piątek, 20 kwietnia 2018

Czy szczeniak może pić mleko?


Mleko to pierwszy pokarm, którym ze smakiem zajadają się wszystkie szczeniaki. Jest ono niezbędne, by młode czworonogi mogły zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Nadchodzi jednak taki moment w życiu psiaków, że muszą na dobre zapomnieć o pobieraniu odżywczego pokarmu bezpośrednio od swojej matki. Czy po odsadzeniu w menu szczeniaków wciąż może znajdować się jednak mleko?


Mleko w żywieniu szczeniąt


Kiedy szczeniaki przychodzą na świat, potrzebują silnego zastrzyku energii. Zaraz po porodzie suka karmi czworonogi siarą, która ma kluczowe znaczenie dla młodych zwierzaków. Siara jest szczególnie bogata w białka, które mają zapewnić psiakom ochronę przed patogenami. Bardzo ważną rolę odgrywają w tym przypadku immunoglobuliny i transferryny (m.in. laktoferyna). Przeciwciała zawarte w siarze gwarantują czworonożnym juniorom odporność przez około 4-8 tygodni. Mleko, które zwierzaki otrzymują od matki na pierwszym etapie swojego życia, stanowi wyjątkowo odżywcze pożywienie. Nie brakuje w nim witamin i minerałów. Możemy mieć zatem pewność, że płynny pokarm przyjmowany w odpowiedniej ilości jest w stanie całkowicie zaspokoić potrzeby maluchów. Wszystko zmienia się pod koniec pierwszego miesiąca życia czworonogów. Suka produkuje coraz mniej mleka, a potrzeby szczeniaków stale rosną. To odpowiedni moment na rozpoczęcie stopniowego przyzwyczajania psiaków do pokarmu stałego. Nie ulega wątpliwości, że zanim maluchy nauczą się samodzielnie jeść i pić, muszą mieć dostęp do pożywienia jak najbardziej zbliżonego do tego, którym żywiły się do tej pory. Dobrym pomysłem może wydawać się więc podawanie szczeniakom mleka krowiego. Warto jednak pamiętać, że ma ono trochę inny skład niż mleko suki – zawiera więcej laktozy i mniej białka. Mleko krowie ma też niższą wartość energetyczną niż mleko suki. Mimo to z pewnością może wzbogacić dietę rosnących zwierzaków o niezbędne aminokwasy czy wapń. Z punktu widzenia składników odżywczych stanowi zatem dosyć wartościowy pokarm dla maluchów.

↓ MLEKO ZASTĘPCZE DLA SZCZENIAKA ↓
Problemy związane z podawaniem mleka szczeniakom


Włączenie mleka krowiego do menu młodych psiaków nie bez powodu budzi pewne obawy. Nie wszystkie zwierzaki dobrze je tolerują. Największe problemy sprawia bez wątpienia laktoza, której w mleku krowim jest całkiem sporo. Aktywność enzymu odpowiedzialnego za jej rozkład maleje, gdy psiaki zaczynają dorastać. Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień, lecz stopniowo. Zdarza się też, że nawet organizm dorosłych zwierzaków dobrze radzi sobie z trawieniem laktozy. U czworonogów, które cierpią z powodu nietolerancji laktozy, po spożyciu mleka może jednak wystąpić biegunka. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z raczenia pupila mlekiem. Szczególną ostrożność warto zachować również, jeśli młody zwierzak jest alergikiem. W mleku znajdują się bowiem białka, które u niektórych psiaków mogą wywołać uczulenie. Kłopoty powoduje zwłaszcza kazeina. Jeśli mimo wszystko chcemy, by w jadłospisie czworonożnego juniora znajdowało się mleko, pamiętajmy o kilku zasadach. Przede wszystkim możemy serwować je tylko w niewielkich ilościach, jako dodatek do pokarmu podstawowego. Bardzo ważne jest, aby mleko wprowadzać do menu pupila stopniowo. Cały czas trzeba także bacznie obserwować samopoczucie zwierzaka. Gdy wystąpią u niego jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast powinniśmy zaprzestać podawania mleka. Wbrew pozorom mleko w diecie czworonogów nie powinno być odświętnym przysmakiem. Jeżeli będziemy oferować je regularnie, ale w małych ilościach, organizm czworonoga zazwyczaj sobie z nim poradzi. Nagłe pojawienie się w menu psiaka mleka może z kolei wywołać niemałe problemy.


Co podawać szczeniakowi zamiast mleka?


Gdy szczeniaki prawidłowo przejdą proces odsadzenia, nie ma konieczności, by w ich jadłospisie dalej znajdowało się mleko. Warto jednak poszukać produktów odznaczających się podobną wartością odżywczą. Nie zapominajmy, że mleko dla szczeniaków nie jest płynem gaszącym pragnienie, lecz pełnowartościowym pokarmem. Z pewnością nie zastąpimy go więc zwykłą wodą. Idealne mogą okazać się za to produkty mleczne poddane procesowi fermentacji, bogate w bakterie prebiotyczne ułatwiające rozkład laktozy. Nie zaszkodzi zatem zaoferować czworonogowi odrobinę jogurtu, kefiru czy twarogu. Świetnym zamiennikiem dla świeżego mleka może być też mleko zsiadłe.

✔ Poczytaj więcej o karmieniu szczeniaka »

↓ KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger