środa, 16 października 2013

Pies stróżująco-obronny

Pies stróżująco-obronny
Mieszkacie w domu, w którym zawsze chcielibyście czuć się bezpiecznie, wiedząc, że, gdy tylko coś niepokojącego zacznie się dziać, będziecie mogli liczyć na interwencję Waszego czworonożnego przyjaciela? Chcecie mieć przy swoim boku psiaka, który ostrzeże Was przed niebezpieczeństwem, a w razie konieczności obroni? Jeśli tak, warto zastanowić się nad przygarnięciem czworonoga, odpowiedniego do pełnienia roli stróża i obrońcy.

Różnica pomiędzy psem stróżującym, a psem obronnym


Pies stróżujący to pies, który, czując niebezpieczeństwo, zaczyna alarmować wszystkich dookoła, głośno szczekając. Jeśli nasz przyjaciel jest duży i przy tym wygląda groźnie, bardzo możliwe, że to już wystarczy, by odstraszyć niechcianego gościa. Pies obronny natomiast, gdy zobaczy intruza, który wtargnął na nasze podwórko, rzuci się do aktywnej obrony, przeganiając lub, gdy zajdzie taka potrzeba, nawet atakując człowieka, stanowiącego zagrożenie dla jego domu i rodziny. Pies wyszkolony do obrony nie odwróci się, gdy obcy będzie próbował zrobić mu krzywdę. Jeśli Wasz psiak ma predyspozycje i poświęcicie mu swój czas, uczestnicząc razem z nim w specjalnych szkoleniach, możecie wychować go na psa stróżująco-obronnego, jednak pamiętajcie o tym, że określenia "stróżujący" i "obronny" nie są wcale synonimami.

Jaki powinien być pies stróżująco-obronny

 

 • posłuszny i karny w stosunku do swojego przewodnika,
 • odporny na prowokacje, opanowany,
 • na co dzień spokojny, grzeczny i nieagresywny w stosunku do swoich właścicieli,
 • odważny,
 • inteligentny,
 • groźny z wyglądu,
 • odporny na ból,
 • niedający się przekupić,
 • skuteczny, gdy sytuacja wymaga od niego podjęcia działań, mających na celu obronę terenu i bliskich mu osób.

Pamiętajmy też, że nie każdy nadaje się do tego, by zostać przewodnikiem psa stróżująco-obronnego. By w prawidłowy sposób wychować i wyszkolić takiego psa, potrzeba bowiem silnego charakteru, konsekwencji w działaniu i pewnej ręki. Nie można być pobłażliwym, ustępliwym, ale z drugiej strony nie można też być agresywnym. Pamiętajmy, że większość psów, mających predyspozycje do bycia psami stróżująco-obronnymi, to psy duże i silne. Musimy więc uważać, bo nieprawidłowe wychowanie takiego psa może doprowadzić do tego, że stanie się on niebezpieczny i nieprzewidywalny.

Lista kandydatów na psa stróżująco-obronnego


Jaka rasa najlepiej spełnia wymienione powyżej wymagania i sprawdza się w byciu stróżem i obrońcą? Oto kilku kandydatów, których warto wziąć pod uwagę, przy dokonywaniu wyboru:
 1. Rottweiler
 2. Owczarek niemiecki
 3. Doberman
 4. Dog niemiecki
 5. Bullmastiff
 6. Bokser
 7. Owczarek belgijski
 8. Owczarek kaukaski
 9. Amstaf
 10. Czarny terier rosyjski
Nie jest, rzecz jasna, powiedziane, że mieszaniec nie może zostać psem stróżująco-obronnym. To jednak nigdy nie jest w żadnym stopniu pewne. Każdy mieszaniec jest w końcu inny. Nie można określić jednego wspólnego wzorca, dlatego, przygarniając małego mieszańca, nigdy nie wiemy, czego możemy się po nim spodziewać. Być może okaże się on urodzonym obrońcą, a może jednak będzie psiakiem, przez całe życie bojącym się własnego cienia i zdecydowanie bardziej odnajdującym się w roli tego, którego należy bronić? ;) Nie jest także powiedziane, że każdy Rottweiler, czy Owczarek niemiecki będzie na pewno świetnym stróżem i obrońcą. Można jednak przypuszczać, że, jeśli zaczniemy szkolić psiaka takiej rasy od małego, wykażemy się konsekwencją i w sposób prawidłowy będziemy obchodzić się z naszym pupilem, to uda nam się wychować wspaniałego i oddanego psa stróżująco-obronnego.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

 1. Witam, A co zrobić jeżeli mam rocznego dobermana, który już ukończył kurs PT, a teraz robimy "obronę" piszę w cudzysłowiu, ponieważ pies nie chce gryźć pozoranta czasami złapie za rękaw a czasami nic i nawet cofa się. Jak pozorant próbował mnie zaatakować to pies uciekał ;-(. Nie wiem co o tym myśleć i czy pies w ogóle będzie nadawał się do obrony czy może potrzebuje jeszcze więcej czasu no nie wiem ;-(.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger