środa, 23 października 2013

Zabieg kastracji i sterylizacji u psów i suczek

Zabieg kastracji i sterylizacji u psów i suczek
Zabieg kastracji i sterylizacji u czworonogów wciąż wzbudza kontrowersje. Dlaczego? Ludzie myślą, że to brutalne, że boli, że ich czworonożni przyjaciele będą przeżywać to, że zostali pozbawieni narządów i nie będą mogli mieć dzieci. Czy to uzasadnione obawy? Zapraszam do czytania :)

Kastracja psa i sterylizacja suki


Czym jest kastracja? Jest to prosty zabieg, który polega na usunięciu jąder. Sterylizacja to natomiast wycięcie suczce jajników i macicy. Obydwa te zabiegi mają taki sam cel, czyli zapewnienie czworonogowi dożywotniej bezpłodności. Zarówno zabieg kastracji, jak i sterylizacji to obecnie szybki i coraz bardziej powszechny zabieg, wykonywany przy znieczuleniu ogólnym.

Po co kastrować, czy sterylizować naszego pupila

 

 • zapobiegamy ciążom, które są dużym obciążeniem dla suczki,
 • zapobiegamy urojonym ciążom u suczek,
 • eliminujemy uciążliwości, związane z występowaniem cieczek (suczka jest wówczas nieco bardziej nerwowa, często narażona jest na ataki ze strony samców),
 • zapobiegamy rodzeniu się zbyt dużej ilości szczeniąt, z którymi nie ma później co zrobić, komu oddać,
 • zapobiegamy wystąpieniu u suczki raka sutka, całkowicie chronimy przed ropomaciczem, zapobiegamy nowotworom macicy i jajników (które zostają wycięte), natomiast u psa zmniejszamy ryzyko powstawania zmian nowotworowych wokół odbytu oraz ryzyko wystąpienia nienowotworowych schorzeń prostaty,
 • po zabiegu pies nieco łagodnieje, przestaje być agresywny (jeśli mamy do czynienia z agresją wyuczoną, kastracja nie pomoże, pozostaje wówczas wizyta u psiego behawiorysty), eliminujemy nadmierną aktywność seksualną, zapobiegamy ucieczkom, mającym na celu dotarcie do wybranki i zaspokojenie swoich potrzeb,

W jakim wieku można poddać czworonoga zabiegowi kastracji/sterylizacji


Tak, jak wspominałam w artykule ANTYKONCEPCJA DLA PSA, zabieg kastracji/sterylizacji powinno się wykonać dość wcześnie. Co to oznacza? Niektórzy specjaliści uważają, że zabieg w żaden sposób nie wpływa negatywnie na rozwój psa, jeśli wykonany zostanie, w przypadku suczki w okolicach 3-6 miesiąca życia, a w przypadku samca ok. 7-12 miesiąca życia. Są też opinie lekarzy, mówiące o tym, że w przypadku suczek lepiej jest zaczekać do pierwszej cieczki i poddać pupilkę sterylizacji dopiero po ok. 3 miesiącach od pierwszej cieczki, by uniknąć późniejszych możliwych powikłań, do jakich należą m.in. nietrzymanie moczu, czy podrażnienia okolic sromu. 

 

Jaki jest koszt zabiegu kastracji/sterylizacji


Koszt zabiegu zależy oczywiście od przychodni weterynaryjnej, a także od wielkości oraz rasy psa. Zabieg sterylizacji suczki jest nieco droższy od zabiegu kastracji psa, jednak w obydwu przypadkach trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu nawet kilkuset złotych. Owszem, jest to dość drogi zabieg, jednak należy pamiętać, że jednorazowy. Poza tym, często organizowane są akcje, podczas których można taniej poddać pupila kastracji lub sterylizacji.

Możliwe skutki negatywne zabiegu kastracji i sterylizacji


Negatywne skutki kastracji 
 • czterokrotnie zwiększone ryzyko powstania nowotworu prostaty,
 • zwiększone ryzyko zachorowania na niedoczynność tarczycy,
 • zwiększone ryzyko naczyniakomięsaka serca,
 • podwyższone ryzyko wystąpienia schorzeń układu kostnego.
Negatywne skutki sterylizacji
 • zwiększone ryzyko wystąpienia problemów, związanych z niedoczynnością tarczycy,
 • możliwe pojawienie się problemu nietrzymania moczu, zwłaszcza u suk ras większych,
 • zwiększone ryzyko naczyniakomięsaka śledziony i serca,
 • podwyższone ryzyko zakażeń dróg moczowych.

 

 Mity, które często są przyczyną unikania zabiegu kastracji, czy sterylizacji

 1. Pupil po kastracji utyje, będzie mniej aktywny i ociężały - wszystko zależy od tego, czy dostosujemy dietę do nowych potrzeb zwierzaka. Owszem, po zabiegu, metabolizm zwalnia i niektóre psiaki stają się bardziej podatne na otyłość, jednak nie oznacza to, że od razu przytyją. Należy po prostu obserwować pupila, trzymać się zasad prawidłowego żywienia, dostarczać psu odpowiednią ilość ruchu i wszystko powinno być w porządku.
 2. Każda suczka przynajmniej raz w życiu powinna mieć szczenięta - jest to niczym niepotwierdzone stwierdzenie. Nie ma żadnych dowodów na to, że tak powinno być (więcej o tym, jak i o innych mitach przeczytacie w poście MITY O PSACH).
 3. Kastrując psa, zabieramy mu radość, związaną z zaspokajaniem potrzeb seksualnych - pies nie myśli, jak człowiek, nie szuka miłości swego życia, z którą chciałby się kochać i mieć potomstwo. Pies zaspokaja jedynie swoje instynkty. Większą krzywdę wyrządzamy pupilowi, nie kastrując go, ale i jednocześnie nie dopuszczając go do suczek. Po wykastrowaniu, pies nie będzie odczuwał już potrzeby kopulacji, nie będzie się zastanawiał nad tym co by było, gdyby dalej miał jądra i wcale nie będzie brakowało mu stosunków z płcią przeciwną.
Widzimy, że kastracja i sterylizacja mają zarówno wady, jak i zalety. Należy więc przeanalizować wszystkie "za" i "przeciw", rozważyć wszelkie opcje i skonsultować się z weterynarzem, który pomoże podjąć słuszną decyzję. Jeśli zdecydujecie się na zabieg, weterynarz powie Wam, jak będzie on przebiegał, jak należy przygotować psiaka przed zabiegiem, na co zwracać uwagę, gdy zwierzak wróci już do domu. Pamiętajcie, że macie prawo pytać o wszystko- chodzi przecież o Wasze ukochane maleństwo :)

↓ KARMY DLA PSÓW PO ZABIEGU STERYLIZACJI ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

5 komentarzy:

 1. Jaki to problem przypilnować suczkę w okresie cieczki czy psa żeby się nie zbliżył . Jeżeli ktoś chce iść na łatwiznę niech kupi sobie rybki albo pluszowego psa.A nie mówi,że kocha zwierzęta.Człowiek to takie wielkie zwierzę

  OdpowiedzUsuń
 2. A jeśli jest jedno i drugie w tym samym domu tylko suka na dole a pies na górze, który w okresie cieczki wyprawia cuda to coo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, mając w domu psa i suczkę, jedynym rozwiązaniem jest pilnowanie psiaków. Można również wypróbować specjalne pieluchy/majtki dla psów.

   Pozdrawiamy,
   Na Psim Tropie

   Usuń
  2. Majtki czy pieluchy bie chronią suczki przed zapłodnieniem. A pies wariujący za suczką która jest na wyciągnięcie łapy a nie może kryć jest po prostu męczy się i stresuje, ma popęd a nie może go wyładować. Gdy nie posiada się hodowli, psów hodowlanych to kastracja któreś płci jest najlepszym wyjściem.

   Usuń
  3. Majtki nie chronią suczki przed zapłodnieniem a jedynie podłogę i meble przed zabrudzeniem. Pies mający siczke na wyciągnięcie łapy a nie mogący zaspokoić przemożnego popędu wywołanego hormonami odczuwa stres i niezdrowe ciągle pobudzenie, cieczka porragi trwać nawet dłużej niż trzy tygodnie. Dlatego nie mając hodowli ani psów hodowlanych wykastrowanie któregoś z psów jest najlepszym wyjściem.

   Usuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger