środa, 25 kwietnia 2018

Paszport dla psa


Psiaki, tak samo jak ludzie, potrzebują paszportu, jeżeli zabieramy je w podróż za granicę. W przypadku zwierzaka taki dokument potrzebny jest również wtedy, kiedy podróżujemy do państw Unii Europejskiej. Paszport dla psa trochę inaczej niż nasz dokument, bo przede wszystkim nie ma w nim zdjęcia ani odcisków palców. Są jednak inne informacje, które w paszporcie pupila muszą się znaleźć. Warto wiedzieć zatem więcej o wyrabianiu paszportu psiakowi, żeby nie spotkała nas potem nieprzyjemna niespodzianka podczas podróży.


Psiak w podróży zagranicznej


Wyjeżdżamy na kilka dni i nie mamy z kim zostawić psiaka (dowiedz się, jak przygotować się do wakacji z psem KLIK)? A może to o wiele dłuższy wyjazd, na przykład na miesiąc i znalezienie zastępczego opiekuna okazuje się jeszcze trudniejsze? Może się też okazać, że nawet jeśli mamy z kim zostawić kudłacza, jest zbyt dużą przylepą i wrażliwcem, aby wytrzymać nawet kilkudniowe rozstanie, nie wspominając o wiele dłuższej rozłące. W końcu zdarza się też tak, że musimy wyjechać z kraju na bardzo długo, a może nawet na zawsze. W każdym z tych przypadków sprawą oczywistą do rozważenia jest zabranie zwierzaka ze sobą. W przypadku opuszczenia na wiele lat kraju nie ma nawet innej możliwości, a są psiaki i właściciele, którzy nie lubią się rozstawać nawet na krótko. Czy każdy psiak może jechać za granicę? Tutaj niestety odpowiedź nie jest prosta, bo to w dużej mierze zależy od charakteru pupila. Niektóre kudłacze zniosą podróż i aklimatyzację w nowym miejscu bez większych problemów, mogą nawet być bardzo podekscytowane. Inne z kolei przeżyją tak duży stres, że wyjazd tego typu zapisze się w ich pamięci jako prawdziwy koszmar. Obserwacja i znajomość charakteru psiaka to zatem podstawa. Lubi nowości i wyzwania? Jest dobrze nastawiony do obcych ludzi? Daje sobie radę w nowych sytuacjach? Nie płoszą go tłumy i hałas? Podróż powinna okazać się dosyć bezproblemowa. Jeżeli jednak nasz pupil to mały cykor i do tego jest bardzo wrażliwy oraz delikatny emocjonalnie, wspólny wyjazd (o ile nie ma wyższej konieczności) nie jest dobrym pomysłem i o wiele lepiej sprawdzi się znalezienie zastępczego opiekuna, najlepiej takiego, którego zwierzak dobrze zna i lubi. Pamiętajmy, że podróż zagraniczna może wywołać ogromny stres u kudłacza (zwłaszcza, jeśli lecimy samolotem), dlatego trzeba podjąć decyzję rozważnie i wybrać opcję najlepszą dla pupila.

Psi paszport – jak dokładnie wygląda?


Psi paszport to taki sam dokument jak ludzki, tylko że wydaje go weterynarz. W takim paszporcie znajdują się też dane właściciela. Taki dokument służy nade wszystko do identyfikacji pupila, więc zadbajmy o to, aby znalazły się w nim tylko aktualne informacje. Oprócz danych właściciela, w psim paszporcie znajdziemy jego opis oraz numer identyfikacyjny, który nadaje się indywidualnie każdemu zwierzakowi, co pozwala bez problemu określić tożsamość danego czworonoga. Paszport dla psa zawiera również wszelkie informacje o stanie zdrowia zwierzaka, zwłaszcza na temat szczepień i przebytych chorób. Taki dokument wystawia lekarz weterynarii, a nie urzędnik, ale musi być to specjalny weterynarz, czyli taki, który został wpisany w rejestr Okręgowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Bez trudu znajdziemy takiego specjalistę przez internet (dowiedz się, jak wyrobić paszport dla psa KLIK).


Wyrabiamy paszport dla psa


Najważniejsza sprawa przy wyrabianiu paszportu to nadanie psiakowi indywidualnego numeru identyfikacyjnego, który potem zostaje wpisany do dokumentu. Numer nadaje się poprzez trwałe oznakowanie, czyli zaczipowanie kudłacza. Czip umieszcza się pod skórą. Zabieg trwa szybko i prawie nie boli. Taki identyfikator pozostaje w zwierzaku dożywotnio i tylko aktualizuje się informacje w nim zawarte, takie jak na przykład odnawianie szczepień (zawsze przed wyrobieniem czipa zaszczepmy zwierzaka, aby był już komplet informacji na dany moment). Lekarz wpisuje do paszportu nie tylko numer, ale też historię medyczną i dane właściciela. Dokument dostaje się od ręki, a jego koszt to mniej więcej sto złotych plus opłata za samo zaczipowanie.

Psi paszport a podróż zagraniczna


Musimy wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalny paszport dla psa, bo każdy kraj potrafi mieć własne wymagania co do wwożenia i wywożenia zwierzaków z jego terenu. Sam dokument wystarczy nam w krajach Unii Europejskiej oraz kilka krajach spoza UE, takich jak Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Monako, San Marino, Watykan, Andora oraz Liechtenstein. Kraje spoza tej listy mogą wyznaczyć okres kwarantanny, kazać obowiązkowo odrobaczyć pupila na dobę przed przekroczeniem granicy albo wymagać bardziej szczegółowych badań, na przykład na wypadek wścieklizny. Dlatego do podróży z pupilem trzeba się dokładnie przygotować i mieć wszystkie papiery w porządku. To nie jest zatem decyzja, którą możemy podjąć z dnia na dzień.


↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger