piątek, 25 października 2013

Przygotowanie psa do zabiegu chirurgicznego

Przygotowanie psa do zabiegu chirurgicznego
Dzisiaj opowiem Wam o tym, jak należy przygotować psa do zabiegu oraz jak wybrać odpowiedniego weterynarza, któremu powierzymy Naszego pupila.

Prawie każdy pies, w trakcie swojego życia, zostaje poddany różnego typu badaniom. Wiele z nich wymaga zabiegu, przy którym konieczne jest podanie narkozy.

Wybór najlepszego gabinetu weterynaryjnego


Jeśli Nasz pies od samego początku pozostaje pod stałą opieką jednego lekarza, wybór specjalisty nie stanowi problemu. W przypadku, gdy z rozmaitych powodów, nie posiadamy weterynarza kontaktowego, a Nasz pies będzie potrzebował leczenia operacyjnego, należy znaleźć takiego, który będzie godny zaufania. Jak to zrobić?
 1. Dobrym sposobem na uzyskanie kontaktu do dobrego weterynarza jest rozmowa z właścicielami psów, których mijamy na co dzień. Większość z nich posiada bowiem informacje o tym, gdzie najlepiej leczyć psa.
 2. Możemy również sprawdzić w Internecie opinie o danych gabinetach oraz lekarzach w nich przyjmujących.
 3. Jeśli już dostaniemy namiary na dobrego lekarza, dobrze jest pójść do gabinetu i sprawdzić jak wyposażone są sale oraz czy istnieje oddzielna sala operacyjna.
 4. Zanim pies zostanie poddany zabiegowi, musimy upewnić się, że zostaną wykonane wszystkie badania mające wykluczyć wystąpienie jakiejkolwiek niepożądanej reakcji po podaniu narkozy.
 5. Należy spytać się weterynarza, jak długo Nasz pies będzie przebywał w lecznicy po wykonaniu zabiegu z udziałem narkozy. Zwierzę po operacji powinno być pod kontrolą weterynarza przez trzy do czterech godzin. Dlaczego? Narkoza wywołuje u psa chwilowe zaburzenia w prawidłowym działaniu mózgu oraz organizmu i jeśli nie będzie przebywał w odpowiednich warunkach, jego zdrowie może być zagrożone.
 6. Warto również spytać się weterynarza o to, jaki rodzaj narkozy stosuje oraz poprosić go o wytłumaczenie na czym polega dany zabieg oraz jakie mogą być skutki podania narkozy.

Przygotowanie psa do zabiegu


Pies nie powinien jeść przez 12 godzin przed zapowiedzianym zabiegiem. Dlaczego? Jelita pupila, któremu zostały podane środki narkotyczne, działają wolniej niż normalnie. Narkoza może wywołać u psa wymioty i jeśli czworonóg będzie miał pełny żołądek, to możemy być pewni, że zwróci jego zawartość. Ważne jednak, by piesek miał stały dostęp do świeżej wody.

Jeśli Nasz pies będzie poddany operacji na przewodzie pokarmowym, nie można karmić go przez 24 do 36 godzin przed zabiegiem.

 

Po zabiegu


Gdy będziemy już mogli zabrać psa do domu, musimy pamiętać o kilku rzeczach:
 • przez około 12 godzin po operacji, pies nie powinien przyjmować żadnego jedzenia,
 • jeśli pupil miał założone szwy, przez okres od 7 do 10 dni powinniśmy pilnować, by ich nie ruszał (można w tym celu zastosować specjalne kołnierze),
 • przez trzy do czterech dni po zabiegu, weterynarz powinien zalecić Nam codzienne wizyty kontrolne w gabinecie,
 • jeśli zauważymy, że zachowanie Naszego psa odbiega od normy, natychmiast musimy skontaktować się z lekarzem.

 

Niepokojące objawy, które mogą pojawić się po zabiegu

 • wymioty,
 • widoczny ból,
 • rozejście się szwów,
 • krwawienie z rany,
 • problemy z oddychaniem,
 • problemy z oddawaniem moczu,
 • osowiałość,
 • apatyczność,
 • brak apetytu.

Po operacji piesek wymaga specjalnego traktowania. Należy przygotować mu ciepłe, przytulne oraz suche posłanie. Wychodząc na spacer, musimy pamiętać, by nie spuszczać psa ze smyczy. Wszelka aktywność fizyczna powinna być ograniczona.

Pamiętajcie, by przed zabiegiem, dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zaleceniami dotyczącymi zachowania się po odebraniu psa z kliniki weterynaryjnej. Im więcej będziecie wiedzieć, tym większe prawdopodobieństwo, że będziecie w stanie pomóc psu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

 1. No to ciężka sprawa, ja się gorzej męczyłam z psem przed zabiegiem niż jak własne dziecko przygotowywałam do zabiegu

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger