niedziela, 29 grudnia 2013

Jak przedłużyć psu życie

Jak przedłużyć psu życie
Dzisiaj opowiem Wam o tym, jak przedłużyć życie swojemu psu. Wystarczy zastosować się do paru prostych zasad, by dłużej cieszyć się wspólnymi chwilami spędzonymi z czworonożnym przyjacielem.

Co decyduje o długości życia psa


Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo będzie żył nasz pies. Istnieje jednak parę czynników, które pomogą nam, mniej więcej, określić to, w jakim wieku umrze czworonóg:

 • Wzrost psa- im większy czworonóg, tym krótszy żywot. Dlaczego? Psy rasy dużych i olbrzymich mają więcej komórek, które organizm musi utrzymywać i wymieniać.
 • Płeć psa- suki żyją dłużej niż samce. 
 • Żywienie psa- odpowiednio dobrana karma wspomaga poprawne funkcjonowanie organizmu, który jest zaopatrywany w witaminy i minerały. Im mniej przetworzone jedzenie, tym lepiej. Ważne jest również, by co jakiś czas dawać czworonogowi surowe mięso oraz kości (wszystkie oprócz drobiowych).
 • Zdrowe zęby, zdrowy pies- dziąsła są miejscem unerwionym i podatnym na infekcje. Jeśli doprowadzimy do choroby zębów, możemy doprowadzić do osłabienia organizmu i rozprzestrzeniania się różnego typu dolegliwości.
 • Ruch to zdrowie- jeśli zapewnimy psu odpowiednią ilość ruchu, sprawimy, że będzie on zdrowy i szczęśliwy. Odpowiednia aktywność fizyczna powoduje to, iż nasz czworonóg będzie mniej podatny na choroby, takie jak otyłość, problemy ze stawami, choroby kręgosłupa oraz mięśni. Ruch jest ważny również dlatego, że powoduje produkowanie przez organizm endorfin, które czynią czworonoga szczęśliwym.

Co zrobić, by przedłużyć psu życie


Wystarczy trzymać się kilku zasad, by dłużej cieszyć się obecnością naszego pupila:

 • Należy utrzymywać u psa odpowiednią wagę. Jeśli czworonóg będzie zbyt gruby, sprawi to, że zaczną występować u niego choroby, które skracają życie. Mogą to być problemy z ciśnieniem, cukrzycą, chorobami stawów itp. Badania wykazują, że psy otyłe żyją przeszło o dwa lata mniej niż te, które utrzymują odpowiednią wagę.
 • Należy utrzymywać u psa odpowiednią kondycję psychiczną. Okazuje się, iż czworonogi, które cierpią na różnego typu choroby psychiczne, takie jak depresja, żyją o wiele krócej niż czworonogi zdrowe. Jak więc sprawić, by nasz pupil nie czuł się zdołowany? Musimy bacznie go obserwować każdego dnia. Jeśli spędzamy z pupilem odpowiednią ilość czasu, wychodzimy z nim na spacery i okazujemy miłość, wszystko powinno być w porządku. Jeśli jednak zobaczymy, że zachowanie psa odbiega od normy, warto zwrócić się do zoopsychologa bądź behawiorysty. On powie nam w czym tkwi problem i podpowie, jak pozbyć się problemu.
 • Należy zapewnić psu trzy podstawowe rzeczy: miłość, jedzenie oraz dyscyplinę. Jeśli zapewnimy pupilowi równowagę w życiu, będzie on najszczęśliwszą istotą na świecie. Jeśli przesadzimy z którąś z tych rzeczy, życie psa będzie niekompletne.

Jak sprawdzić, czy pies się starzeje


Należy zadać sobie parę pytań:

 • Czy zachowanie psa zmieniło się w jakiś sposób? 
 • Czy czworonóg chętnie uczestniczy w zabawach, spacerach oraz innych, wspólnych aktywnościach fizycznych?
 • Czy piesek jest w stanie wejść po schodach, wskoczyć na kanapę?
 • Czy w trakcie głaskania pupil źle reaguje, gdy dotykamy go w pewne miejsca?
 • Czy pupil ma problemy z utrzymywaniem moczu?
 • Czy czworonóg sprawia wrażenie zagubionego, nieobecnego czy sfrustrowanego?
 • Czy piesek pamięta komendy i wykonuje je z zapałem?


Pamiętajcie, by bacznie obserwować swojego psa. Jak wiadomo, wszystkie choroby dają wcześniej objawy. Warto więc chodzić na regularne badania do weterynarza. Nie starajmy się leczyć pupila na własną rękę. Możemy mu wtedy zaszkodzić.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

 1. Bardzo przydatne ,mam grubego psa labradora i to pomaga

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger