środa, 9 października 2013

Dlaczego psy się drapią

Dlaczego psy się drapią
Przyczyn drapania się psa może być wiele. Czasem naszego sierściucha po prostu coś zaswędzi i musi się podrapać, jak człowiek. To nie powinno nas martwić. Gorzej, jeśli jednak pupil drapie się bardzo często, bez opamiętania, nie potrafi przestać. Takie zachowanie jest już bardzo niepokojące i należy czym prędzej zacząć działać.

Co może być przyczyną psiego drapania


Psie pasożyty zewnętrzne


Pasożyty zewnętrzne, jak pchły, kleszcze, czy wszy to najczęstsza przyczyna drapania u psa. Jeśli nasz maluch jest alergikiem, wówczas wystarczy jedno ugryzienie, niewielka ilość wydzieliny pasożyta, żeby organizm pupila zareagował. Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z pasożytami? Na początku obejrzyjmy  psa, sprawdźmy jego sierść, skórę. Możemy także postawić pieska na białej kartce papieru i potarmosić go lekko, sprawdzając, czy na kartce pojawią się ciemne kulki, czyli odchody pasożytów, bytujących na psie. Jeśli zaobserwujemy je, nie panikujmy, pasożyty to bowiem najprostsza do wyeliminowania przyczyna psiego drapania. Wystarczy jedynie preparat, zwalczający te szkodniki i po kłopocie (chyba, że mamy do czynienia z kleszczem, wówczas należy go po prostu jak najszybciej wyjąć i obserwować późniejsze zachowanie naszego psa, by w razie niepokojących oznak, szybko udać się z czworonogiem do weterynarza). Pamiętajmy, że powinniśmy również stosować środki, zapobiegające ponownej inwazji pasożytów. Na rynku takich substancji jest naprawdę mnóstwo. Można zdecydować się na krople, specjalne obroże, preparaty w spray'u, czy szampony.

↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓ Atopowe zapalenie skóry u psa


Pies, tak jak człowiek, może być uczulony na pewne czynniki zewnętrzne, jak np. pleśń, słońce, czy pyłki. By wiedzieć, na co reaguje nasza psinka, trzeba poddać czworonoga testom, które pomogą ustalić przyczynę alergii. Dzięki temu będziemy wiedzieli, na co musimy uważać, czego nasz pies musi unikać. Przy zdiagnozowanej przyczynie, będziemy mogli także spróbować odczulić psiaka.

Psie drapanie, wynikające z alergii pokarmowej


Nasz psiak może być także uczulony na jakieś produkty, które dostarczamy mu w pożywieniu. Niektóre zwierzaki uczulone są na zboża, mleko, czy ser żółty. By sprawdzić, na co w sposób niepożądany reaguje nasz czworonóg, należy stosować dietę eliminacyjną. Najlepiej jest udać się do weterynarza, który wszystko nam wytłumaczy i powie, czym karmić pieska, jak długo oraz co i kiedy eliminować z diety, by określić, który produkt jest produktem, wywołującym reakcję alergiczną.

Czy znane są jeszcze jakieś inne przyczyny psiego drapania? Owszem, nasz psiak może mieć alergię kontaktową i w takiej sytuacji uczulać go będzie np. materiał, z jakiego wykonana jest zabawka, smycz, czy obroża. Istnieje również możliwość taka, że pies drapie się, bo jest zestresowany. Jest wiele różnych przyczyn, a niektóre z nich naprawdę nie są łatwe do zdiagnozowania. Jak więc sobie z tym poradzić? Należy przede wszystkim bacznie obserwować pupila, zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły, wszystko dokładnie analizować. Pamiętajmy, że w razie problemów zawsze możemy udać się do weterynarza, który na pewno pomoże, podpowie i doradzi.

↓ HYPOALERGICZNA KARMA DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger