piątek, 11 października 2013

Kamienie moczowe u psów

Kamienie moczowe u psów
Dzisiaj opowiem Wam o wyjątkowo nieprzyjemnej oraz bolesnej chorobie pojawiającej się u psów-kamieniach moczowych. Ich występowanie jest ściśle związane z uwarunkowaniami genetycznymi oraz nieodpowiednią dietą.

Przyczyny zachorowania na kamienie moczowe u psów


Zachorowanie na kamienie moczowe u psów wynika z braku ruchu, złej diety, uwarunkowań genetycznych, stresu lub pojawienia się infekcji bakteryjnych układu moczowego.

 

Objawy występowania kamieni moczowych


Objawy kamieni moczowych są dosyć charakterystyczne. Zazwyczaj występuje wiele oznak zachorowania, które są widoczne dla właściciela cierpiącego czworonoga. Oto większość z nich:

 • dysuria, czyli zaburzenia oddawania moczu,
 • krwiomocz,
 • wymioty,
 • brak apetytu,
 • osowiałość,
 • zmiana w zachowaniu,
 • pogorszenie się kondycji,
 • stranguria, czyli bolesne oddawanie moczu,
 • samoistne pękanie pęcherza moczowego,
 • unikanie głaskania po brzuchu,
 • intensywne wylizywanie okolic krocza. 

 

Rodzaje kamieni moczowych

 1. Oxalat, czyli szczawian wapnia – jest to kamień o nieregularnej, pofałdowanej powierzchni. Przyczyną jego powstania jest zazwyczaj zbyt duża ilość wapnia oraz szczawianów w pokarmie (można znaleźć je w czekoladzie, orzeszkach ziemnych lub ziemniakach). Wraz ze wzrostem szczawianów w moczu, zmniejsza się stężenie cytrynianów go stabilizujących.
  Oprócz złej diety, na powstanie kamicy oxalatowej może dojść poprzez przyjmowanie leków takich jak glikokortykosterydy, sole sodowe, witamina D oraz furosemidy.
 2. Kamienie Cystynowe – narażone są na nią psy, które cierpią na wrodzone zaburzenie metaboliczne,czyli cystynurię. Polega ona na tym, że istnieje nieprawidłowość w resorpcji zwrotnej cystyny w kanalikach nerkowych.
  Na kamienie cystynowe cierpią najczęściej jamniki oraz buldogi angielskie.
 3. Kamienie kwasu moczowego – dotykają one psy z wrodzonym upośledzeniem układu, który transportuje kwas moczowy przez błonę komórkową hepatocytów. W wyniku tego, zamiast allantoiny w moczu pojawia się nadmiar kwasu moczowego, który wytrąca się w postaci kamienia.
  Inną przyczyną zachorowania na kamienie kwasu moczowego jest wrodzone oboczne krążenie wrotno – obwodowe, które uniemożliwia kwasowi moczowemu dotarcia do wątroby.
 4. Węglan wapnia oraz dwuwodny fosforan wapnia – są to kamienie nierozpuszczalne, które powstają  przez hiperfosfatemię, hiperkalcemię oraz nadczynność przytarczyc.
 5.  Struvit, czyli trójfosforan amonowo – magnezowy – jest to kamień gładki, który jest ściśle związany z infekcją dróg moczowych. Dochodzi do niego poprzez zakażenie gronkowcem ureazo dodatnim i pałeczką Proteus.
  W tym przypadki należy codziennie podawać psu witaminę C, chlorek amonu, metioninę oraz od 1 do 10 gramów soli kuchennej do karmy.

 

Rzadko spotykane kamienie moczowe


 • Kamienie ksantynowe – pojawiają się zazwyczaj u suk i są spowodowane wrodzonym defektem enzymatycznym; są nierozpuszczalny,
 • Kamienie chlorku amonu – występują przy niewydolności wątroby,
 • Kamienie krzemianowe – są kamieniami nierozpuszczalnymi i leczy się je poprzez solenie pokarmu psa.

 

Leczenie kamieni moczowych u psów


W przypadku wykrycia u psa kamieni moczowych, weterynarz wykonuje zabieg mający na celu usunięcie kamienia. Następnie wykonuje się analizę składu usuniętego ciała obcego. Na tej podstawie lekarz ustala sposób przeciwdziałania nawrotom choroby.

Wielu weterynarzy wysyła czworonoga na dodatkowe badania laboratoryjne, które wykryją ewentualną infekcję lub problemy z metabolizmem.

Zazwyczaj, by nie dopuścić do nawrotu choroby, zaleca się zmianę diety, aktywności fizycznej, podawanie suplementów oraz witamin, podawanie antybiotyków lub odpowiednie połączenie wszystkich wyżej wymienionych działań.

Pamiętajcie, że regularne badania mogą pomóc we wczesnym wykryciu kamieni moczowych, dzięki czemu możemy oszczędzić naszemu psu cierpienia. Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana odpowiednio wcześnie, istnieje szansa, że nasz pupil nie będzie musiał borykać się z jej uciążliwymi objawami, które są ciężkie do zniesienia.

↓ KARMA DLA PSÓW Z PROBLEMEM KAMIENI MOCZOWYCH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger