typu chorób żołądka.

 

Zmysł dotyku


Psy mają świetnie rozwinięty zmysł dotyku. To właśnie on pozwala nowonarodzonym, jeszcze ślepym pupilom, poruszanie się w tym wielkim świecie.

Wszyscy właściciele czworonogów wiedzą, jak bardzo potrzebują one Naszego dotyku. Ciągłe przytulanie się jest objawem chęci poczucia ciepła drugiego stworzenia. To daje poczucie bezpieczeństwa i przynależności.

 

Zmysł węchu


Zmysł węchu u czworonoga jest 100 tysięcy razy silniejszy od węchu człowieka. Badania wykazały, że pies ma dwa miliardy receptorów przy czym, dla porównania, człowiek ma ich tylko czterdzieści milionów. To właśnie sprawiło, że psy stały się świetnymi i niezastąpionymi pracownikami policji. Ich doskonały węch przyczynia się do wykrywania narkotyków i różnych innych substancji przemycanych przez ludzi.

Czworonogi używają węchu do badania otaczającego ich świata – węszą, biegają z nosem przy ziemi oraz podbiegają do innych zwierząt, by je powąchać. Ważne jest, by pozwolić pupilowi poznawać świat jego własnymi sposobami, nie denerwując się na to, że biegnie nie w tą stronę, w którą byśmy chcieli.

By zrozumieć zachowanie psa, musimy poznać jego sposoby na postrzeganie rzeczywistości. Posiadając taką wiedzę, nie będziemy zaniepokojeni, gdy pies nagle podniesie uszy, zacznie szczekać, podbiegnie do obcej osoby lub po prostu położy się na Naszych kolanach. Ważne jest, by umieć odpowiednio zinterpretować to, co pies chce przekazać swoim zachowaniem. Warto więc bacznie go obserwować w rożnych sytuacjach. Dzięki temu będziemy mogli określić co jest normalne, a z czym powinniśmy udać się do weterynarza.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger