piątek, 4 października 2013

Kąpanie szczeniaczków

Kąpanie szczeniaczków
Jeśli macie szczeniaczka i zastanawiacie się nad tym, czy możecie kąpać takie maleństwo, przeczytajcie dzisiejszy wpis, w którym postaram Wam się pomóc, odpowiadając, między innymi, właśnie na to pytanie :)

Od którego miesiąca życia można kąpać szczenię


Prawda jest taka, że najlepiej, jeśli nie ma takiej potrzeby, nie kąpać malucha. Dlaczego? Małe pieski z reguły są bardzo ruchliwe, aktywne i, podczas kąpieli, woda łatwo może dostać się, np. do ucha, czego konsekwencją może być jego zapalenie. Poza tym, jeśli maluch jest u nas od niedawna, dopiero przystosowuje się do nowego otoczenia, nowych właścicieli, nie jest dobrze narażać go na dodatkowy stres, związany z kąpielą. Kąpiel to naprawdę ogromne przeżycie, szczególnie dla takiego szkraba, więc lepiej poczekajmy z kąpaniem tak długo, jak tylko jest to możliwe. Mówi się, że nie należy kąpać psiaków, które nie ukończyły jeszcze 6-go miesiąca życia. Maluchy są mniej odporne, bardzo łatwo mogą się przeziębić i łatwo może dojść u nich do różnych powikłań, np. na tle reumatycznym. Jeśli więc Wasze słoneczko nie wytarzało się w niczym nieciekawym, nie kąpcie go, bo może być z tego więcej szkody niż pożytku ;)

Co zrobić, gdy szczenię bardzo się ubrudzi


Bywa tak, że nasz ciapek wytapla się w jakimś błocie, czy czymś brzydko pachnącym i niestety będziemy zmuszeni poddać go kąpieli. Musimy jednak w takiej sytuacji pamiętać o kilku ważnych sprawach, by kąpiel przebiegła sprawnie i w miarę możliwości jak najbardziej bezstresowo dla naszego psiaka. Ważne jest, by zdać sobie sprawę z tego,że jeśli szczenię będzie kojarzyło swoją pierwszą kąpiel z czymś niezwykle niemiłym, wręcz strasznym, to gdy podrośnie, ciężko będzie przekonać dużego już psiaka do poddania się temu zabiegowi.

O czym należy pamiętać, kąpiąc szczenię


  1. Jeśli sama woda to za mało, by zmyć brud z naszego malca, kupmy szampon, przeznaczony specjalnie dla szczeniąt. Nigdy nie używajmy szamponów dla ludzi, ponieważ możemy podrażnić skórę malucha. Szampon taki może także wywołać reakcję alergiczną u psiaka.
  2. Kąpać maluszka powinniśmy w ciepłym pomieszczeniu, przy zamkniętych oknach, by szczenię nie przeziębiło się.
  3. Przed kąpielą szczeniaka, należy zatkać małemu uszy, by zapobiec dostaniu się do środka wody.
  4. Malucha kąpmy w ciepłej wodzie, najlepiej w dużej misce (napełnijmy wcześniej miskę wodą, by psiak nie musiał dodatkowo słuchać dziwnego dźwięku szumiącej wody). Zakupmy także matę antypoślizgową, by psiaczek nie czuł większego stresu, ślizgając się po dnie.
  5. Kąpmy szczenię najlepiej wieczorem, po spacerze, by przez kilka kolejnych godzin, zanim dobrze się nie wysuszy, nie wychodziło na dwór.
  6. Po kąpieli, pozwólmy się szczeniaczkowi otrzepać, a następnie zawińmy go w suchy ręcznik i dokładnie wytrzyjmy. Można spróbować podsuszyć sierść suszarką, jednak, jeśli szczenię jest już i tak bardzo wystraszone, lepiej tego nie robić.
  7. Najlepiej, jeśli pozamykamy w domu okna, by nie było przeciągów, które mogłyby sprawić, że nasze maleństwo przeziębi się.
  8. Po zabiegu, zapewnijmy szczeniaczkowi dużo czułości, pochwalmy go za to, że poddał się naszym "torturom", dajmy mu jakiś smakołyk. To sprawi, że kąpiel skojarzona zostanie mimo wszystko z czymś pozytywnym :)

Pamiętajcie, że kąpiel w przypadku psiaków to ostateczność. Jeśli maluch lekko się pobrudzi, można, zamiast wykąpać psiaka, przetrzeć jego sierść wilgotnym ręcznikiem, by nie narażać szczeniaczka na stres, związany z kąpielą. Możemy takie użyć produktów, polecanych do mycia "na sucho". Po posypaniu sierści specjalnym proszkiem, wystarczy ją wtedy tylko przeczesać, wyczesując przy tym cały brud. Proszek taki można zastąpić sodą oczyszczoną.
↓ SZAMPONY DLA SZCZENIAKA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger