poniedziałek, 16 lipca 2018

Kołnierz pooperacyjny dla psa


Kołnierze pooperacyjne zakłada się zwierzakom po różnego rodzaju zabiegach i interwencjach chirurgicznych. Mają one zabezpieczać ranę przed infekcją, zabrudzeniem oraz samym czworonogiem. Psy mogą wylizywać swoje rany lub drapać się w okolicy szwów, co znacznie utrudnia proces gojenia, nie wspominając już o ryzyku naruszenia szwów. Dlatego przynajmniej przez kilka dni po operacji nasz pupil powinien nosić kołnierz. Jakie kołnierze pooperacyjne dla psów dostępne są na rynku i które z nich sprawdzają się najlepiej?


Jak dobrać kołnierz ochronny dla psa?


Kołnierz pooperacyjny dla psa powinien przede wszystkim dobrze zabezpieczać ranę, utrudniając zwierzakowi dostęp do niej. Wybierając kołnierz należy więc wziąć pod uwagę nie tylko obwód szyi pupila, ale również długość jego pyska. Jeśli rana z opatrunkiem znajduje się na głowie, kołnierz powinien być na tyle długi, aby pies nie mógł podrapać się po niej ani przednią, ani tylną łapą. Z kolei w przypadku szwów znajdujących się w okolicy klatki piersiowej lub brzucha wystarczy nawet krotki kołnierz, by całkowicie zablokować zwierzakowi dostęp do nich. Najtrudniejsze do zabezpieczenia są łapy i palce czworonogów. W tym wypadku wiele zależy oczywiście od budowy czworonoga, ale do dobrego zabezpieczenia łap zwykle niezbędny jest bardzo duży lub gruby kołnierz, który należycie unieruchamia psią szyję.

Plastikowy kołnierz pooperacyjny dla psa


Największą popularnością cieszą się bez wątpienia kołnierze plastikowe. Stanowią one także największą grupę tego typu produktów na rynku. Poza standardową białą wersją w sklepach dostępne są teraz również nowsze modele w kilku rozmiarach, a nawet w różnych wzorach i kolorach. Kołnierze te zapinane są na rzep lub specjalne klipsy dające możliwość niewielkiej regulacji szerokości oraz na obwodzie szyi. Na sklepowych półkach pojawiły się także modele wykończone na brzegach miękkim materiałem zabezpieczającym skórę czworonoga przed otarciami, skaleczeniami czy podrażnieniami.

Niewątpliwą zaletą plastikowych kołnierzy dla psów jest ich lekkość oraz łatwość czyszczenia. Są także bardzo łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Kołnierze plastikowe odznaczają się także dużą wytrzymałością, a po rozłożeniu są całkiem płaskie, więc nie zajmują dużo miejsca i łatwo je przechowywać.


Kołnierz ochronny z materiału


Alternatywą dla klasycznych plastikowych osłonek są kołnierze obleczone w całości delikatnym materiałem. Są one niezwykle lekkie i wygodne dla czworonogów. Niestety większość z nich nie posiada regulacji, więc kupując taki model należy dokładnie zmierzyć obwód szyi zwierzaka. Na rynku dostępne są wersje doczepiane do obroży oraz wiązane na psiej szyi za pomocą sznureczka. Większość z nich wykonuje się z materiałów wodoodpornych, ale warto sprawdzić to przed zakupem.

Trzeba mieć także na uwadze, że kołnierze tego rodzaju wytwarza się ze sztucznych materiałów, które mogą szeleścić i drażnić czworonoga. Ze względu na zabudowane ścianki, przez które nic nie widać kołnierze te są również nieco szersze od standardowych plastikowych wersji.

Kołnierz oponka dla psa


Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kołnierze pooperacyjne w kształcie oponek lub kół ratunkowych. Ich wypełnienie stanowi przeważnie miękkie włókno poliestrowe i silikonowe. Z wierzchu obszyte są wodoodpornym nylonem, który niestety też może szeleścić, więc przed zakupem warto sprawdzić się, jak pupil reaguje na taki dźwięk.

Kołnierze tego rodzaju mają wiele zalet. Po pierwsze, są wygodne i komfortowe dla psa. Zwierzak zachowuje pełną widoczność, podczas gdy zakres ruchów jego szyi jest ograniczony w sposób utrudniający mu sięgnięcie do szwów czy opatrunków. Kołnierze w formie oponek mogą być zakładane zarówno z obrożą, jak i bez niej, choć wiele zależy tu od szerokości szyi psa. Większość modeli zapina się na rzep lub wygodny klips. Niestety nieużywane mogą zajmować trochę więcej miejsca, ponieważ nie składa się ich tak, jak plastikowych.


Dmuchany kołnierz ochronny dla psa


Inną wersją kołnierzy w formie oponek są kołnierze dmuchane. Wyglądają one dokładnie tak samo, jak te pierwsze, z tym że zamiast materiału w ich wnętrzu znajduje się dmuchany balonik. Dzięki temu są one zdecydowanie lżejsze od modeli wykonanych w całości z materiału i włókien. Są także łatwiejsze w przechowywaniu, bo po spuszczeniu powietrza składają się do niewielkich rozmiarów.

Pamiętajmy jednak, że decydując się na taki model powinniśmy zwrócić należytą uwagę na jakość zastosowanego materiału. Dmuchane kołnierze gorszej jakości mogą ulec przebiciu, czy to poprzez zadrapanie psim pazurem czy kontakt z niektórymi częściami mebli. Pękający kołnierz narobi sporo hałasu, co mogłoby porządnie wystraszyć naszego pupila.

↓ KOŁNIERZ POOPERACYJNY DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger