piątek, 20 grudnia 2013

Brzydki oddech u psa

Brzydki oddech u psa
Problemy z brzydkim psim oddechem zdarzają się bardzo często. Najczęściej zauważamy je, gdy nasze psiaki okazują nam czułość, skaczą na nas i zaczynają nas lizać po całej twarzy. Zresztą, co ja mówię, nie tylko po twarzy, liżą dosłownie wszędzie! :) Uwielbiamy to, tak samo jak one, jednak do czasu...gdy, podczas tych przemiłych zabaw poczujemy silny odór, wydobywający się z pyska psa, nie możemy tego znieść i wspomniane wcześniej gesty miłości przestają już być tak miłe. Co wtedy robić?

Przyczyny brzydkiego oddechu u psa


Psiaki, w przeciwieństwie do ludzi, nie potrafią same dbać o higienę jamy ustnej. Nie wiedzą też, co może je czekać, jeśli ta higiena będzie kiepska i zęby nie będą regularnie sprawdzane i czyszczone. Bardzo często to my jesteśmy odpowiedzialni za brzydki oddech psa, który tak nas odrzuca. Są jednak sytuacje, kiedy nawet dbanie o czystość zębów i jamy ustnej nie pomoże. Tak dzieje się wtedy, kiedy brzydki oddech jest jednym z objawów jakiejś poważniejszej choroby.


Pies je co popadnie, ma problemy z trawieniem i śmierdzi mu z pyska


Niestety, karmiąc psa byle czym, należy spodziewać się różnych problemów, m.in. problemów z trawieniem. Jeśli psiak zjada produkty, które zawierają węglowodany (bez których pies absolutnie mógłby się obyć) albo zbyt dużą ilość białek, a dodatkowo nie dostaje żadnych substancji, które wspomagają pracę jego jelit, wówczas pokarm, zamiast być trawiony, zalegając w przewodzie pokarmowym, powoli zaczyna się rozkładać, przyczyniając się do brzydkiego oddechu psa

Pies ma kamień nazębny, choroby dziąseł i dlatego ma brzydki oddech


Owszem, jeśli zaniedbaliśmy higienę i doprowadziliśmy do powstania kamienia nazębnego lub chorób przyzębia, oddech psa nie będzie przyjemny. Psiaki przyjmują pokarm, którego resztki osadzają się na zębach. Jeśli w żaden sposób ich nie czyścimy, w jamie ustnej zaczynają rozwijać się bakterie. Płytka bakteryjna narasta, zniszczona zostaje struktura dziąseł, dochodzi do stanów zapalnych. Najlepiej jest, od razu, gdy zauważymy coś niepokojącego, szybko udać się do weterynarza. Jeśli to tylko kamień nazębny, lekarz przeprowadzi zabieg, za pomocą ultradźwięków, podczas którego usunie nalot. Zadaniem dla nas jest od tego momentu przywiązywanie większej uwagi do higieny jamy ustnej psa, by nie doprowadzić po raz kolejny do powstania kamienia, czy też chorób dziąseł i przyzębia.

↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA PSÓW ↓Brzydki oddech u psa może być objawem poważnej choroby


Oto choroby, pod kątem których należy zbadać psa, jeśli brzydki oddech nie jest wynikiem zaniedbania higieny jamy ustnej:
  • niewydolność nerek,
  • mocznica,
  • zaburzenia pracy wątroby,
  • cukrzyca.
Nie należy więc bagatelizować nieprzyjemnego oddechu z psiego pyska. Im wcześniej wykryta zostanie choroba, tym lepiej. Łatwiej i szybciej można ją wtedy przecież wyleczyć.

Jak profilaktycznie dbać o higienę jamy ustnej psa


Przede wszystkim, ważne jest podawanie psu dobrej jakościowo karmy, która dodatkowo ma odpowiednią wielkość granulek. Pies musi bowiem gryźć, by oczyszczać tym samym swoje zęby. Dodatkowo, można podawać psu różne gryzaki, zabawki z wypustkami, specjalnie stworzone, by ułatwiać dbanie o higienę jamy ustnej czworonogów. Często gryzaki te mają także dodatki, jak np. mentol, który dodatkowo neutralizuje przykre zapachy z buzi pupilków. Świetnie działają także wszelkie surowe kości, skutecznie usuwając niewielki kamień nazębny. By dbać o zęby psa, możemy też spróbować szczotkować jego zęby dwa razy w tygodniu, stosując przy tym specjalnie stworzone dla naszych milusińskich szczoteczki i pasty do zębów.


↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH ZĘBÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger