środa, 11 lipca 2018

Maty chłodzące dla psa


Upalne letnie dni bywają prawdziwym utrapieniem nie tylko dla nas, ale i dla naszych psiaków. Nie da ukryć się, że domowym czworonogom wysokie temperatury potrafią dać się we znaki. Jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że skwar za oknem może spowodować u psa poparzenia słoneczne i udar cieplny, należyta ochrona pupila okaże się niezbędną koniecznością. Jednym ze sposobów, na spokojne przetrwanie lata jest podarowanie zwierzakowi chłodzącej maty.


Dlaczego dla psa upał okazać może się naprawdę groźny?


Latem zasadniczy problem naszych czworonożnych domowych pupili polega na tym, że nie potrafią oni, w tak dobrym stopniu jak my, sami schładzać swojego organizmu. Człowiek ma zdolność pocenia się całą powierzchnią ciała, dzięki czemu szybko i sprawnie oddawać może on nadmiar ciepła. Pies zasadniczo poci się dzięki gruczołom umiejscowionym na łapach. Powierzchnię parowania zwiększa on też, ziejąc i dysząc, a więc za pomocą języka. Niestety przyznać trzeba, że zarówno łapy, jak i język stanowią zaledwie niewielki procent powierzchni naszych czworonożnych kompanów. Sposobem tym ich walka ze zbyt wysoką temperaturą nie jest łatwa.

Futro zwierzaka stanowi pewien rodzaj izolacji termicznej. W prawdziwe upały i ono jednak nie zdaje egzaminu. Gdy słońce pali naprawdę mocno, gęsta psia sierść, szczególnie ta o ciemnej barwie, utrudnia oddawanie ciepła. Jeśli więc chcemy, by pupil nasz w zdrowiu przetrwał upały, zapewnijmy mu specjalne wsparcie w postaci specjalne maty chłodzącej dla psa.

↓ MATA CHŁODZĄCA DLA PSA ↓Mata chłodząca dla psa – idealne letnie posłanie


W naszych warunkach klimatycznych ciężko jest wybrać takie posłanie dla psa », które sprawdzi się o każdej porze roku. Zimą czworonóg potrzebuje ochrony przed chłodem. Latem zaś zadbać musimy o to, by psiego zdrowia i samopoczucia zbytnio nie nadwyrężał upał. Stąd też, gdy na zewnątrz robi się naprawdę ciepło, warto dotychczasowe legowisko wymienić na matę chłodzącą.

Maty chłodzące dla psów mają za zadanie wspomagać regulację temperatury ciała. Wśród produktów zdolnych spełniać taką funkcję do wyboru mamy maty wypełnione wkładem żelowym bądź wełną chłodzącą.

Te pierwsze możemy zmoczyć bądź nieco przemrozić w lodówce. Zasadniczo uaktywniają się one jednak poprzez kontakt z ciałem zwierzaka i nie wymagają od nas żadnych dodatkowych starań mających na celu usprawnienie ich działania. Mata taka temperaturę niższą od otoczenia jest w stanie utrzymywać przez kilka godzin. Później wystarczy, że psiak da jej nieco odpocząć, by znów gotowa była do użycia. Maty zaopatrzone we wkład żelowy nie tylko są wygodne w eksploatacji, ale i z racji tej, że z zewnątrz posiadają one nylonową powłokę, łatwe są w czyszczeniu. Takie chłodzące posłanie spokojnie wykorzystać możemy więc w domu, na tarasie czy podczas podróży samochodem.

Inną dobrze sprawdzającą się opcją są maty wypełnione wełną chłodzącą. Ta właściwości swe zachowuje znacznie dłużej, bo aż do 48 godzin. Jedyny minusem tego rozwiązania jest jednak konieczność zanurzenia na parę minut wkładu w zimnej wodzie. Gdy tylko mata przestanie należycie spełniać swe zadanie, od razu sprawić możemy jej kolejną kąpiel.


Jak jeszcze zadbać możemy o to, by pies dał sobie radę podczas upału?


Zakup samej maty chłodzącej dla psa jeszcze nie rozwiązuje sprawy. Zarówno w domu, jak i na podwórku zadbać powinniśmy o to, by leżała ona w odpowiednim miejscu – a więc w cieniu, nie zaś na pełnym słońcu. Również korzystanie z maty podczas samochodowej wyprawy będzie dobrym pomysłem. Starania nasze znacznie lepiej zdadzą jednak egzamin wtedy, gdy na oknie zamontujemy przyciemniającą, przeciwsłoneczną ochronę. 

Podczas upałów znacznie zwiększa się psie zapotrzebowanie na wodę (poczytaj także o bidonie dla psa KLIK). Koniecznie dbajmy więc i o to, by zwierzak nasz nieopodal posłania miał zawsze miskę wypełnioną świeżym, chłodnym płynem. Jeśli czworonóg należy do psów obdarzonych grubym gęstym futrem, latem pomyśleć możemy też o lekkim przystrzyżeniu sierści.

↓ MATY CHŁODZĄCE DLA PSA ↓

Sklep TelekarmaTeks: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger