sobota, 14 grudnia 2013

Podatek od posiadania psa

Podatek od posiadania psa
Czy wiedzieliście o istnieniu podatku od posiadania psa? Tak, taki podatek jest, funkcjonuje (choć nie wszędzie) i w związku z tym należy, co roku, uiszczać opłatę od psiaka. Są jednak osoby, zwolnione z tego obowiązku i m.in. o tym napiszę Wam dzisiaj w moim poście. Zapraszam więc do czytania.

Przepisy prawne, regulujące kwestię obowiązku płacenia podatku od posiadania psa


Podatek od posiadania psa, ustalany jest co roku i jego wysokość ulega zmianom, odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług. Jest to podatek samorządowy, a więc wpływy, czyli pieniądze zgromadzone od właścicieli psiaków (osób fizycznych), zasilają budżety gmin. Odgórnie, na każdy rok, ustalana jest jedynie maksymalna kwota tego podatku. Każda gmina ma prawo ustalić kwotę niższą od niej. Warto także zaznaczyć, że są miasta, w których władze zrezygnowały z podatku od posiadania psa. Należą do nich m.in. Warszawa, Wrocław, Łódź, a także Katowice. Podatek ten muszą natomiast płacić  mieszkańcy m.in. Poznania i Krakowa.

W roku 2013 maksymalny podatek od posiadania psa mógł wynieść 119, 93 zł. Na rok 2014 ustalono natomiast kwotę maksymalną w wysokości 121,01 zł od jednego psa (opłata roczna).

Kto jest zwolniony z obowiązku płacenia podatku od psa


Osoby zwolnione z obowiązku płacenia podatku od psa to*:

 • członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności,
 • osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa,
 • osoby niepełnosprawne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.) - z tytułu posiadania psa asystującego,
 • osoby w wieku powyżej 65 lat, prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa,
 • podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Dodatkowo, rada gminy ma możliwość, w drodze uchwały, zwolnić z podatku od posiadania psów inne osoby niż te, wymienione w ustawie.

*Na podstawie ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.)

Przykład - podatek od posiadania psa w gminie Szczecin


W 2013 roku, w Szczecinie podatek od posiadania psa wynosił 50 złotych (opłata roczna). 

Podatek od posiadania psa, w gminie Szczecin nie jest pobierany (poza osobami, wymienionymi wyżej, zgodnie z treścią ustawy) w przypadku:

 • posiadania psa, adoptowanego ze schroniska,
 • posiadania psa, poddanego zabiegowi sterylizacji lub kastracji,
 • posiadania psa, w wieku do 4 miesięcy.

Należy więc wczytać się w przepisy, dowiedzieć się, czy na terenie gminy, w jakiej mieszkacie, podatek obowiązuje, czy jesteście z niego zwolnieni, czy zobowiązani do uiszczenia opłaty. Pamiętajcie, że brak wpłaty niesie za sobą konsekwencje. W każdym mieście nieco inaczej wygląda procedura egzekucyjna. Czasem, na początku, jest to jedynie wezwanie podatnika, ale są miasta, w których od razu mamy do czynienia z postępowaniem egzekucyjnym. Jeśli uchylamy się od opłaty, urząd może wystawić tytuł wykonawczy, a  komornik może zająć nasze konto. Nie warto więc narażać się na takie nieprzyjemne sytuacje i lepiej zapłacić, prawda? :)

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓

Sklep TelekarmaTekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

4 komentarze:

 1. Właśnie nie wiem jak jest u nas w Bydgoszczy z tym, ale nie słyszałam do tej pory ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Bydgoszczy, podatku od posiadania psa nie ma od 2009 r. :)

   Usuń
  2. W Krakowie na 2013 rok było 36 zł i zwolnione były jeszcze psy zachipowane i w wieku do 8 czy 9 msc

   Usuń
 2. w Polsce podatek od posiadania psa został zniesiony w 2007 roku. dziś mówi się tylko o opłacie za posiadanie psa. Autorze artykułu - to nie to samo.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger