piątek, 6 lipca 2018

Co zrobić, gdy szczeniak ma zatwardzenie?


W przypadku małych psiaków nawet pozornie błaha dolegliwość może mieć bardzo poważne konsekwencje. Szczenięta obdarzone są wyjątkowo wrażliwym przewodem pokarmowym, który nie zawsze funkcjonuje prawidłowo. Choć zatwardzenie u czworonożnego juniora może być tylko jednorazowym epizodem, zawsze warto podjąć działania, które pomogą zwierzakowi uporać się z problemem. Co robić, jeśli maluch cierpi z powodu zaparć?


Po czym poznać, że szczeniak ma zatwardzenie?


Normalna częstotliwość wypróżnień u szczeniąt to około 2-3 razy na dzień. Oczywiście wiele zależy tu od wieku zwierzaka, diety i czynników psychologicznych. Zazwyczaj niewielkie zmiany w normalnym rytmie wypróżnień nie są więc powodem do obaw. Jeśli jednak defekacja u małego pupila występuje rzadziej niż raz na dobę, może on cierpieć z powodu zaparć. Zatwardzenie u szczeniaka związane jest nie tylko z rzadszym niż zwykle oddawaniem stolca, ale również z wyraźnymi trudnościami w trakcie wypróżnień. Maluchy w takiej sytuacji zwykle przybierają charakterystyczną pozycję, jednak po dłuższym czasie rezygnują z defekacji. W wyniku zaparć zwierzaki mogą stać się też ociężałe i poddenerwowane. Dodatkowo może wystąpić u nich utrata apetytu i niechęć do spacerów oraz zabawy. Przewlekłe zaparcia mogą poważnie zakłócić pracę całego przewodu pokarmowego, a konsekwencji doprowadzić do groźnych dla zdrowia psiaków powikłań.


Przyczyny zaparć u szczeniąt


Zaparcia u szczeniąt najczęściej spowodowane są błędami dietetycznymi. Małe psiaki zwykle źle reagują na gwałtowne zmiany pokarmu. Nieodpowiednie są dla nich wysoko przetworzone, ciężkostrawne pokarmy, zawierające sztuczne konserwanty i barwniki. Także niedobór włókna w diecie małych czworonogów bywa przyczyną zaparć. Prawidłowy rytm wypróżnień jest w dużym stopniu uzależniony od odpowiedniego nawodnienia organizmu. Zwierzak może mieć więc zatwardzenie, jeśli pije zbyt mało wody. Warto mieć na uwadze, że czworonożni juniorzy są na ogół bardzo zainteresowani poznawaniem nowych smaków. Niestety, zdarza się, że konsumują również produkty niejadalne (np. fragmenty zabawek), które zakłócają pasaż treści pokarmowej przez jelita. Zaparcia u szczeniąt niejednokrotnie są wywołane stresem. Psiaki, które czują się niepewnie w nowym otoczeniu, mogą mieć kłopoty z trawieniem pożywienia i defekacją. Maluchy, które znalazły się w nowym otoczeniu, bywają zestresowane brakiem preferowanego przez nie podłoża, na które do tej pory się wypróżniały. W takim przypadku mogą przez pewien czas powstrzymywać się od defekacji. Nie można zapominać, że szczeniaki potrzebują odpowiedniej dawki ruchu i ćwiczeń fizycznych. Zatwardzenie nierzadko występuje u leniwych psich łasuchów. Jeżeli nasz mały pupil ma tendencję do zaparć, powinniśmy upewnić się, czy jest całkowicie zdrowy. Powodem kłopotów czworonoga mogą być bowiem niektóre choroby (np. nerek).


Jak pomóc szczeniakowi, który ma zatwardzenie?


Zatwardzenie u szczeniaka zazwyczaj nie wymaga podejmowania żadnych radykalnych działań. Jeżeli u zwierzaka nie występują inne niepokojące objawy, możemy spróbować pobudzić pracę psich jelit za pomocą przekąsek o wysokiej zawartości błonnika. Do pokarmu pupila warto dodać np. dynię lub otręby. Do zwalczenia zatwardzenia może posłużyć nam również mleko bądź oliwa z oliwek. Wskazane jest ponadto odpowiednie nawodnienie organizmu malucha. Jeśli zwierzak pije niechętnie, możemy zaoferować mu, zasobną w wodę, wilgotną karmę. Warto zabrać czworonożnego juniora na długi spacer, połączony z dość intensywnymi, ale dostosowanymi do możliwości malucha, ćwiczeniami. Jako metodę wspomagającą przy zatwardzeniu można zastosować także masaż brzucha przy użyciu szmatki namoczonej w ciepłej wodzie. Takie działania powinny rozwiązać problem w ciągu maksymalnie kilkunastu godzin. W innym wypadku należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem.

↓ MOKRA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓Jak przeciwdziałać zaparciom u szczeniąt?


Szczeniaki, które wykazują skłonność do zaparć, wymagają często specjalnej diety. Pomóc może przede wszystkim karma o podwyższonej zawartości błonnika (powyżej 4%). Pozytywnie na pracę układu pokarmowego zwierzaka może podziałać zmiana karmy suchej na mokrą. Można ponadto wzbogacić menu pupila o wilgotne przekąski lub wysokobłonnikowe smakołyki. Dobrze sprawdzą się też domowe warzywne przekąski. Pożądanym składnikiem w diecie czworonożnego juniora zmagającego się z zaparciami są prebiotyki, które znaleźć można zarówno w wielu karmach, jak i w przysmakach funkcjonalnych. Warto pamiętać o stopniowym wprowadzaniu wszelkich nowych produktów do jadłospisu malucha.

Dodatkowo należy zatroszczyć się o zredukowanie stresu u pupila. Maluch musi mieć czas na odnalezienie się w nowych sytuacjach. Nie wymagajmy od niego zbyt wiele, a wszelkie postępy sowicie nagradzajmy. Jeżeli szczeniak przyzwyczajony był do jednego podłoża, na które się wypróżniał, można stworzyć dla niego na zewnątrz specjalną toaletę wyłożoną preferowaną ściółką. Stopniowo ilość podłoża można zmniejszać, aż maluch zaakceptuje nowe warunki. W profilaktyce zaparć ogromną rolę odgrywa aktywność fizyczną. Starajmy się zachęcać do niej pupila, angażując go w interesujące zabawy na świeżym powietrzu. Zorganizujmy ciekawskiemu psiakowi czas w taki sposób, by nie zajmował się wyszukiwanie niejadalnych zdobyczy. Zakupmy dla malucha zabawki interaktywne, które można wypełnić smakołykami oraz jadalne gryzaki.

↓ ZABAWKI DLA SZCZENIAKA ↓


Sklep Telekarma
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger