środa, 18 kwietnia 2018

Tasiemiec psi


Mówiąc u pasożytach dokuczających naszym czworonogom, myślimy przeważnie o pchłach, kleszczach, wszach lub wszołach. Tymczasem wiele psów boryka się również z groźnymi pasożytami wewnętrznymi, takimi jak tasiemce. Większości z nas robaki te kojarzą się raczej ze zwierzakami bezdomnymi albo bardzo zaniedbanymi, choć tak naprawdę każdy pies może się nimi zarazić. Jak rozpoznać tasiemca u psa? Co można zrobić, by uchronić pupila przed tasiemczycą?


Co to jest tasiemiec psi?


Tasiemiec psi, czyli Dipylidium caninum, to pasożyt bytujący w jelitach zwierząt psowatych oraz innych ssaków mięsożernych, takich jak koty czy lisy. Gatunek ten znany jest nie tylko w Europie, występuje powszechnie również na terenie Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Chin oraz Japonii. Do zarażenia pasożytem dochodzi poprzez połknięcie wszoła, a najczęściej pchły, będącej jego żywicielem pośrednim. Gdy larwa tasiemca przedostanie się do przewodu pokarmowego zwierzęcia, po upływie około 2-3 tygodni przeistacza się w postać dojrzałą. Dorosłe pasożyty bytują i rozmnażają się jelicie cienkim. Przednia cześć ciała tasiemca wyposażona jest w cztery przyssawki oraz kilka rzędów haczyków, dzięki którym przyczepia się do ścianek narządu. Jaja pasożyta wydalane są z organizmu zwierzęcia wraz z odchodami.

↓ OBROŻA PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓Tasiemczyca u psa – objawy


Rozpoznanie tasiemczycy u psa nie jest proste, ponieważ choroba ta nie daje niemal żadnych jednoznacznych objawów. Większość towarzyszących jej symptomów obserwuje się także w przypadku innych schorzeń lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niemniej jednak wyczulony na zmianę zachowania pupila właściciel, powinien dostrzec pewne niepokojące sygnały. Jedną z typowych oznak świadczących o obecności pasożytów jest silny świąd odbytu, skłaniający psa do intensywnego wylizywania tych okolic oraz tzw. saneczkowania, czyli pocierania zadem o podłoże.

Innymi objawami, choć mniej charakterystycznymi, są utrata wagi, częste wymioty i biegunki, widoczny spadek kondycji, a ponadto zmatowienie oraz nadmierne wypadanie sierści. Warto obserwować również odchody pupila. Wydalone wraz z nimi człony tasiemca można dostrzec gołym okiem. Będą przypominały ugotowane ziarna ryżu lub pestki ogórka. Niekiedy obecne są także w otoczeniu zwierzęcia oraz na jego sierści, zwłaszcza w okolicach odbytu.


Tasiemiec psi – diagnostyka i leczenie


W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów wskazujących na tasiemczycę, powinniśmy jak najszybciej zabrać psa do weterynarza. Pewną diagnozę uzyskamy dopiero po analizie próbki kału zwierzęcia. Po stwierdzeniu obecności jaj w kale, lekarz podejmuje decyzję o leczeniu. Kuracja polega przeważnie na podawaniu odpowiednich środków zwalczających pasożyty. Dawka preparatu oraz długość leczenia zależą od stanu zwierzęcia oraz tego, z jak dużą inwazją pasożytów mamy do czynienia.


Jak zapobiegać tasiemczycy u psa?


Na szczęście tasiemczyca u psa jest jedną z tych chorób, którym przy odrobinie systematyczności można skutecznie zapobiegać. Wystarczy pamiętać o właściwej ochronie przed pchłami i wszołami oraz regularnym odrobaczaniu czworonoga. Eliminacja pcheł z otoczenia pupila ma tutaj kluczowe znaczenie. Te niewielkie owady są pośrednimi żywicielami larw tasiemca i to one przyczyniają się do większości zakażeń. Dlatego też warto zainwestować w specjalne preparaty odstraszające lub zabijające pchły u psa ». Na rynku dostępnych jest wiele środków tego rodzaju, między innymi spraye, zasypki, szampony, krople spot-on, a nawet obroże przeciwpchelne (poczytaj więcej na temat środków przeciw pchłom i kleszczom dla psa KLIK).

Pamiętajmy także o regularnym odrobaczaniu psa. Jaja pasożytów wydalane wraz z odchodami są zjadane przez pchły, a następnie przenoszone na kolejne zwierzaki. Miejmy na uwadze, że tasiemczyca to groźna choroba osłabiająca i wyniszczająca organizm czworonoga. Nawet jeśli pupil wygląda zdrowo i nie wykazuje żadnych objawów wskazujących na obecność pasożytów, warto profilaktycznie odrobaczać go przynajmniej raz na trzy miesiące (dowiedz się więcej o robaczycy u psa KLIK).

↓ TABLETKI NA ODROBACZANIE PSA ↓Czy tasiemiec psi jest groźny dla ludzi?


Tasiemiec psi może przenosić się również na ludzi, choć na szczęście nie zdarza się do często. W Polsce notuje się jedynie sporadyczne przypadki, najczęściej wśród dzieci, które przytulają się do zwierząt, całują je, pozwalają lizać się po twarzy i nie myją rąk po zabawie z pupilem. Do zarażenia dochodzi podobnie jak u zwierząt, to znaczy poprzez połknięcie wszy lub wszoła, będącego nosicielem pasożyta. U dorosłych zakażenie przebiega zwykle bezobjawowo, natomiast u dzieci występują dolegliwości układu pokarmowego, takie jak ból brzucha czy brak apetytu.

↓ KROPLE PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger