poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Jak zapobiegać cukrzycy u psów?


Cukrzyca jest jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie, dotykającą zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Z roku na rok coraz więcej psów i kotów zapada na tę chorobę, z czym niestety niełatwo walczyć. Na rozwój cukrzycy wpływają głównie czynniki genetyczne, dlatego tak trudno mówić tu o właściwej profilaktyce. Czy w takim wypadku możemy jakoś uchronić psa przed cukrzycą? Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania?


Czym jest cukrzyca u psa?


Cukrzyca jest groźną chorobą endokrynologiczną, o podobnym przebiegu u ludzi i zwierząt. Dochodzi do niej, gdy trzustka nie produkuje właściwej ilość insuliny, przestaje ją wytwarzać lub, gdy organizm staje się na nią odporny. Niewystarczająca ilość hormonu lub zaburzenie jego działania prowadzą do wzrostu stężenia glukozy we krwi oraz jej wydalania wraz z moczem. Organizm pozbawiony energii z cukru zaczyna pobierać ją z białek i tłuszczy, co stopniowo go wyniszcza.

Należy pamiętać, że nieleczona cukrzyca u psa » może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest wychwycenie pierwszych oznak choroby. Szybkie rozpoznanie cukrzycy oraz wdrożenie odpowiedniej terapii pozwoli psu wiąż cieszyć się długim i spokojnym życiem (poczytaj więcej o tym, jak przedłużyć życie psu KLIK).


Jak rozpoznać cukrzycę u psa?


Pierwszymi objawami cukrzycy u zwierząt są przeważnie wielomocz, nadmierne pragnienie oraz nagły spadek masy ciała. Psy z podwyższonym poziomem cukru we krwi piją więcej niż dotychczas, a do tego częściej oddają mocz. Zdarza się, że trudno im wytrzymać do kolejnego spaceru, więc zaczynają załatwiać swoje potrzeby w domu. To ważny sygnał, że ze zwierzakiem dzieje się coś niedobrego, zwłaszcza jeśli pupilowi nigdy wcześniej nie zdarzało się sikać w domu. W początkowym stadium choroby pies może wykazywać zwiększony apetyt, a jednocześnie tracić na wadze. Często obserwuje się także wyraźną utratę kondycji i energii, a także pogorszenie widzenia.


Co może powodować cukrzycę u psa?


Czynniki powodujące cukrzycę u psów nie są tak oczywiste, jak te odnoszące się do ludzi. W przypadku czworonogów uboga dieta czy brak aktywności fizycznej wcale nie muszą być przyczyną choroby. Dużo większe znaczenie mają tutaj predyspozycje genetyczne, a warto wiedzieć, że niektóre rasy psów zapadają na cukrzycę częściej niż pozostałe. Za szczególnie narażone uchodzą jamniki, teriery australijskie, sznaucery, pudle oraz beagle. Uważa się jednak, że ryzyko zachorowania jest największe w przypadku psów nierasowych i mieszanych.

Na cukrzycę chorują także psy starsze, około 7-8 roku życia, a zwłaszcza niesterylizowane samice. Ma to pewien związek z dużymi wahaniami poziomu hormonów w czasie rui. Na zachorowanie narażone są także psy otyłe, u których często rozwija się tzw. insulino odporność, kiedy to komórki organizmu zwierzaka stają się niewrażliwe na insulinę.


Profilaktyka cukrzycy u psa


Prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę zależy w dużej mierze od genetycznych predyspozycji konkretnego zwierzaka, co wcale nie znaczy, że jako właściciele jesteśmy całkiem bezradni. Wręcz przeciwnie, ze swej strony możemy zrobić bardzo wiele, by zapobiec tej chorobie. Skłonności dziedziczne to jedno, ale nie wolno nam zapomnieć, jak wielką rolę odgrywa tutaj sposób oraz jakość żywienia. Dieta wysokobiałkowa, z obniżoną ilością węglowodanów oraz tłuszczy to kluczowy element profilaktyki, niezbędny do utrzymania prawidłowego poziomu cukru w organizmie pupila.

Podstawą menu każdego czworonoga powinna być karma bogata w wysokiej jakości białko zwierzęce. Psy obarczone dziedziczną skłonnością do zachorowania warto przestawić także na produkty bezzbożowe, lekkostrawne i mniej obciążające dla organizmu. Pokarmy odznaczające się zredukowaną do minimum zawartością węglowodanów usprawniają pracę trzustki i nie blokują wydzielania insuliny do krwi.

Jak jeszcze przeciwdziałać cukrzycy u psa?


Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę u psa, warto zatroszczyć się o jego kondycję. Pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa, ale poza nią liczy się także aktywność fizyczna. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie pupilowi odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu, choćby i poprzez zabawę. Dzięki temu zadbamy o jego formę, pomożemy spalić kalorie oraz utrzymać prawidłową masę ciała.

Warto rozważyć także sterylizację, zwłaszcza w przypadku suk, bowiem cukrzyca najczęściej dotyka właśnie ich. Dzieje się tak ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w ich organizmie podczas rui. Hormony znacznie wpływają na metabolizm cukru we krwi, a to zwiększa ryzyko zachorowania.

↓ KARMA DLA PSA Z OBJAWAMI CUKRZYCY ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger