piątek, 29 czerwca 2018

Co zrobić, gdy pies jest osowiały?


Każda wyraźna zmiana w zachowaniu czworonoga stanowi wskazanie do pilnej konsultacji weterynaryjnej. Apatia u psa dość często ma bowiem związek z rozwijającą się właśnie chorobą. Typową odpowiedzią na infekcję bądź ból jest ograniczenie normalnych zachowań. W ten sposób zwierzaki starają się oszczędzać energię i ograniczyć dolegliwości. U chorych psiaków można zazwyczaj zaobserwować spadek ogólnej aktywności, wydłużenie snu, utratę łaknienia, niechęć do zabawy, kontaktów społecznych i eksploracji otoczenia. Czworonogi stają się niezainteresowane tym, co do tej pory wywoływało u nich niemal euforię. Priorytetem jest dla nich znalezienie zacisznego kąta, w którym będą mogły spokojnie odpocząć. Takich objawów nie powinniśmy nigdy lekceważyć. Może się bowiem okazać, że jedyną drogą do przywrócenia psu dawnej energii jest niezwłoczne wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nawet jeśli zmiana nastroju u zwierzaka nie wystąpiła z dnia na dzień, ani nie była spektakularna, należy wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne, które mogą wpływać na zachowanie pupila.


Ustal przyczynę psiej apatii


Nasz psiak jest całkowicie zdrowy, a mimo to nie ma ochoty na przechadzki ani radosne zabawy? Niewykluczone, że na jego wrażliwej psychice odbiły się ostatnie wydarzenia. Silny stres bywa przyczyną psiej depresji. Zwierzaki mogą stać się przygnębione zarówno na skutek przebytej ostatnio traumy, nagłej zmiany w otoczeniu, jak działającego od dłuższego czasu czynnika stresogennego. Psy niekiedy bardzo przeżywają pojawienie się w mieszkaniu nowego domownika lub zniknięcie ukochanego czworonożnego bądź ludzkiego towarzysza. Także zmiana miejsca zamieszkania może być dla zwierzaków niezwykle stresująca. Niejednokrotnie w psim życiu stres kumuluje się jednak całymi miesiącami. Brak stymulacji umysłowej, ubogie środowisko życia, niedostateczna ilość ruchu lub kontaktów społecznych mogą negatywnie wpływać na samopoczucie czworonogów. Depresja u psów może być ponadto następstwem utrzymującego się długo stanu lękowego. Smutek u zwierzaków wiążę się na ogół ze zmniejszeniem wrażliwości na bodźce docierające z otoczenia. Charakterystyczna jest też senność i anoreksja. U niektórych psów mogą dodatkowo pojawić się czynności zastępcze (np. wylizywanie łap), które mają redukować istniejące napięcie. Bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie i wyeliminowanie czynników, które spowodowały u zwierzaka chandrę. Jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie, najlepiej poprosić o pomoc behawiorystę.

Przełam codzienną rutynę


Nawet najbardziej aktywny zwierzak może stać się apatyczny, jeśli w jego życiu nie dzieje się nic ciekawego. Codzienne spacery tą samą trasą, kontakty z tymi samymi zwierzakami i ludźmi czy posiłki oparte na jednym rodzaju pożywienia powodują, że wszystko staje się dla czworonoga przewidywalne, a przez to niezbyt atrakcyjne. O ile gwałtowne modyfikacje w psim życiu na pewno nie są wskazane, to drobne zaskoczenia mogą sprawić zwierzakowi prawdziwą frajdę. Sposobów na przełamanie codziennej rutyny wcale nie brakuje. Czasem wystarczy jedynie zabrać zwierzaka na przechadzkę po nieznanym terenie, gdzie będzie mógł cieszyć się nowymi zapachami. Dobrym pomysłem jest też umożliwienie czworonogowi poznawania innych psiaków. Warto angażować zwierzaka w zabawy na świeżym powietrzu (np. tropienie, aportowanie). Dla szczególnie aktywnych psiaków idealne będą sporty takie jak agility czy canicross (poznaj więcej sportów dla psów KLIK). Postarajmy się wykorzystać naturalne predyspozycje pupila związane z jego przynależnością rasową. Aby pobudzić podopiecznego do aktywności, można rozpocząć trening sztuczek. Zwierzaki uwielbiają uczyć się nowych rzeczy, zwłaszcza gdy czeka na nich za to nagroda. Świetnym źródłem stymulacji dla czworonogów może być pożywienie. Należy zadbać o urozmaicone posiłki. Jeśli serwujemy pupilowi jedną karmę, powinniśmy oferować mu smakołyki o różnej teksturze, zapachu i konsystencji. Najlepiej dać ulubieńcowi możliwość samodzielnego wyszukiwania przysmaków ukrytych w domowych zakamarkach.

Zwalcz psią nudę przy pomocy zabawek


Psiaki, które nie mają odpowiednich zabawek, zazwyczaj strasznie się nudzą pod nieobecność swoich właścicieli. Nic więc dziwnego, że z czasem tracą radość życia. Jakie akcesoria mogą pomóc czworonogowi uporać się z nudą? Idealne będą zabawki interaktywne, z których zwierzak sam musi wydobyć pożywienie. Akcesoria tego typu oddziałują na psi węch, stymulują intelekt, a często również umożliwiają manipulowanie obiektami. Dla psiaka możemy zakupić np. kauczukowy kong czy matę węchową. Doskonale sprawdzą się też wszelkie gryzaki, które pozwalają obniżyć stres.

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓Zadbaj o relację z czworonogiem


W psim życiu nadrzędną rolę odgrywają kontakty społeczne. Żaden zwierzak nie poczuje się w pełni szczęśliwy, jeśli nie będziemy poświęcali mu odpowiednio wiele czasu. Najłatwiej pogłębić relację z podopiecznym poprzez wspólne aktywności. Każdego dnia warto wygospodarować dla pupila trochę czasu. Zwierzak musi też wiedzieć, że może na nas liczyć w trudnych sytuacjach. Zatroszczmy się więc o odpowiednią komunikację i udzielajmy psu cennych wskazówek, np. w postaci komend. Wypracujmy własne rytuały. Wieczorne głaskanie, masaż, a nawet wspólne oglądanie telewizji może stać się niezwykle wyczekiwanym momentem w psim planie dnia.

Zmodyfikuj dietę psa


Niebagatelny wpływ na zachowanie czworonogów ma dieta. Niektóre psy stają się osowiałe, bo codzienne posiłki nie zaspokajają ich żywieniowych potrzeb. W przypadku psiej apatii należy zatem rozważyć wprowadzenie zmian w menu pupila. Wskazane może być podawania pokarmu o wyższej wartości energetycznej. Warto zwrócić uwagę również na strawność składników. Nietypowe zachowanie podopiecznego po posiłkach może sugerować, że zmaga się on z alergią lub nietolerancją pokarmową. W takiej sytuacji rozwiązaniem problemu może być serwowanie pupilowi specjalnej hipoalergicznej lub lekkostrawnej karmy.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger