poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Czy pies powinien jeść ziemniaki?


Ziemniaki należą do tych dań, którymi spokojnie dzielić możemy się z psimi kompanami. Warzywa te zawierają cenne witaminy i minerały, są one też lekkostrawne i dają psu porządny zastrzyk energii. Czy znaczy to, że nasz domowy pupil może zjadać je w każdych ilościach? Niekoniecznie! Choć przysmak ten nie figuruje na liście produktów zakazanych, obchodzić powinniśmy się z nim rozsądnie (dowiedz się, czego nie powinien jeść pies KLIK).


Dlaczego warto włączyć ziemniaki w psią dietę?


Ziemniaki tak regularnie goszczą na naszych stołach, że z ich wartości odżywczych często nie zdajemy sobie sprawy. Tymczasem zawierają one magnez, potas, wapń, fosfor i żelazo oraz witaminę A, B1, B2, B3 i B6, a także więcej witaminy C aniżeli jabłka czy dynie. Ponadto kartofle obfitują w błonnik pokarmowy, który to skutecznie chroni zwierzaka przed zaparciami i biegunką. Wymieniając zalety tego warzywa, nie można zapomnieć też o jego właściwościach przeciwzapalnych.

Włączając ziemniaki w dietę pupila, wesprzemy psi układ trawienny, wspomożemy regulację ciśnienia krwi oraz dostarczymy zwierzakowi węglowodanów, będących dobrym źródłem energii. Minerały i witaminy obecne w ziemniakach mogą pomóc nam też należycie zbilansować psią dietę, a tym samym chronić milusińskiego przed chorobami oraz wspierać jego kondycję.

Jakie psy nie powinny żywić się ziemniakami?


Mimo wielu dobroczynnych właściwości ziemniaki posiadają wysoki indeks glikemiczny. Spożycie ich powoduje więc wyraźny wzrost cukru we krwi, co groźne okazać może się w przypadku psów cierpiących na cukrzycę (poczytaj więcej o cukrzycy u psa KLIK). Pamiętajmy też o tym, że skrobia i węglowodany, choć dla aktywnych czworonogów będą dobrym źródłem energii, w przypadku niektórych zwierzaków przyczyniać mogą się do otyłości. Nie tylko cukrzycy, ale i psie leniuchy oraz pupile cierpiący na nadwagę z przysmaku tego powinni zatem zrezygnować.

↓ KARMY DLA PSA NA BAZIE ZIEMNIAKÓW ↓Bataty – słodka ziemniaczana alternatywa


Komponując psie menu, pod uwagę możemy wziąć też słodkie ziemniaki. Bataty, bo o nich mowa, okazują się opcją zdrowszą, gdyż bogatszą w rozmaite substancje odżywcze. Są one dobrym źródłem witaminy C, E i B6, wapnia, potasu, sodu, fosforu, magnezu, żelaza i jodu. Psu dostarczą też one kwasu foliowego, likopenu zmniejszającego ryzyko wystąpienia nowotworów oraz cennych karotenoidów, w tym m.in. korzystnie wpływającej na wzrok luteiny. Ponadto wbrew pozorom słodkie ziemniaki posiadają niższy indeks glikemiczny oraz, jak wskazują badania, zdolne są one poprawiać wrażliwość organizmu na insulinę.

Jak podawać psu ziemniaki?


Surowe, niedojrzałe, zzieleniałe oraz kiełkujące ziemniaki zawierają znaczną ilość solaniny – toksycznego związku o właściwościach rakotwórczych. Tak jak i dla nas, tak i dla psów spożywanie warzywa tego w takiej formie jest więc szkodliwe. Do psiej miski trafiać powinny tylko dobrej jakości, porządnie ugotowane, a nawet lekko rozgotowane kartofle. Unikajmy też podawania psu ziemniaków gorących, gdyż te powodować mogą skręt żołądka oraz ziemniaków solonych, ponieważ nadmiar soli w psim menu prowadzi do zatrucia.


Dostępne na rynku karmy z ziemniakami


Ziemniaki gościć mogą nie tylko w przygotowywanym w domu psim jedzeniu, ale i w gotowych psich karmach. To źródło węglowodanów chętnie wykorzystywane jest zwłaszcza w wysokiej jakości specjałach dedykowanych psim alergikom i zwierzakom cierpiącym na niestrawności pokarmowe. Jeśli więc szukamy specjału wolnego od zbóż, jak najbardziej wybrać możemy ten, w którego składzie figurują kartofle. Co więcej, stawiając na dobrej jakości gotowe karmy dla psa z ziemniakami, będziemy mieć pewność, że nie przeszarżujemy z ilością tego specjału w psiej diecie.

↓ KARMY DLA PSA Z ZIEMNIAKAMI ↓

Sklep TelekarmaTekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger