piątek, 13 kwietnia 2018

Preparaty na kleszcze dla psa


Gdy czworonogi wyczują pierwszy powiew wiosny, nabierają zazwyczaj wielkiej chęci na długie spacery. Niestety, wyższe temperatury sprawiają, że radość z przechadzek potrafią skutecznie zakłócić kleszcze. Te niewielkie pasożyty mogą czyhać na naszego czworonożnego pupila zarówno w lesie, na łące, jak i w miejskim parku. Aby uchronić zwierzaka przed niebezpiecznymi chorobami odkleszczowymi (dowiedz się więcej na temat babeszjozy u psa KLIK), warto zawczasu zabezpieczyć go na wypadek spotkania z pajęczakami. Jak chronić psa przed kleszczami? »


Jak działają preparaty na kleszcze dla psów?


Skuteczność poszczególnych preparatów na kleszcze ma ścisły związek ze znajdującymi się w nich substancjami czynnymi. Najlepszą ochronę zapewniają z reguły preparaty biobójcze. W walce z kleszczami stosuje się m.in. fipronil, flumetrynę i permetrynę. Akarycydy zakłócają funkcjonowanie układu nerwowego pajęczaków i w konsekwencji powodują ich śmierć. Posiadają też właściwości odstraszające. W preparatach antypasożytniczych dla czworonogów czasami stosuje się kilka substancji czynnych – ma to zwiększyć ich efektywność. Oprócz specyfików biobójczych zwalczających pajęczaki na rynku znajdziemy również preparaty na bazie dimetikonu. Działają one na zasadzie fizycznej – wytwarzają na skórze zwierzaka specjalną powłokę, która uniemożliwia insektom i kleszczom poruszanie się. Środki przeciwkleszczowe dla psa » na bazie dimetikonu są całkowicie bezpieczne,  a na dodatek mają właściwości pielęgnacyjne. Trzecią grupę preparatów antykleszczowych tworzą produkty naturalne, na bazie olejków eterycznych. Mają one maskować obecność zwierzaka w otoczeniu i uniemożliwiać kleszczom jego zlokalizowanie. Warto pamiętać, że działają one jedynie profilaktycznie. Jeśli więc kleszcz zaatakuje naszego podopiecznego, naturalne środki z całą pewnością nie zapewnią mu należytej ochrony.

Obroże antykleszczowe


Obroże antykleszczowe dla psa nie bez powodu uznawane są za jedne z najlepszych środków na kleszcze. Akcesoria tego typu działają w sposób kontaktowy, dlatego muszą stale przylegać do skóry zwierzaka. Substancje czynne znajdujące się w obroży są z niej sukcesywnie uwalniane, co gwarantuje psiakowi stałą ochronę przed pasożytami. Obroże na ogół zwalczają kleszcze we wszystkich stadiach rozwojowych i zabezpieczają czworonoga przed ponowną inwazją. Niewątpliwą ich zaletą jest długi czas działania. Jedno akcesorium wystarcza nawet na 8 miesięcy. Obroże są z reguły wodoodporne, dlatego sprawdzą się doskonale w przypadku psiaków, które zażywają częstych kąpieli.

↓ OBROŻE PRZECIWKLESZCZOWE DLA PSA ↓Preparaty spot-on na kleszcze


Specyfiki w postaci kropli spot-on działają na podobnej zasadzie jak obroże. Aplikuje się je za pomocą pipetki na kark zwierzaka lub wzdłuż grzbietu. W przypadku dużych psiaków produkt trzeba zastosować w kilku miejscach, zaczynając od okolic łopatek, a kończąc u nasady ogona. Po naniesieniu na skórę substancja czynna znajdująca się w preparacie wnika do warstwy lipidowej naskórka, skąd następnie jest przez pewien czas wydzielana. Właściwości biobójcze preparatów spot-on wykazują dopiero po upływie 24-48 godzin od aplikacji. Niestety, działanie tego typu środków jest dosyć krótkie. Najczęściej trzeba stosować je regularnie co 4 tygodnie. Aby produkt był skuteczny, jego dawka musi być zawsze starannie dobrana do wagi zwierzaka.

↓ PRZECIWKLESZCZOWE KROPLE SPOT ON DLA PSA ↓
Spraye przeciw kleszczom


Do zabezpieczenia pupila przed kleszczami mogą posłużyć nam także specjalne spraye przeciwkleszoczwe, rozpylane na całe ciało czworonoga. Tego typu preparaty zapewniają ochronę przed pasożytami przez około 3-5 tygodni. Trzeba jednak szczególnie zadbać o ich prawidłowe rozprowadzenie. Spraye nanosimy pod włos, po uprzednim odgarnięciu poszczególnych partii sierści. W wyjątkowo delikatnych okolicach (np. w pobliżu oczu), lepiej nałożyć preparat za pomocą gąbki. Zdarza się, że po aplikacji trzeba też wetrzeć specyfik w skórę.

Preparaty odstraszające kleszcze na bazie substancji naturalnych


Mimo że środki ze składnikami biobójczymi należą do najskuteczniejszych, nie zawsze można zastosować je u czworonoga. U niektórych psiaków silne specyfiki mogą wywołać alergię lub podrażnienie skóry. Dodatkowo preparaty insektobójcze często nie są odpowiednie dla szczeniąt, psich seniorów, suk w ciąży lub czworonogów przewlekle chorych. W przypadku takich zwierzaków warto sięgnąć po preparaty z naturalnymi substancjami. Wśród specyfików biologicznych znajdziemy zarówno obroże, jak i krople, zawierające różne olejki, m.in. neem, eukaliptusowy, geraniowy, cytrusowy, lawendowy. Środki naturalne są nietoksyczne – nie zabijają zatem kleszczy. Ich działanie odstraszające utrzymuje się przez około 2-3 miesiące.

Czym kierować się, wybierając produkt przeciw kleszczom dla psa?


Produkt przeciw kleszczom zawsze trzeba dopasować do potrzeb zwierzaka. Jeśli mieszkamy w okolicy, gdzie znajduje się sporo kleszczy, psiak może potrzebować stałej i silnej ochrony. W takich wypadkach idealnym rozwiązaniem może być obroża przeciwkleszczowa. Z kolei u małych czworonogów zazwyczaj dość dobrze sprawdzają się krople. Również zwierzakom, które mogą poszczycić się bujną sierścią i grubym podszerstkiem, lepiej zaaplikować specyfik spot-on. Puszysty włos może bowiem utrudniać przenikanie substancji czynnych z obroży do skóry. Wrażliwym czworonogom warto zaś zaoferować preparaty z olejkami eterycznymi lub dimetikonem. Naturalne środki przeciwkleszczowe dla psa możemy też wypróbować, jeśli w naszym otoczeniu nie notuje się wielu pajęczaków. Nie zapominajmy jednak, by zachować czujność i po każdym spacerze gruntownie kontrolować szatę psiaka.

✔ Poczytaj także o tym jak przygotować psa na sezon kleszczowy »↓ SPRAYE PRZECIWKLESZCZOWE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger