poniedziałek, 18 listopada 2013

Katar u psa

Katar u psa
Czy często zdarza się, że Waszemu psu cieknie z nosa? Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w dzisiejszym wpisie.

Katar u psa jest wynikiem podrażnienia śluzówki przez różne czynniki. Jednak cieknąca woda z nosa nie zawsze jest objawem kataru takiego jak u ludzi.

Zdenerwowany, podekscytowany lub rozbawiony pies często wydziela z nosa przezroczysty śluz. Nie jest on jednak groźny i znika podczas odpoczynku lub snu.
Wydzielina z nosa, która cieknie przez więcej niż kilka godzin, może być początkiem infekcji:
  • jasna i wodnista ciecz może świadczyć o alergii lub wirusowym zapaleniu błony śluzowej nosa,
  • lepka oraz ciągnąca się ciecz może świadczyć o grzybiczym lub bakteryjnym zapaleniu.
Prawdziwemu katarowi towarzyszy kaszel, odruch wymiotny oraz odchrząkiwanie. Bardzo często katar jest zwiastunem lub konsekwencją poważniejszego schorzenia. Warto więc dowiedzieć się, co jest jego przyczyną. W tym celu należy udać się z czworonogiem do weterynarza, który wykona odpowiednie badania.

 

Kichanie u psa


Psie kichnięcia zazwyczaj wywoływane są podrażnieniem śluzówki nosa. Jeśli kichanie jest gwałtowne, ciągłe oraz poprzedzone wydzieliną z nosa, należy zabrać psa do weterynarza.

Zdarza się jednak, że kichnięcia nie są one poważnym objawem. Mogą być wynikiem drażniącego zapachu, kurzu, nowych detergentów lub zbyt intensywnej woni perfum. Warto jest więc trzymać psa z daleka od różnego typu odświeżaczy powietrza, które mogą powodować u pupila zawroty głowy oraz kaszel.

 

Inne przyczyny kataru u psa

  • atopowe zapalenie skóry ( skóra jest bardzo sucha, co może wywoływać podrażnienia ),
  • obecność ciała obcego w nosie ( pies często trzęsie głową, trze nos oraz jego okolic ),
  • obecność polipa lub narośli w nosie,
  • długotrwałe i intensywne kichanie może doprowadzić do obrzęku, który powoduje jeszcze bardziej intensywne kichanie.

 

Krwawienie z nosa


Długotrwałe kichanie oraz podrażnianie nosa może doprowadzić do krwotoków. Oczywiście, najlepiej udać się od razu do weterynarza. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, musimy postarać się zatamować krwotok.

Należy zacząć od uspokojenia psa. Następnie należy przykryć nos pupila materiałem, który wchłonie cieknącą krew. Możemy użyć do tego gazę lub ligninę. Nad nosem należy umieścić zimny kompres oraz lekko odchylić głowę pupila.

Jeśli krwawienie nie ustąpi, należy jak najprędzej udać się do weterynarza. Możliwe bowiem, że przyczyną tego stanu jest guz lub nowotwór.

 

Obserwacja stanu nosa u psa


U chorego psa, nos może być suchy, wilgotny, zimny bądź ciepły. Nie możemy więc wierzyć powszechnie znanym mądrościom. By określić, że pupil jest chory, należy obserwować go etapowo:
  • I etap - stopień suchości nosa oraz zmiana jego koloru,
  • II etap - zdolność do prawidłowego oddychania,
  • III etap – rozmiar nozdrzy oraz ich wrażliwość na dotyk.

Ważne jest, by zwracać uwagę na wszelkie odchylenia od normy u psa. Jeśli cokolwiek Nas niepokoi, nie wahajmy się i jak najszybciej zabierzmy czworonoga do weterynarza. Czasami, pozornie niegroźny objaw, może być skutkiem poważnego schorzenia. Sama byłam świadkiem, jak mężczyzna przyprowadził do weterynarza psa, myśląc, że jest on lekko przeziębiony. Po wykonaniu przez lekarza szczegółowych badań, okazało się, że piesek cierpi na białaczkę. Dzięki temu, że została ona wykryta w początkowym stadium, weterynarz był w stanie załagodzić objawy choroby i zrobić ją mniej bolesną.

Katar u psa, mimo, iż objawia się tak samo jak u ludzi, może mieć zupełnie inne przyczyny. Warto więc wiedzieć, co może do niego prowadzić.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger