piątek, 13 grudnia 2013

Aby pies biegł przy koniu

Aby pies biegł przy koniu
Dzisiaj opowiem Wam o tym, jak nauczyć psa biegać przy koniu.

Dzisiaj opowiem Wam jak krok po kroku nauczyć psa biegać przy koniu. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które pragną zabierać swojego psa lub psy na przejażdżki konne, a nie wiedzą od czego zacząć naukę. Zanim jednak do niej przystąpimy, warto wcześniej oswoić konia do obecności psa oraz na odwrót. Dzięki temu unikniemy stresów oraz nieprzewidzianych sytuacji.

Oto lista kroków, które pozwolą Wam osiągnąć wyznaczony przez Was cel:

 

Krok 1: Dobry sprzęt


Bardzo ważne przy nauczaniu psa biegania przy koniu, jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt- dobrej jakości smycz. Składa się ona z pasa, który jeździec musi przełożyć przez ramię oraz długiego rzemienia,  którego jeden koniec mocuje się do kółka w pasie.  Jego drugi koniec, który przeciąga się przez obrożę czworonoga, jeździec chwyta wraz z wodzami.

 

Krok 2: Obroża


Zwykła obroża nie nadaje się do pilnowania psa w trakcie jazdy konnej. Warto więc zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt, czyli obrożę z krętlikiem. Obraca się on wokół własnej osi, dzięki czemu smycz się nie plączę i można ją łatwo oraz szybko wyciągnąć.

 

Krok 3: Pozycja


Jeździec musi trzymać w ręku jeden koniec rzemienia, który w razie potrzeby lub nagłego wypadku może puścić. Dzięki temu, nie musi zsiadać z konia, by odpiąć karabińczyk.

 

Krok 4: Prowadzenie psa


Prowadzimy czworonoga po prawej stronie. Prowadzenie go z tej strony jest bardzo ważne w momencie, gdy poruszamy się drogą. Dzięki temu, jeździec ubezpiecza psa. Jest w stanie go kontrolować oraz przywołać do porządku, jeśli pies straci nad sobą kontrolę, przestraszy się lub będzie chciał pobiec za czymś go interesującym.

 

Krok 5: Panowanie nad sytuacją


Jeśli jeździmy z psem, który nigdy wcześniej nie biegał przy koniu, może dojść do jakiegoś wypadku. Czworonóg może na przykład wejść koniowi pod brzuch. Ważne, by nie zacząć panikować i nerwowo ciągnąć za smycz. Należy zatrzymać konia oraz ustawić go w taki sposób, by pupil znalazł się z prawej strony. Jeśli sytuacja jest dramatyczna, należy puścić smycz i pozwolić psu samemu wyplątać się z sytuacji.

 

Krok 6: Przyzwyczajenie


Kontrola nad psem i koniem jest trudna. Warto więc zacząć od wykonywania wszelkich ćwiczeń w stępie. Po pewnym czasie, gdy zobaczymy, że zwierzaki oswoiły się już z nową sytuacją, możemy pozwolić im pokonywać łuki, skręcać, ruszać się w jednym momencie oraz zatrzymywać się. Możemy nawet pozwolić zwierzakom poruszać się kłusem.

 

Krok 7: Wyższy poziom


Jeśli jeździec, koń oraz pies zaczną się ze sobą dobrze czuć, możemy wziąć czworonoga na smycz nie prosząc o pomoc osoby trzeciej.

 

Krok 8: Wzajemna pomoc


Po pewnym czasie jeżdżenia kłusem, powinniśmy zauważyć zmianę we wzajemnym traktowaniu się zwierząt. Powinny one dbać o siebie nawzajem i uważać na swoje czyny.

 

Krok 9: Galop


Jeśli poruszamy się na otwartej przestrzeni, możemy spróbować pojechać galopem. Ważne, by wcześniej spuścić psa lub psy ze smyczy, by nie wpadły koniowi pod kopyta.

Pamiętajcie, że proces nauczania psa biegania obok konia wymaga czasu. Należy poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi oraz nerwów. Warto poprosić kogoś, by towarzyszył nam przy pierwszych próbach wspólnej jazdy psa z koniem. Pomoc drugiej osoby okaże się wyjątkowo cenna przy zakładaniu psu smyczy oraz ewentualnym rozplątaniu jej w przypadku jakiegoś nieoczekiwanego zwrotu akcji. Warto również z niej skorzystać w przypadku, gdy któreś ze zwierząt się przestraszy i będzie chciało od Was uciec.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst:  Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger