poniedziałek, 2 lipca 2018

Co zrobić, gdy szczeniak wymiotuje?


Wymioty to dość częsta przypadłość młodych psiaków. Wrażliwy przewód pokarmowy i niedojrzały układ odpornościowy w połączeniu z nieposkromioną ciekawością szczeniąt niejednokrotnie wywołują przejściowe problemy zdrowotne. Chociaż wymioty u czworonożnych juniorów nie są powodem do paniki, nie należy ich nigdy lekceważyć. Jakie działania podjąć, jeśli zauważymy, że nasz mały pupil wymiotuje?


Regurgitacja u szczeniąt


Wbrew pozorom zwracanie pokarmu przez młode psiaki nie zawsze ma związek z wymiotami. U szczeniąt powszechne jest zjawisko regurgitacji, czyli biernego pozbywania się niestrawionego pokarmu. Regurgitacji nie towarzyszą skurcze mięśni brzucha ani pobudzenie ośrodków wymiotnych. Charakterystyczne dla tego procesu jest zwracanie pokarmu w formie niemal niezmienionej. Regurgitacja najczęściej występuje u czworonogów, które niedawno zostały odsadzone od matki i dopiero przyzwyczajają się do pożywienia stałego. Zwykle u maluchów nie jest więc niczym niepokojącym. Warto pamiętać, że wymioty, w przeciwieństwie do regurgitacji, są procesem aktywnym – towarzyszą im silne skurcze mięśni klatki piersiowej i brzucha oraz nudności objawiające się m.in. niepokojem, ślinieniem się i oblizywaniem warg.

Przyczyny wymiotów u szczeniąt


Wymioty u szczeniaka zwykle są spowodowane spożyciem nieodpowiedniego pokarmu. Nie można zapominać, że dla młodych psiaków szkodliwe mogą okazać się produkty, które dla dorosłych zwierzaków nie stanowią żadnego zagrożenia. Wrażliwy przewód pokarmowy maluchów mogą podrażnić przekąski o dużej zawartości błonnika czy wysoko przetworzone przysmaki naszpikowane sztucznymi dodatkami. Przyczyną wymiotów u czworonożnych juniorów bywa ponadto zbyt gwałtowna zmiana diety. Szczenięta miewają też kłopot z właściwym spożywaniem pokarmu. Łapczywe jedzenie, niedokładne rozgryzanie karmy, jednorazowe pochłanianie zbyt dużych porcji pożywienia czy intensywny wysiłek bezpośrednio po posiłku mogą szybko odbić się na samopoczuciu zwierzaków. Nie można wykluczyć, że mały pupil wymiotuje, bo spożył jakiś odnaleziony nieświeży lub niejadalny „skarb”. Młode psiaki chętnie próbują swoich znalezisk, nawet jeśli zupełnie nie nadają się one do konsumpcji. Właśnie dlatego mogą u nich wystąpić zatrucia. Czynnikiem wywołującym wymioty u szczeniąt jest także silny stres, związany ze zmianą otoczenia czy nowymi doświadczeniami. Do spustoszenia w organizmie czworonożnych juniorów mogą doprowadzić pasożyty. Wymioty u szczeniąt bywają również zwiastunem chorób zakaźnych, np. parwowirozy lub choroby Rubartha. Czasami są wynikiem patologii przewodu pokarmowego, nietolerancji pokarmowych lub przewlekłych chorób.


Pierwsza pomoc w przypadku wymiotów u szczeniaka


W przypadku wymiotów należy przede wszystkim bardzo dokładnie obserwować małego pupila. Jeśli zauważymy, że psiak ma gorączkę, jest wyraźnie osłabiony i niechętny do aktywności, powinniśmy jak najszybciej udać się z nim do weterynarza. Konsultacji lekarskiej zawsze wymagają wymioty przewlekłe, które powtarzają się w kolejnych tygodniach. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że czworonóg mimo wymiotów czuje się całkiem dobrze. W takiej sytuacji nie musimy na ogół podejmować żadnych radykalnych kroków. Wskazane jest przede wszystkim zastosowanie krótkiej głodówki. Czasami wystarczające może być odstawienie pokarmu na około 6 godzin. Dla bezpieczeństwa można ten czas nieco przedłużyć. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do odwodnienia u szczeniaka. Najlepiej podawać pupilowi wodę w małych ilościach, wielokrotnie w ciągu każdej kolejnej godziny. Warto zadbać o to, by psiak dysponował spokojnym, zacisznym miejscem do wypoczynku. Należy jednocześnie ograniczyć intensywne zabawy oraz długie spacery. Na co najmniej kilka dni można nieco zmienić dietę podopiecznego. Szczeniakowi trzeba serwować wyłącznie lekkostrawny pokarm, np. na bazie gotowanego kurczaka i ryżu. Dla zwierzaka można też zakupić specjalną karmę weterynaryjną, która podziała kojąco na jego przewód pokarmowy.


Jak zapobiegać wymiotom u szczeniąt?


Aby wymioty u szczeniaka szybko nie powróciły, niezbędne jest prawidłowe rozpoznanie ich przyczyny. Nierzadko konieczne jest wprowadzenie kompleksowych zmian w sposobie żywienia czworonoga. Niekiedy pomóc może przestawienie malucha na lekkostrawną mokrą karmę. Dobrym wyborem bywa pokarm dedykowany wrażliwym czworonogom lub psiakom cierpiącym z powodu nietolerancji pokarmowych oraz problemów trawiennych. Można także zachęcać zwierzaka do wolniejszego jedzenia, serwując mu karmę w zabawkach interaktywnych. Nie zaszkodzi odrobinę zmniejszyć psie posiłki. Lepiej karmić pupila częściej, ale mniejszymi porcjami. Czworonoga trzeba też stopniowo przyzwyczaić do wszelkich modyfikacji w jego jadłospisie. Warto rozważyć zmiany w harmonogramie spacerów. Na dłuższe wędrówki nie powinniśmy wybierać się z pupilem bezpośrednio po obfitym posiłku. Zwierzaka nie można ponadto pozostawiać bez nadzoru, jeśli w otoczeniu znajdują się potencjalnie trujące substancje. Małym psiakom należy zapewnić nieograniczony dostęp do gryzaków – pozwoli to odwrócić ich uwagę od niejadalnych przedmiotów. Zatroszczymy się również o profilaktykę zdrowotną. Pamiętajmy o szczepieniach ochronnych i regularnym odrobaczaniu.

↓ LEKKOSTRAWNA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger