poniedziałek, 30 lipca 2018

Najlepsze preparaty na kleszcze dla psa


Wszyscy wiemy, jak ważna jest ochrona przed kleszczami. Choroby roznoszone przez te niepozorne pajęczaki zagrażają nie tylko nam, ale również naszym czworonogom. Do ochrony psów przed kleszczami służą specjalne preparaty dostępne w sklepach zoologicznych. Jakie środki mamy do wyboru i które z nich są najlepsze? Jak wybrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?


Dlaczego trzeba chronić psa przed kleszczami?


Rozmaite środki i specyfiki na kleszcze dziś są już koniecznością. Okres największej aktywności tych pasożytów przypada latem, ale biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne czas ich bytowania stale się wydłuża. Co więcej, te drobne pajęczaki czyhają na nas już nie tylko w lasach i na łąkach, ale również w parkach, a nawet naszych własnych ogrodach. O ile kleszcz sam w sobie nie jest groźny, a jego ukąszenia nie są bolesne, to choroby, które może przenosić stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno naszego, jak i pupila.

Na atak kleszczy narażone są zwłaszcza psy, z którymi latem dużo czasu spędzamy na zewnątrz. Najgroźniejszymi dla psów chorobami przenoszonymi przez te pasożyty są babeszjoza », borelioza, hepatozoonoza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu. Większość z nich rozwija się powoli, początkowo nie dając żadnych objawów i po cichu atakując kolejne narządy. To naprawdę groźne i wyjątkowo podstępne choroby, które niestety często kończą się śmiercią zwierzaka. Pamiętajmy więc, by nie lekceważyć kleszczy i zawczasu podjąć odpowiednie kroki, by uchronić przed nimi pupila. Co możemy zrobić?

Obroże antykleszczowe dla psów


Jednym z najskuteczniejszych środków do walki z pasożytami są specjalne obroże antykleszczowe. Zawierają one specjalne substancje czynne, które w sposób kontaktowy działają zarówno na kleszcze, jak i pchły. Obroża powinna więc dobrze przylegać do skóry zwierzaka, aby owadobójcze substancje mogły wniknąć w warstwę lipidową jego naskórka i zostać rozprowadzone po całym ciele. Dużą zaletą takich obroży jest wyjątkowo długi czas działania – mogą one chronić naszego pupila nawet przez 6-8 miesięcy.

↓ OBROŻA PRZECIWKLESZCZOWA DLA PSA ↓Kupując obrożę antyklesczową dla psa » należy pamiętać, by dobrać ją stosownie do wagi i gabarytów pupila. Pamiętajmy, że zawiera ona silne substancje biobójcze, które w nadmiarze mogłyby zaszkodzić także samemu psu. Obroża powinna dobrze leżeć na szyi czworonoga, być wygodna i miła w dotyku. Warto wybierać produkty wodoodporne, których nie trzeba będzie zdejmować przed każdą kąpielą lub podczas deszczu.


Krople na kleszcze dla psów


Drugim, równie skutecznym preparatem na kleszcze są specjalne krople spot-on dla psa ». Środki tego typu aplikuje się bezpośrednio na skórę czworonoga, za pomocą specjalnej pipetki. Substancje w nich zawarte przenikają do warstwy lipidowej naskórka, skąd są rozprowadzanie po całym ciele pupila. Nawet niewielka ilość preparatu zapewnia skuteczną ochronę przez około 1-2 miesiące, nie tylko odstraszając kleszcze, ale i zabijając te, które już znalazły się w sierści psa. O czym pamiętać podczas stosowania takich preparatów? Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią dawkę preparatu, sugerując się wagą i wielkością zwierzaka. Krople powinno nanieść się na skórę psa w okolicach jego karku, tak aby uniemożliwić mu zlizanie preparatu. Pamiętajmy też, by nie kąpać pupila przynajmniej przez 24h po aplikacji kropel.

↓ KROPLE SPOT ON DLA PSA ↓Miejmy na uwadze, że substancje biobójcze zawarte w kroplach mogą szkodzić sukom ciężarnym, karmiącym oraz szczeniętom. O wiele lepsze i bezpieczniejsze będą dla nich preparaty na bazie naturalnych składników, takich jak olejki eteryczne, odstraszające pasożyty.

Spraye na kleszcze dla psów


Na rynku dostępne są także specjalne spraye na kleszcze, działające na tej samej zasadzie co krople. Ich aplikacja sprawia jednak nieco więcej problemu, zwłaszcza w przypadku psów o długiej, gęstej sierści. Spray należy bowiem rozpylić na całej powierzchni ciała czworonoga, odgarniając kolejne warstwy sierści i starannie nanosząc preparat na każdy odsłonięty fragment skóry. Trzeba przy tym uważać, by specyfik nie dostał się do oczu, uszu lub nosa pupila.

↓ SPRAY NA KLESZCZE DLA PSA ↓Niestety niektóre psy w ogóle nie tolerują takich zabiegów. Inne zaraz po aplikacji zaczynają wylizywać sierść i skórę, co zdecydowanie zmniejsza skuteczność preparatu. Z pewnością nie posłuży to także zdrowiu zwierzaka. Tego typu preparaty poleca się zatem psom spokojnym, cierpliwym i krótkowłosym.


Tabletki przeciwko pasożytom dla psów


Swego rodzaju nowością w walce z pasożytami są specjalne tabletki doustne. Póki co można kupić je wyłącznie w gabinetach weterynaryjnych. Dobiera się je tak samo, jak inne preparaty tego rodzaju, czyli odpowiednio do wagi czworonoga. Tabletka przypomina niewielki gryzak, który można podać psu również z jedzeniem. Po połknięciu substancja czynna przedostaje się do układu krwionośnego i tam roznosi po całym organizmie, zapewniając skuteczną ochronę przez około 3-4 miesiące.

Poczytaj również o tym:

✔ Jak chronić psa przed kleszczami? »
✔ Jak przygotować psa na sezon kleszczowy? »


↓ ŚRODKI NA PASOŻYTY DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolai.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger