środa, 4 lipca 2018

Co zrobić, gdy pies jest agresywny?


Nawet najbardziej spokojny i przyjazny psiak może w pewnych okolicznościach przeobrazić się w nieustępliwego agresora. Czworonogi nigdy nie atakują jednak bez powodu. Zachowania agresywne często stanowią ostateczne rozwiązanie, po jakie zwierzaki sięgają wyłącznie w krytycznych sytuacjach. Aby uporać się z agresją u psa, nie wystarczy więc zastosować doraźne środki. Niejednokrotnie konieczne są kompleksowe działania, które całkowicie zmienią nastawienie pupila. Jak zmodyfikować zachowanie agresywnego czworonoga?


Skontroluj zdrowie psa


Nie zawsze agresja u psa ma podłoże behawioralne. Warto pamiętać, że spory wpływ na zachowanie czworonogów mogą mieć również kłopoty zdrowotne. U psów nierzadko występuje agresja reaktywna w odpowiedzi na ból. Ataki mogą być spowodowane dotknięciem bolesnego miejsca. Niektóre choroby wywołują też drażliwość i zmniejszają próg agresji. Chory zwierzak może więc zareagować nieadekwatnie do realnego zagrożenia. Także upośledzenie w funkcjonowaniu niektórych zmysłów, związane ze starością, może zwiększyć ryzyko zachowań agresywnych u pupila. Jeśli dotąd spokojny psiak nagle stał się agresywny, niezbędne jest skontrolowanie jego stanu zdrowia. Zdarza się jednak, że samo wyleczenie choroby nie wystarczy, by rozwiązać problem. Psiak mógł bowiem już skojarzyć odczuwany ból z naszą obecnością. 

Postaraj się ustalić przyczynę psiej agresji


Agresja u psów może mieć bardzo różne oblicza. Nie sposób zatem skutecznie z nią walczyć, jeśli nie pozna się motywacji i emocji psa. Bardzo często agresja u czworonogów ma związek ze strachem i stanami lękowymi. W takich przypadkach trzeba skupić się przede wszystkim na opanowaniu psich emocji. Na nic zda się bowiem uczenie zwierzaka odpowiednich zachowań, jeżeli w dalszym ciągu będzie czuł się on zagrożony. Agresja może świadczyć również o braku pewności siebie u psiaka. Pupil może bowiem odebrać próbę kontaktu, np. spojrzenie lub dotyk, jako rzucone mu wyzwanie. Bolesne lub nieprzyjemne zabiegi pielęgnacyjne powodują natomiast rozdrażnienie, które nieraz prowokuje do ataku. U psów występuje też agresja w obronie zasobów i terytorium. Zwierzak może stać się ponadto agresywny na skutek frustracji. Najczęściej występuje ona u psów, które nie mogą zaspokoić swoich naturalnych potrzeb. Nie można zapominać, że wszelkie traumy czy braki w socjalizacji mogą znacząco wpłynąć na późniejsze zachowania psiaków. 


Zadbaj o nastrój psa


Zwierzaka, który jest stale poddenerwowany i zestresowany, dość łatwo wyprowadzić z równowagi. Silnie pobudzony czworonóg z pewnością nie będzie w stanie skoncentrować się na wydawanych przez nas poleceniach. Wszelkie próby zapanowanie nad reakcjami psiaka mogą okazać się wtedy nieskuteczne. Właśnie dlatego, zanim zaczniemy pracę z psem agresywnym, powinniśmy postarać się poprawić jego nastrój. Do czynności, które zredukują u zwierzaka napięcie i pozwolą mu się wyciszyć, należy m.in. węszenie, żucie i gryzienie, Warto jak najczęściej angażować zwierzaka w zabawy węchowe, polegające np. na wyszukiwaniu pożywienia. Czworonóg powinien dysponować ponadto odpowiednimi gryzakami. Świetnym akcesorium dla psiaka może okazać się kauczukowy kong, z którego będzie musiał sam wydobyć pokarm. U silnie zestresowanych zwierzaków można dodatkowo zastosować syntetyczne feromony o działaniu uspokajającym. 


Ogranicz ryzyko ataków


Choć unikanie sytuacji, w których zwierzak zwykle atakuje, na pewno nie rozwiązuje problemu, jest ważnym elementem umożliwiającym psiakowi odzyskanie równowagi. Każdy atak, który w psim mniemaniu zakończył się sukcesem, zwiększa prawdopodobieństwo kolejnych agresywnych reakcji. W miarę możliwości trzeba starać się, aby zwierzak, który atakuje konkretnych ludzi lub psy, nie był narażony na bezpośredni kontakt z nimi. Oczywiście nie oznacza to trzymania psiaka w całkowitej izolacji. Starajmy się jednak spacerować z nim po spokojnych, rozległych i mało uczęszczanych terenach. Należy również pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Agresywnego psa musimy wyposażyć w kaganiec (dowiedz się jak przyzwyczaić psa do noszenia kagańca KLIK). Pomocny może być także kantarek. Psiaka można zaopatrzyć też w długą linkę – umożliwi ona mu eksplorację otoczenia, a nam da możliwość kontrolowania jego poczynań.

↓ KAGANIEC DLA PSA ↓
Pokaż psu inne możliwości


Psiaki, które zachowują się w sposób agresywny, zwykle nie widzą innego wyjścia z sytuacji. Z czasem utwierdzają się w przekonaniu, że atak to najbardziej skuteczne rozwiązanie ich problemu. Bardzo ważne jest, aby pokazać czworonogowi, że ma wybór i może zastosować inną strategię. Psy atakujące ze strachu zazwyczaj chcą zwiększyć dystans, jaki dzieli ich od zagrożenia. Jeśli zauważymy, że w naszą stronę zbliża się inny pies bądź człowiek, powinniśmy spokojnie zmienić trasę spaceru i powoli oddalić się. Można także poczekać, aż psiak sam zaprezentuje alternatywne do ataku zachowanie (np. odwrócenie głowy, otrzepanie się) i dopiero wtedy wycofać się wraz z ulubieńcem. W ten sposób podopieczny uczy się, że dzięki innej reakcji może osiągnąć ten sam skutek, czyli uniknąć zagrożenia. Zwierzaka można dodatkowo nauczyć reagowania na sygnał awaryjny (np. gwizdek, klaśnięcie), który ma skłonić go do powrotu i podążania za nami. Warto, aby pupil nabył umiejętność utrzymywania z nami stałego kontaktu wzrokowego po wydaniu odpowiedniej komendy. Dzięki temu można nauczyć zwierzaka koncentrowania się na nas i polegania na naszych wskazówkach w krytycznych sytuacjach. Jeśli podejrzewamy, że nasz podopieczny niebawem zaatakuje, możemy spróbować zaangażować go w jakąś inną czynność. Dobrym pomysłem jest wydanie psiakowi znanego mu polecenia (np. siad, idziemy). 


Pracuj nad psimi emocjami


Długotrwałe rezultaty może przynieść tylko terapia agresji oparta na zmianie psich emocji. Niezbędne jest zatem wytworzenie u zwierzaka pozytywnych skojarzeń z bodźcami, które do tej pory wyzwalały u niego reakcje obronne. Psiak musi być stopniowo przyzwyczajany do trudnych sytuacji. Jeśli zwierzak atakuje ludzi lub inne psy, nie należy próbować go na siłę z nimi zaprzyjaźniać. Początkowo powinien mieć jedynie możliwość obserwowania ich z pewnej odległości. Z czasem, jeśli pupil jest spokojny, można spróbować zmniejszyć dystans. Jednocześnie w czasie treningu warto uraczyć psa przysmakami, by w ten sposób pozytywnie odebrał całą sytuację. Nastawienie czworonoga można zmienić także dzięki zabawie. Szalone harce trzeba jednak rozpocząć w momencie, gdy zwierzak nie przejawia jeszcze żadnych problemowych zachowań. Niebagatelne znacznie ma też nasze postępowanie. Jeżeli czworonóg będzie widział u nas pozytywne emocje, sam będzie bardziej skłonny do pohamowania negatywnych reakcji. 


Skontaktuj się ze specjalistą


Jeśli pomimo naszych starań, nie udało nam się rozwiązać problemu z agresją u psa, bez wątpienia powinniśmy skonsultować się ze specjalistą od psich zachowań. Opracuje on odpowiedni plan terapii dla naszego pupila, podzieli pracę nad modyfikacją zachowań na kolejne etapy i pomoże nam wdrożyć poszczególne działania.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓


Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Zachowania psów faktycznie mogą mieć bardzo różne podłoża. Często obserwujemy je w klinikach weterynaryjnych we Wrocławiu (https://www.upwr.edu.pl/kliniki-weterynaryjne). Lepiej nigdy nie zostawiać ich bez odpowiedzi i bez specjalistycznej konsultacji.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger