poniedziałek, 23 grudnia 2013

Nie dłubać psu w uszach!

Nie dłubać psu w uszach!
Dzisiaj opowiem Wam, jakie błędy popełniamy przy czyszczeniu psich uszu oraz dlaczego nie wolno w nich dłubać na siłę.

Uszy psa pełnią niezwykle ważną funkcję. Nie odpowiadają jedynie za odbieranie dźwięków, ale również za utrzymanie równowagi oraz przesyłanie informacji na temat pozycji ciała do mózgu.

Ucho u czworonogów różni się w zależności od rasy. Jednak u każdego z nich jest swoistym radarem, który, by prawidłowo funkcjonować, musi być zadbane i nieuszkodzone.

Stany zapalne ucha grożą zazwyczaj psom ras dużych, u których jest ono ciągle zakryte i nie podlega odpowiedniej wentylacji. Jednak nie tylko warunki genetyczne sprawiają, że pies może cierpieć na problemy związane z uszami. Często ich powodem jest nieodpowiednie zachowanie człowieka.

Często zdarza się, iż właściciele psów nieumiejętnie oczyszczają uszy swojego pupila. Nie robią tego oczywiście specjalnie. Wynika to z ich niewiedzy.

 

Jak NIE czyścić psich uszu


  • Nie wolno wpychać na siłę czworonogowi patyczków do uszu!
  • Nie wolno używać w tym celu preparatów przeznaczonych dla ludzi!
  • Nie wolno czyścić psu uszu zbyt często, by nie naruszać ich naturalnej powłoki!
  • Nie wolno czyścić uszu wodą!

  Jak czyścić psie uszy


  Należy obserwować stan czystości uszu, by móc określić, czy czyszczenie ich jest faktycznie konieczne.W celu pozbycia się zarazków i kurzu, używamy oliwki dla niemowląt bądź parafiny. Następnie bierzemy wacik bądź patyczek do uszu i delikatnie usuwamy nadmiar substancji wraz z brudem.

  Należy monitorować stan uszu, by nie doprowadzić do ich zapalenia, opuchnięcia lub innych infekcji.

   

  Ciekawostki o psich uszach

  1. Dawno temu obcinano uszy psom myśliwskim, na przykład takim polującym na saluki. Czworonogami, które również nie mogły pochwalić się całymi uszami, były osobniki pilnujące stad przed wilkami i innymi drapieżnikami, takie jak Owczarki kaukaskie czy anatolijskie.
  2. Psy komunikują się z nami przy pomocy uszu:
   • Gdy kładą je dotyku i zamykają pysk cofając kąciki warg, oznacza to, że boją się i stresują,
   • Gdy nastawiają je do przodu, patrzą się w jeden punkt oraz marszczą czoło, oznacza to, że coś zwróciło ich uwagę,
   • Gdy nastawiają je do przodu, skupiają się na przeciwniku i odsłaniają zęby, oznacza to, że są gotowe do ataku,
   • Gdy rozstawiają je na boki, otwierają pysk, a ich oczy są smutne, oznacza to, że są zdezorientowane i nie wiedzą, co się wokół nich dzieje.
  3. Jeśli czworonóg nie dosłyszy, nie można spuszczać go ze smyczy, zachodzić znienacka, należy nauczyć go reagować na gesty oraz, by go przywołać, należy używać gwizdka.
  4. Szczeniaki zaczynają słyszeć mniej więcej w tym samym momencie co widzieć. Czworonogi mają świetny słuch i wychwytują dźwięki, które dla ludzkiego ucha są nie do wykrycia. Nieprzyjemne są dla nich wszelkiego typu odstraszacze, które emitują wyjątkowo wysokie i piskliwe dźwięki. Wrażliwość psiego słuchu może doprowadzić do tego, że pupil będzie bał się wszelkich huków, wystrzałów lub krzyków. Gdy pies słyszy dziwny dźwięk, przekręca głowę na bok. W ten sposób stara się wychwycić fale dźwiękowe, by sprawdzić, co może być ich źródłem.
  5. Psia głuchota często związana jest z białym umaszczeniem. Jeśli na głowie psa przeważa biel, powinniśmy wybrać się z nim do weterynarza. Istnieje bowiem możliwość, że ma on skłonności do głuchoty.
  6. Tak zwana głuchota wybiórcza u psa często mylona jest z prawdziwym uszkodzeniem słuchu. Prawda jest jednak taka, że wiele czworonogów po prostu ignoruje nasze komendy i prośby.
  Pamiętajcie, by regularnie sprawdzać stan uszu swojego czworonoga. Zabieraj go na rutynowe kontrole!

  ↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH USZU ↓

  Sklep Telekarma


  Tekst: Małgorzata Filipczyk
  Zdjęcie: Fotolia.pl

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger