środa, 18 lipca 2018

Co zrobić, gdy szczeniak gryzie?


Wszystkie szczeniaki lubią robić użytek ze swych zębów. Nasi mali pupile nie tylko z upodobaniem żują różne napotkane na swej drodze przedmioty, ale i kąsają podczas zabawy. Jeśli maluch szczęk swych używa z wyczuciem, zachowanie takie nie jest problemem. Znacznie gorzej sprawy mają się jednak wtedy, gdy nad szczenięcym gryzieniem ciężko jest zapanować.


Szczeniak musi nauczyć się korzystać ze swych zębów


Podobnie jak małe dzieci ust, młode psy używają pysków do zaznajamiania się ze światem. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że ludzkie maluchy posiadają delikatne dziąsła, szczenięta zaś wyposażone są w arsenał ostrych zębów. Małym kudłatym pupilom nie powinniśmy zakazywać takiej formy eksploatacji świata. Bacznie czuwać musimy jednak nad tym, by pupil nasz ze szczęk swych nauczył się odpowiednio korzystać. W początkowym etapie pies nie potrafi kontrolować siły nacisku szczęki. Gdy psi maluch przebywa wraz z matką i ze swym rodzeństwem, to oni dostarczają mu komunikatów na temat tego, czy w zabawie bądź podczas karmienia nie posunął się za daleko. Podczas interakcji podobne informacje pies dostawać powinien i od nas.

Zwierzak sam z siebie nie wie, jak delikatna jest ludzka skóra. Jeśli więc podczas wspólnych harców szczeniak ugryzie nas za mocno, zareagować powinniśmy tak, jak robią to same szczeniaki. Dobrze jest więc wydać z siebie wysoki skowyt i powoli, ale stanowczo zabrać rękę. W sytuacji, w której w domu mieszka większa ilość osób, ważne jest ustalenie wspólnej, przez wszystkich przestrzeganej strategii. Zawsze w ten sam sposób przerywana zabawa dla pupila naszego będzie czytelnym sygnałem, że skorygować powinien on swe zachowanie.

↓ NATURALNE PRZYSMAKI DLA SZCZENIAKA ↓Zapewnij szczeniakowi odpowiednie zabawki do gryzienia


Gryzienie przez szczeniaka jest odruchem instynktownym. Nie chodzi więc o to, by pupila oduczyć go zupełnie, ale by wskazać mu takie jego formy, które są przez nas akceptowalne. Gdy zwierzak ugryzie nas, a my zabierzemy dłoń, w zamian psiakowi podsunąć możemy szarpak bądź gryzak. Takie udane przekierowanie uwagi warto od razu odpowiednio nagrodzić. Dzięki temu maluch będzie wiedział, że nas nie powinien kąsać, szybko rozpozna on jednak, że zęby trenować można na zabawkach.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych zabawek do gryzienia i żucia dla szczeniąt. Tego typu umilacze czasu nie tylko dostarczą psu odpowiedniej dawki rozrywki czy uśmierzą swędzenie wywołane przez wyżynające się zęby, ale i zrelaksują zwierzaka, rozładują napięcie i zapewnią mu odpowiednie ćwiczenia mięśni szczęki. Przy okazji spośród zabawek sięgnąć możemy i po takie propozycje, które zadbają o psią higienę pyska oraz dobrze wymasują dziąsła.

↓ ZABAWKI DLA SZCZENIAKA ↓Poświęć młodemu pupilowi odpowiednią ilość czasu 


Szczeniaki podgryzają się dla zabawy – jest to więc pewna forma socjalizacji i sposób na wspólne spędzanie czasu. Jeśli przygarniamy do domu zwierzaka, liczyć musimy się z tym, że nowo nabytym pupilem będziemy musieli się zająć. Przy czym w grę wchodzą tu nie tylko same spacery, ale i wspólna zabawa. Gdy maluchowi nie dostarczymy odpowiedniej dawki bodźców i rozrywki, pupil zapewne z nudów zabierze się za gryzienie.

Dlaczego szczenięce gryzienie koniecznie trzeba okiełznać?


Pamiętajmy, że choć pewne szczenięce wybryki mogą wydawać nam się słodkie, psiak nasz szybko rośnie i wkrótce stać mogą się one całkiem poważnym problemem. Gdy podczas zabawy ugryzie nas dorosły zwierzak, z całą pewnością nie będzie nam do śmiechu. Również nieźle da nam się we znaki taki pupil, który w porę nie nauczy się odróżniać naszych i swych własnych zabawek. W końcu nikogo nie trzeba chyba przekonywać o tym, że czworonóg gryzący meble, buty czy ubrania potrafi wyrządzić w mieszkaniu poważne szkody. Jeszcze innym problemem, z jakim borykać może się dorosły gryzący zwierzak są źle układające się relacje z innymi psami. Większość tych kategorycznie nie zgadza się na to, by podczas zabawy w grę wchodziło kąsanie.

Poczytaj więcej o: 

Nadpobudliwości u szczeniaka »

↓ GRYZAKI DLA SZCZENIAKA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger