czwartek, 12 grudnia 2013

Zimowe sporty dla psów

Zimowe sporty dla psów
Zimą także możecie dobrze bawić się ze swoimi pupilami! Mróz przecież wcale nie przeszkadza w zabawie i umacnianiu więzi pomiędzy Wami i Waszymi czworonogami :) Wystarczy ciepła czapka, szalik, rękawiczki, odpowiednie przygotowanie psiaka i możecie szaleć! 

Jest wiele różnych sportów, które możecie zimową porą uprawiać ze swoimi pupilami. Część z nich wymaga dobrej kondycji nie tylko od psiaków, ale i od Was. Są też jednak i takie, z którymi na pewno każdy z nas sobie poradzi. Najważniejsze to chcieć, a z resztą nie będzie problemów :) Każdy psiak, który lubi aktywnie spędzać czas, z pewnością ucieszy się, jeśli będzie mógł porobić coś ciekawego i to jeszcze w towarzystwie swojego ukochanego właściciela, więc do dzieła, wybierzcie sport, który najbardziej przypadnie Wam do gustu i ruszajcie na dwór!

Wyścigi psich zaprzęgów


Dyscyplina ta znana jest na całym świecie. To sport, w którym zawodnicy, zwani maszerami, są ciągnięci przez psi zaprzęg. W Polsce również można brać udział w mistrzostwach - jednym ze znanych wyścigów w naszym kraju jest np. wyścig Husqvarna Tour (wcześniej Border Rush). To wyścig, podczas którego trzeba pokonać setki kilometrów w śniegu i mrozie. Najczęściej w psich zaprzęgach biorą udział psy rasy Husky, Samojedy, Malamuty oraz Psy Grenlandzkie. To dyscyplina, która wymaga ogromnej wytrzymałości i kondycji, jednak nikt nie każe nam przecież od razu startować w zawodach :) Możemy po prostu robić to w ramach urozmaicenia czasu, spędzanego z pupilami, o ile są to psy duże, silne i... mamy ich kilka ;)


Sit-ski


Osoby niepełnosprawne również mogą brać udział w psich zaprzęgach, korzystając z Sit-ski. Są to sanie, wyposażone w siedzisko z pasami do przypięcia niepełnosprawnego maszera. Sanie te mają również hamulec, który pomaga w skręcaniu i może zwolnić tempo, biegnącego zaprzęgu.

Skijoring i Pulka


To sporty, do których potrzebujemy psa sportowego, nart biegowych oraz specjalnej uprzęży, linki i pasa dla nas, czyli maszerów. Skijoring to nic innego jak ciągnięcie przez psa maszera, który ma na sobie narty biegowe. Pulka natomiast to już trochę wyższa szkoła jazdy, ponieważ tu dokładamy płaskie saneczki, które ciągnie psiak i, do których z tyłu, za pomocą linki, przyczepiony jest maszer. Należy pamiętać, by saneczki nie były za bardzo obciążone, to znaczy suka nie powinna ciągnąć więcej niż 15 kg, a pies 20 kg. Podczas początkowych treningów, obciążenie pulki powinno być dużo mniejsze - należy je zwiększać stopniowo.


Canicross


Canicross to prościej mówiąc bieg z psem, przypiętym do smyczy z amortyzatorem, która łączy się z pasem na talii maszera. Pies biegnie przodem, maszer za nim. Najlepsze w tym sporcie jest to, że można uprawiać go z każdym psem, który lubi aktywność fizyczną. Co więcej, można go uprawiać bez względu na to, czy na ziemi leży śnieg, czy nie.

Bikejoring


Jeśli kochacie jazdę na rowerze i macie psa, który lubi biegać, może pomyślcie nad Bikejoring'iem? To sport, w którym jeden albo dwa psy ciągną rower, połączony z nimi linką z amortyzatorem. Wy będziecie mogli robić to, co kochacie, a Wasze psiaki z pewnością będą zachwycone nową zabawą!

Dogtrekking


To po prostu wędrowanie z psiakiem, który przymocowany jest do nas oczywiście linką z amortyzatorem. Dogtrekking można uprawiać zarówno latem, jak i zimą,. Każda pora jest tu dobra, by trenować i aktywnie spędzać czas ze swoim czworonożnym przyjacielem :) Więcej o tym sporcie TUTAJ


Poza wymienionymi wyżej sportami, zawsze zostaje Wam jeszcze po prostu wyjście na dwór, porzucanie psiakowi piłki albo frisbee i turlanie się z nim po śniegu :) Najważniejsze przecież jest po prostu wspólne spędzanie czasu i dobra zabawa. Bawcie się, bądźcie szczęśliwi i sami wymyślajcie nowe zimowe sporty, które będą sprawiały Wam frajdę! :)


↓ SMYCZE DO DOGTREKKINGU ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Zima to dla mnie najlepszy czas na szaleństwa z psem, nie ma wtedy obawy przed przegrzaniem, można szaleć do woli (a przynajmniej tak daje mi znać mój pies :D). My biegamy w zimę i to sama frajda w zaspach śniegu :).

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger