sobota, 5 października 2013

Pod jednym dachem z psem i nowo narodzonym dzieckiem

Pod jednym dachem z psem i nowonarodzonym dzieckiem
Przyszli rodzice, często martwią się o to, jak ich psiak zareaguje na nowego członka rodziny, czyli na niemowlę, które wkrótce pojawi się w domu. O tym, jak przygotować pupila na malucha, na co zwracać szczególną uwagę, o czym pamiętać, dowiecie się, czytając dzisiejszy wpis :)

Każdy pies jest inny. Jeden spokojny, drugi nieco bardziej agresywny w stosunku do obcych ludzi albo do zwierząt. Każdy jednak, nawet ten na co dzień spokojny jak baranek, musi zostać przygotowany do nowej sytuacji, która go czeka. Dzięki temu, że ciąża trwa kilka miesięcy, mamy sporo czasu, by nauczyć naszego pupila pewnych rzeczy, które pomogą mu wejść w nowy rozdział jego życia. Wiadomo, że, gdy pojawi się dziecko, życie psa, tak jak i całej rodziny, odwróci się do góry nogami. My jednak jesteśmy po to, by psiak zniósł tę zmianę bez stresu, dlatego musimy działać, jeszcze przed narodzinami brzdąca.

 

Usamodzielnianie psa


Jeśli do tej pory psiak miał zawsze to, czego chciał, był przytulany, głaskany i bawiliśmy się z nim, kiedy tylko miał na to ochotę, musimy to zmienić. Wiadomo przecież, że, gdy pojawi się dziecko, to ono będzie w centrum uwagi. Nie zawsze będziemy mieli czas, by w danej chwili pobawić się z naszym czworonożnym przyjacielem i to nie może być dla niego szokiem. Musimy nauczyć go cierpliwości, opanowania, by wiedział, że skakanie i proszenie o uwagę nic nie da i po prostu należy poczekać aż właściciel będzie miał czas, by np. wyjść z nim na długi spacer. Jak to zrobić? Przede wszystkim, przestańmy reagować na zaczepki, bądźmy konsekwentni, nie dajmy sobą manipulować. Nie chodzi o to, by nie okazywać psu czułości, tylko o to, by okazywać ją wtedy, kiedy możemy, chcemy, a nie na zawołanie, gdy pies strasznie się tego domaga.

Przyzwyczajanie psa do odgłosów, wydawanych przez dzieci


Ważne jest, by pies wiedział, że dziecko to też człowiek, żeby przyzwyczaił się do małych istot. Zacznijmy więc od chodzenia w okolice przedszkoli, gdzie pies będzie słyszał bawiące się dzieci. Możemy też poprosić znajomych, którzy mają małe dzieci, by odwiedzili nas kilka razy ze swoimi pociechami. Ważne jest także puszczanie odgłosów płaczącego niemowlęcia i okazywanie przy tym spokoju, by psiak wiedział, że to normalna sytuacja, której nie trzeba się bać i nie należy wówczas zachowywać się agresywnie.

 

Oswajanie psiaka z noworodkiem


Kiedy dziecko już się urodzi, na początku tata maleństwa, czy ktoś z rodziny powinien przywieźć do domu ubranko nowo narodzonego maleństwa, czy kocyk, w który było ono zawinięte, by psiak zapoznał się z nowym zapachem, by był przygotowany na tego maleńkiego człowieczka. Gdy noworodek pojawi się już w domu, mama powinna przywitać się najpierw z psiakiem, pogłaskać go, a następnie bez słowa dać mu do obwąchania szkraba. Przez pierwsze miesiące, dziecko przeważnie leży w łóżeczku, nie ma dużej styczności z psiakiem. Dobrze jest nauczyć psa, że może wchodzić do pokoju, gdzie znajduje się łóżeczko, jedynie w naszej obecności. Jeśli macie dużego psiaka, może on nawet przewrócić mebel, więc naprawdę dobrze jest, by pies wiedział, że nie wolno mu zbliżać się do dziecka, jeśli Was nie ma w pobliżu. Możecie postawić w drzwiach pokoju płotek i uczyć pupila, mówiąc do niego stanowczo "nie wolno", gdy tylko będzie próbował go forsować. Pamiętajcie, że psiak jednak musi od czasu do czasu powąchać malucha, polizać jego rączkę albo nóżkę (nie pozwalajmy psu lizać malucha po twarzy), więc nie należy całkowicie ich od siebie izolować.

O czym warto pamiętać, mając zarówno psa, jak i bobasa w jednym domu


  • musimy dbać o czystość i higienę psa, należy też często odkurzać i sprzątać mieszkanie, ponieważ, gdy nasz maluch zacznie raczkować, będzie zbierał wszystkie brudy, które naniósł psiak i będą one lądowały zapewne u niego w buzi,
  • nie należy na zapas bać się, że pies może wywołać alergię u nowo narodzonego dziecka; naukowcy twierdzą, że obecność czworonoga może wręcz uodpornić malca na alergeny,
  • kontakt z psem może mieć na malucha naprawdę wspaniały wpływ, dzięki niemu dziecko nauczy się wrażliwości i szacunku do innych ludzi oraz zwierząt,
  • nie tylko pies, ale dziecko również od samego początku musi być uczone tego, jak obchodzić się z czworonogiem, musi wiedzieć, że nie należy go ciągnąć za sierść, czy za uszy, bo pies to nie jest zabawka; kiedy zobaczymy, że nasz czworonóg ma dość natarczywości maleństwa, znajdźmy maluchowi inną zabawę i dajmy psu odsapnąć,
  • musimy pamiętać o tym, że pies często nie rozumie intencji dziecka, które ma otwarte usta, wymachuje rączkami i zachowuje bliski kontakt wzrokowy, przez co nasz psiak może reagować agresywnie, dlatego nigdy nie zostawiajmy psa sam na sam z dzieckiem!

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger