poniedziałek, 9 kwietnia 2018

Co zrobić gdy pies wymiotuje?


Wymioty u psów są jednymi z pierwszych i najczęstszych objawów chorobowych. Przeważnie wiążą się z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, zatruciem bądź przejedzeniem, choć zdarza się, że stoją za nimi dużo poważniejsze schorzenia, takie jak parwowiroza czy ropomacicze. Bez względu na przyczynę nie należy ich lekceważyć. Wymioty w postaci ostrej lub przewlekłej wycieńczają organizm zwierzęcia, odwadniają go i pozbawiają energii niezbędnej do regeneracji. Co należy zatem robić? Jak poradzić sobie z wymiotami u psa?


Co powoduje wymioty u psa?


Najczęstszą przyczyną wymiotów u psa są problemy żołądkowo-jelitowe, mające związek z niewłaściwą dietą lub zaburzeniami trawiennymi. Jednym z powodów niestrawności może być alergia pokarmowa (poczytaj więcej o żywieniu psa z alergią pokarmową KLIK) albo nietolerancja na pewne składniki diety. Warto też pamiętać, że nie każda karma czy metoda żywienia służy czworonogom. Jeśli wybrany przez nas pokarm jest zbyt ciężkostrawny, tzn. pełen tłuszczu, chemii i konserwantów, to prędzej czy później odbije się to na zdrowiu i kondycji naszego zwierzaka. Pokarmy nafaszerowane niezdrowymi substancjami, takimi jak barwniki, sztuczne aromaty czy polepszacze smaku podrażniają żołądek i jelita psa, obciążają je i tym samym zaburzają naturalny proces trawienia.

Wymioty towarzyszą również zatruciom pokarmowym. Psom zdarza się chorować po zjedzeniu nieświeżego pokarmu, śmieci lub padliny. Pamiętajmy, by nigdy nie podawać pupilowi przeterminowanej bądź zepsutej karmy. Zwracajmy także uwagę na to, co robi podczas spacerów. Niektóre czworonogi lubią zjadać odpadki a nawet odchody innych zwierząt.

Kolejną, równie częstą przyczyną wymiotów u psa jest zwykłe przejedzenie. Niektóre czworonogi pochłaniają swoje posiłki szybko i łapczywie, nie do końca rozgryzając pokarm. Jedzenie w pośpiechu lub zbyt dużych porcji karmy na raz to prosta droga do niestrawności, bo obciążony żołądek po prostu nie jest w stanie wszystkiego pomieścić.

Inne przyczyny wymiotów u psa


Wymioty u psa mogą być także oznaką wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak parwowiroza, ropomacicze czy zatkanie jelit. Za wymioty odpowiedzialne są również infekcje wirusowe i pasożytnicze, a także choroby nerek, wątroby oraz trzustki. Niestety nie wolno wykluczać również zmian nowotworowych. Jeśli w wymiotach zwierzęcia pojawi się krew lub towarzyszą im inne objawy, takie jak gorączka, biegunka (sprawdź, jak poradzić sobie z biegunką u psa KLIK), osłabienie czy apatia, niezwłocznie skontaktujmy się z weterynarzem.

Jak pomóc psu, gdy wymiotuje?


Psom zdarza się wymiotować tak samo jak ludziom i nie zawsze oznacza to poważną chorobę. Czasem organizm zwierzęcia musi po prostu oczyścić się po zjedzeniu czegoś, co mu zaszkodziło, wtedy jest to jedynie chwilowa niedyspozycja. Jeśli po zwróceniu pokarmu pupil zachowuje się normalnie, nie unika zabawy ani nie wydaje się osowiały, to raczej nie mamy powodu do niepokoju. Pamiętajmy jednak, by uważnie obserwować zwierzaka i śledzić zmiany w jego zachowaniu. Przy nawracających wymiotach pojawia się ryzyko odwodnienia organizmu. W takim wypadku należy podawać psu wodę – koniecznie letnią, nie zimą – w małych porcjach, ale za to nawet co 20-30 minut.

W żadnym wypadku nie należy podawać psu lekarstw hamujących wymioty ani środków na chorobę lokomocyjną. Jeśli wymioty nie ustąpią w ciągu 1-2 dni, nasilą się lub stan zwierzęcia ulegnie pogorszeniu, koniecznie zgłośmy się z psem do weterynarza.

Diagnoza i leczenie wymiotów u psa


By poznać przyczynę wymiotów u psa weterynarz może zalecić przeprowadzenie specjalnych testów laboratoryjnych, zwłaszcza morfologii krwi. Niekiedy konieczne jest także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego oraz badania USG. W zależności od wyników lekarz przepisuje leki przeciwwymiotne lub inne środki łagodzące dolegliwości zwierzęcia. Po długotrwałych wymiotach z pewnością niezbędna będzie także kroplówka w celu nawodnienia osłabionego organizmu pupila. Jeśli przyczyną wymiotów okazało się zaczopowanie układu pokarmowego przez połknięty przedmiot, wtedy konieczna jest operacja udrażniająca.

↓ LEKKOSTRAWNE KARMY DLA WRAŻLIWYCH PSÓW ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger