poniedziałek, 7 października 2013

Psy rasy Bedlington terier

Psy rasy Bedlington terier
W dzisiejszym poście przybliżę Wam rasę Bedlington terier. Przekonacie się, czy te psiaki to faktycznie takie grzeczne owieczki, na jakie wyglądają, czy raczej zwierzaki o mocnym i silnym charakterze. Zapraszam do czytania :)

Krótko o pochodzeniu rasy Bedlington terier


Uważa się, że rasa ta należy do jednych z najstarszych terierów. Pochodzi z górniczego rejonu północnej Anglii i niegdyś znana była pod nazwą "Rothbury terier". Bedlington teriery wykorzystywano początkowo do tępienia gryzoni w kopalniach oraz do polowań na wydry, lisy, czy króliki. Prawdopodobnie do przodków Bedlington teriera należą: Dandie dinmond terier, White english terier, Otterhound oraz Whippet.

Charakter  psów rasy Bedlington terier


Wygląd Bedlingtona może być nieco mylący. Nie jest to wcale spokojniutka owieczka. To wulkan energii. Z jednej strony pies łagodny, opanowany, lecz z drugiej czasem uparty, porywczy i nie wahający się walczyć o swoje. Bedlington jest psem inteligentnym, dość szybko się uczy, kocha sport i wymaga sporej dawki ruchu, by pozostać w dobrej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Psiak tej rasy może mieszkać w mieszkaniu, jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy właściciel będzie w stanie poświęcać mu dużo czasu, chodząc z nim na długie spacery i dając mu się swobodnie wybiegać. Bedlington teriery są niezwykle towarzyskie i z reguły nie mają problemów z dogadaniem się z innymi psiakami, o ile żaden z nich nie zajdzie im za skórę. Poza tym, lubią bawić się z dziećmi i są wielkimi przytulaskami. Kochają całą swoją ludzką rodzinę, jednak trzeba pamiętać, że raczej pies tej rasy wybiera sobie tylko jednego Pana, dla którego będzie w stanie zrobić wszystko.

 

Pielęgnacja Bedlington terierów


Najważniejsze jest dbanie o sierść tego teriera. Ciężko jest samemu tak ją podcinać, by Bedlington wyglądał, jak wyglądać powinien. Bedlingtona powinno się zatem prowadzić do profesjonalisty,  przynajmniej raz na 3 miesiące. Poza tym, raz w tygodniu dobrze jest przeczesać sierść psiaka specjalnym grzebieniem, by nie ulegała ona sfilcowaniu. Bedlingtony należy kąpać mniej więcej co 6 tygodni, a po kąpieli dokładnie suszyć ich sierść za pomocą suszarki, po wcześniejszym jej rozczesaniu.

↓ NOŻYCZKI DO STRZYŻENIA PSÓW ↓Problemy zdrowotne psów rasy Bedlington terier


Bedlington terier to dość odporny pies. Najważniejsze jest to, by sprawdzać, czy rodzice szczeniaka, którego kupujemy, przebadani zostali na CT (zatrucie miedzą). Jest to choroba genetyczna, która polega na gromadzeniu się miedzi w organizmie. Inny problem, dość powszechny, to chroniczne łzawienie, a niektóre osobniki mają także kłopoty z opadającą albo podwijającą się powieką.
 

Ciekawostki o psach rasy Bedlington terier 

 

 • nazwa Bedlington terier pojawiła się dopiero ok. roku 1820, natomiast wcześniej, w zależności od miejsca występowania rasy, obowiązywały nazwy: Rothbury, Rodberry, Northem Counties Terrier, Northumberland Terier,

 • szczenięta Bedlington terierów rodzą się całkowicie ciemne, dopiero później ich sierść ulega rozjaśnieniu,

 • psy te ponoć potrafiły wyczuć zbliżającą się burzę z piorunami na kilkadziesiąt minut przed zdarzeniem, za co dawniej cenili je angielscy górnicy.

Profil rasy Bedlington terier


Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Klasyfikacja FCI: Grupa 3., sekcja 1. (teriery duże i średnie)

Waga: 8 - 10 kg

Ogólny wygląd: dobrze umięśniony, zwinny, łagodny

Umaszczenie: niebieskie, wątrobiane, piaskowe - z podpalaniem lub bez; pożądana ciemna pigmentacja

Sierść: gęsta, odstająca, nie szorstka, kręcona

Głowa: w kształcie gruszki lub klina, porośnięta niemal całkowicie białą, jedwabistą czupryną
 
Oczy: małe, błyszczące, sprawiają wrażenie trójkątnych; umaszczenie niebieskie - oko ciemne, umaszczenie niebieskie podpalane - oko jaśniejsze z bursztynowym pobłyskiem, umaszczenie wątrobiane lub piaskowe - oko jasne, orzechowe

Uszy: średniej wielkości, w kształcie przypominające orzech laskowy, nisko osadzone, płasko opadające przy policzkach, cienkie, aksamitne, pokryte krótką, delikatną sierścią, na ich końcach białe frędzelki

Nos:nozdrza duże, dobrze wykrojone; umaszczenie niebieskie i niebieskie podpalane - nos czarny, umaszczenie wątrobiane i piaskowe - nos brązowy

Ogon: średniej długości, gruby u nasady, zwęża się ku końcowi, nisko osadzony, może być noszony powyżej linii grzbietu

Podsumowując informacje o psach rasy Bedlington terier: 

 

 • są łagodne, ale bywają bardzo uparte,
 • szybko się uczą,
 • wymagają profesjonalnej pielęgnacji sierści,
 • potrzebują konsekwentnego wychowania, zdecydowanej ręki,
 • z reguły wybierają sobie jedną osobę, której są oddane bezgranicznie,
 • należy zapewnić im dużą dawkę ruchu,
 • dobrze żyją z dziećmi i nie są agresywne w stosunku do innych psów,
 • są mało szczekliwe.


↓ GRZEBIENIE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger