sobota, 28 grudnia 2013

Przygarnięcie drugiego psa

Przygarnięcie drugiego psa
Psy to wspaniałe zwierzęta. Mając jednego psiaka, często chcemy przygarnąć do siebie kolejnego pupila. Zanim jednak to zrobimy, musimy dokładnie przeanalizować naszą sytuację, by mieć pewność, że wszystkie nasze psiaki będą u nas szczęśliwe.

Przeważnie chcemy powiększyć naszą rodzinę o kolejnego psa, ponieważ całymi dniami nie ma nas w domu, nasz maluch siedzi sam, a my nie chcemy, by się nudził. Dzięki temu będzie miał przecież kompana do zabaw i może przestanie nawet niszczyć meble i gryźć wszystko, co tylko stanie mu na drodze? Bardzo możliwe, że tak się stanie, jednak nie możemy wybrać pierwszego psa, jaki wpadnie nam w oko i zawładnie naszym sercem. Nie możemy też ot tak podjąć tej decyzji, pojechać po psa i od razu wprowadzić go do domu. Nie należy się spieszyć, cały proces musi być dokładnie przemyślany. To nie jest przecież zakup kolejnego mebla do domu, to decyzja na całe życie.

Jaki pies będzie najlepszy jako towarzysz dla mojego pupila


Oczywiście nie ma reguły, jednak zazwyczaj najłatwiej jest wprowadzić do domu psiaka odmiennej płci, w podobnym wieku, podobnej wielkości i, co najważniejsze, o zbliżonym temperamencie do temperamentu naszego pupila. Niezwykle ważne jest, by zwierzę, do tej pory mieszkające z nami, lubiło bawić się z innymi psami, a przynajmniej je tolerowało. Możemy to sprawdzić, podczas spacerów z czworonogiem, a także zapraszając do domu znajomych z psami. Dzięki temu zobaczymy, czy nasz psiak lubi przebywać w towarzystwie innych psów, czy je akceptuje. Najważniejsze, by przynajmniej potrafił zachować spokój i nie rzucał się na osobniki, otaczające go. Jeśli widzimy, że pies reaguje jednak agresywnie, poczekajmy jeszcze z decyzją o nowym domowniku. Postarajmy się najpierw przyzwyczaić naszego szkraba do innych zwierząt, częściej wychodźmy z nim na spacery do parków, pozwalajmy mu zapoznawać się z innymi psami.

Kiedy jesteśmy już przekonani, że chcemy przygarnąć drugiego psa


Jeśli już mamy pewność, że chcemy mieć w domu drugiego psa, wybraliśmy już osobnika, który, naszym zdaniem, najbardziej nadaje się na towarzysza dla naszego obecnego psiaka, czas pomyśleć o tym, jak uniknąć okropnego obszczekiwania i agresywnych zachowań, czyli jak bezboleśnie wprowadzić do domu nowego domownika.

Przede wszystkim, jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest zapoznać ze sobą osobniki na neutralnym gruncie, a nie od razu w domu, gdzie nasz obecny psiak ma ogromną przewagę. Dobre będzie takie miejsce, którego żaden z psów nie zna. Jeśli jest to możliwe, zorganizujmy kilka takich spotkań, zanim nowy psiak pojawi się w domu, by psy mogły się zapoznać i byśmy my mogli zobaczyć, jak na siebie reagują. Czasem psiaki od razu się polubią, jednak musimy być przygotowani na najgorsze. Bywa tak, że musi minąć sporo czasu, zanim nasze czworonogi będą reagowały na siebie tak, jak my byśmy chcieli, by reagowały. Przed wprowadzeniem nowego psa do domu, dobrze jest także wyeliminować wszelkie przedmioty, które mogą stać się przyczyną konfliktów, czyli np. ulubione zabawki naszego obecnego psa. Pamiętajmy też, by, gdy psiaki będą już razem, dawać im jedzenie w oddzielnych miskach, by nie czuły, że muszą rywalizować ze sobą o posiłek.

Za każdym razem, gdy myślimy o nowym zwierzęcym przyjacielu, musimy przeanalizować wszystkie "za" i "przeciw". Pamiętajmy, że najważniejsze jest, by nasze zwierzęta czuły się u nas dobrze. Jeśli wiemy, że naszemu psu ciężko będzie zaakceptować nowego psiaka, czy kota, nie róbmy nic na siłę i tylko dlatego, że chcemy mieć kolejne zwierzę i koniec kropka. Możemy przez to narazić zwierzaki na cierpienie. Żadne z nich nie będzie szczęśliwe i możliwe, że i tak trzeba będzie pozbyć się nowego domownika. To dopiero będzie bolesne. Lepiej więc przemyśleć wszystko przed podjęciem decyzji i działać mądrze, mając na uwadze dobro, zarówno obecnych zwierzaków, jak i tych, które chcielibyśmy jeszcze mieć.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger