sobota, 19 października 2013

Antykoncepcja dla psów

Antykoncepcja dla psów
Antykoncepcja to w przypadku psów bardzo ważny temat. Niestety, statystyki mówią same za siebie. W Polsce, w 2011 roku, bezdomność wśród psiaków kształtowała się na poziomie ok. 70 tys. osobników. Co chwilę znajduje się biedne, wychudzone, często też pobite, skatowane psy na drogach, ulicach, w lasach. Często całe mioty, niepotrzebne nikomu, zostają porzucane gdzieś w kartonie i skazywane są na śmierć. Można tego uniknąć, m.in. stosując antykoncepcję dla psów.

Jeśli zależy nam na tym, by mieć psiaka, który nie będzie przeznaczony do rozrodu, należy zrobić wszystko, by nie dopuścić do krycia. Gdy nasza mała zajdzie w ciążę, pojawia się bowiem problem. Nie wiemy, co zrobić ze szczeniętami, nie stać nas na opiekę nad większą ilością psów i jesteśmy w kropce. Po co nam to wszystko?

 

Czy to prawda, że suka choć raz w życiu powinna mieć szczeniaki


Absolutnie nie, jest to tylko jeden z mitów! Nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że suka powinna przynajmniej raz w życiu zajść w ciążę. Ciąża ani nie zapobiegnie żadnym chorobom (a wręcz może się do nich przyczynić) ani nie sprawi, że nasza pupilka poczuje się wspaniale, bo będzie mogła być mamą i opiekować się swoimi maleństwami. Pamiętajmy, że psy, w przeciwieństwie do ludzi, nie mają instynktu macierzyńskiego. Suczka nie myśli o tym, że chciałaby mieć gromadkę maluchów, które wyrosną na wspaniałe, dorosłe psy. Nie dopuszczajcie więc do krycia, jeśli nie zależy Wam na hodowli i chodzi po prostu o ten jeden raz, niby dla zdrowia.

Metody antykoncepcji u psów


Najogólniej rzecz biorąc, metody antykoncepcji w przypadku psów są trzy: metoda hormonalna, metoda chirurgiczna, czyli sterylizacja (kastracja) no i oczywiście metoda, polegająca na tym, że mamy naszego psiaka zawsze na oku, nie dopuszczając do krycia. Ja osobiście jestem zwolenniczką zabiegu chirurgicznego. Opowiem Wam jednak co nieco o każdej metodzie, żebyście sami mogli dokonać świadomego wyboru.

Izolowanie pupila od świata, by zapobiec niechcianej ciąży


To najstarsza metoda, jednak bywa bardzo zawodna. Wystarczy chwila nieuwagi, psinka wyleci z domu, z ogródka i wszystkie lata uważania na nic ;) poza tym, jeśli i tak nie planujemy szczeniąt, to po co tak męczyć sunię lub naszego samca no i siebie samych? Stosując tę metodę, musimy także pamiętać, że, jak i w przypadku antykoncepcji hormonalnej, narażamy naszego czworonoga na różne choroby, ponieważ bez sterylizacji zwiększa się ryzyko zachorowania, w przypadku suczek np., na raka sutka, a, w przypadku samców, raka jądra.

Antykoncepcja hormonalna u psa


Ta metoda polega na podawaniu suczce hormonów, pod postacią tabletek lub zastrzyków. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad podawania leków, by nie zaszkodzić pupilce, a także regularne badania USG, które pozwolą wykryć ewentualne zmiany chorobowe we wczesnym stadium. Należy pamiętać, że hormony podaje się w fazie spokoju płciowego, 3 miesiące po ostatniej cieczce, 2 miesiące po porodzie i najpóźniej miesiąc przed kolejną spodziewaną cieczką. U samców również doraźnie można stosować tabletki lub zastrzyki antykoncepcyjne, np., gdy suczka sąsiadów ma cieczkę i nie chcemy kusić losu.

Zalety psiej antykoncepcji hormonalnej:

 

 • daje możliwość posiadania szczeniąt w przyszłości, po zaprzestaniu podawania środków,
 • zapobiega niechcianej ciąży,
 • zapobiega występowaniu rui,
 • hamuje występowanie ciąży urojonej,

 

Wady psiej antykoncepcji hormonalnej

 

 • należy pamiętać o jej regularnym stosowaniu,
 • konieczne są badania kontrolne, by jak najszybciej móc zareagować, gdy pojawią się zmiany chorobowe,
 • metoda ta często przyczynia się do powstawania: stanów zapalnych macicy, guzów gruczołu mlekowego, guzów jajnika, ropomacicza,
 • może doprowadzać do miejscowych wyłysień lub zmiany zabarwienia sierści (w miejscach, w których dokonuje się iniekcji),
 • hormony mogą wpływać na przybranie na wadze i zmiany w zachowaniu suczki (np. ospałość).

 

Antykoncepcja chirurgiczna, czyli kastracja/sterylizacja psa


Jest to zabieg, polegający na chirurgicznym usunięciu narządów płciowych. Ludzie wciąż boją się tego zabiegu, dlatego często wybierają metody hormonalne. Większość z nich jednak nie zdaje sobie po prostu sprawy z tego, jakie powikłania mogą wystąpić u pupila, gdy będziemy podawać mu hormony.

Zabieg sterylizacji powinno się wykonać w miarę wcześnie. Część lekarzy uważa, że można zrobić to jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, przed pierwszą cieczką, jednak przeciwnicy uważają, że suczki, mogą później borykać się przez to z otyłością, nietrzymaniem moczu, czy zapaleniami okolicy sromu. Ci lekarze są zdania, że lepiej poddać suczkę zabiegowi po ok. 3 miesiącach od pierwszej cieczki.

 

Zalety kastracji/sterylizacji u psów i suczek

 

 • ogranicza ryzyko powstania ropomacicza, guzów gruczołu mlekowego oraz guzów narządów rozrodczych (w przypadku samców natomiast zapobiega powstawaniu zmian nowotworowych wokół odbytu oraz chroni przed nienowotworowymi schorzeniami prostaty),
 • ogranicza ryzyko występowania ciąż urojonych,
 • zapobiega występowaniu rui,
 • to tylko jeden, bezbolesny zabieg, który pozwoli uzyskać niepłodność na stałe, bez konieczności podawania dodatkowych leków, hormonów.

 

Wady kastracji/sterylizacji u psów i suczek

 

 • możliwość wystąpienia powikłań na skutek zastosowania pełnej narkozy,
 • możliwość powstania infekcji kikuta macicy,
 • w niektórych przypadkach borykanie się z długim gojeniem ran,
 • zespół resztek jajnika (bardzo rzadko występuje, jednak zdarza się i wówczas u wysterylizowanej suczki, w dalszym ciągu występują objawy rui),
 • otyłość (jeśli zauważymy, że psiak zaczyna przybierać na wadze, należy zwiększyć mu dawkę ruchu),
 • nietrzymanie moczu (najczęściej przy zbyt wcześnie przeprowadzonej kastracji, u suk ras dużych).


↓ KARMY DLA PSÓW PO STERYLIZACJI ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger