środa, 25 grudnia 2013

Flyball

Flyball
Dzisiaj opowiem Wam o kolejnym psim sporcie, który zyskuje coraz więcej zwolenników wśród właścicieli psów. Nosi on nazwę FLYBALL.

Flyball to sport dla psów, który polega na tym, iż czworonóg musi przebiec przez różne przeszkody, takie jak płotki i różne wzniesienia. Pokonuje je po to, by dotrzeć do urządzenia, które, po naciśnięciu łapą, uwalnia piłkę. Następnie pupil musi wrócić z nią do właściciela. Musi to zrobić jak najszybciej, by zdobyć jak najkrótszy czas.

Flyball to drużynowa dyscyplina sportowa. W jednej grupie znajdują się cztery psy. Na torze ustawione są cztery płotki w odległości trzech metrów każda. Pierwszy płotek stoi w odległości 1,8 m od linii startu. Natomiast czwarty, ostatni płotek, leży w odległości 4,5 m od linii startu. Łącznie psy muszę pokonać 15,5 m.

Właściciele czworonogów, podczas trwania konkurencji, pozostają poza torem.Wysokość przeszkód zależy od tego, jaką wysokość w kłębie ma najniższy pies należący do drużyny.

Skąd wywodzi się Flyball


Ta dyscyplina sportowa wywodzi się z Kalifornii. W latach 70-tych Herbert Wagner wymyślił wyrzutnię piłeczek  tenisowych. To stało się źródłem inspiracji to stworzenia nowej, psiej dyscypliny sportowej, jaką jest Flyball. Bardzo szybko okazało się, że wielu właścicieli psów uważa ją za interesującą. Powstało Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Flyball’u, które stworzyło istniejące do dzisiaj zasady oraz regulamin.

Zasady Flyball’u


Na dwóch równoległych torach ścigają się dwie drużyny, z których każda, jak już wcześniej wspomniałam, składa się z czterech zawodników. W zespole znajduje się również ładowacz. Jest on odpowiedzialny za obsługę maszyny, która wyrzuca piłki. Drużyna musi również mieć pomocnika, który będzie pomagał w zbieraniu piłek.

Wyścig ma charakter sztafety. Czworonóg pokonuje cztery płotki, naciskając przednimi łapami na maszynę, uwalnia piłkę, a następnie wraca przez przeszkody do wołającego go przewodnika. Na linii mety mija się z psem ze swojej drużyny, który wykonuje tę samą czynność. Ekipa, której członkowie ukończą bieg najszybciej oraz nie popełnią żadnego błędu, zwycięża.

Ważne jest, by czworonogi biegły równo po torze, były zdyscyplinowane, szybkie oraz zgrane ze sobą. Jest to szczególnie ważne przy linii startu i mety, gdy jeden pupil kończy wyścig, a drugi dopiero go rozpoczyna. Najmniejszy błąd może kosztować całą drużynę utratę szansy na wygraną.

Sztafeta w Polsce


W Polsce już od ponad 10 lat rozwija się psia sztafeta. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w Katowicach w 1998 roku. Od tamtej pory, co roku w marcu, podczas Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych, odbywają się zawody Flyball’u.

Polskie drużyny Flyball’u odnoszą sukcesy za granicą, na zawodach międzynarodowych. W 2005 roku jedna z naszych rodzimych grup zajęła trzecie miejsce w Brnie, a w 2007 roku inna grupa zajęłą drugie miejsce w Czechach.

Co zrobić, by wystartować w zawodach Flyball’u


Najważniejsze jest to, by stworzyć drużynę lub zgłosić się do klubu psich sportów. Tam prowadzone są szkolenia z tej dyscypliny sportowej. Trwają one dosyć długo, a stworzenie zgranego i dobrze funkcjonującego zespołu trwa około 1,5 roku.

Do uprawiania tego sportu trzeba mieć odpowiedni sprzęt i miejsce do ćwiczeń. Można je stworzyć samemu.

Szkolenie zaczyna się od nauki pokonywania toru. Ważne jest również to, by nauczyć psa pobierania piłki ze specjalnej maszyny. Dopiero po tym można wymagać od czworonoga szybkości oraz innych rzeczy.

Jak każda dyscyplina sportowa, nauka Flyball’u wymaga czasu i wysiłku. Ważne jest więc, by trwać w postanowieniu i nie załamywać się przy pierwszym niepowodzeniu.

↓ KARMY DLA PSÓW AKTYWNYCH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger