poniedziałek, 26 sierpnia 2019

Najczęstsze choroby psów


Nasz pupil nie chce się bawić, nie ma apetytu, a może najchętniej w ogóle nie wstawałby ze swojego posłania? To wyraźny sygnał alarmowy – w taki sposób często rozpoczynają się różnorodne psie choroby. Na szczęście przed wieloma problemami zdrowotnymi jesteśmy w stanie uchronić pupila, jeśli tylko w porę wdrożymy odpowiednie działania profilaktyczne. Jakie są najczęstsze choroby psów? Jak możemy im zapobiegać?


Parwowiroza


Parwowiroza to groźna choroba wirusowa, na którą najczęściej zapadają szczenięta w wieku od 2. do 20. tygodnia. Czynnikiem etiologicznym jest parwowirus psi (CPV-2), charakteryzujący się dużą odpornością na środki dezynfekcyjne i wysoką temperaturę. Do zarażenia dochodzi z reguły poprzez kontakt z odchodami chorych osobników. Wirus może być przenoszony również na ubraniach czy butach. Pierwszym objawem parwowirozy jest zwykle brak apetytu. Później pojawiają się silne wymioty i biegunki (nierzadko z domieszką krwi). U niektórych szczeniąt parwowiroza przebiega też pod postacią zapalenia mięśnia sercowego. Z kolei u dorosłych czworonogów choroba może nie dawać żadnych wyraźnych objawów. Terapia parwowirozy polega przede wszystkim na nawadnianiu zwierzaka, uzupełnianiu elektrolitów i zapobieganiu wtórnym infekcjom bakteryjnym przy użyciu antybiotyków. Parwowiroza może stanowić poważne zagrożenie dla życia młodych psiaków. Nie wolno więc nigdy pomijać profilaktyki, opierającej się na okresowym szczepieniu szczeniąt i psów dorosłych.

Nosówka


Nosówka »  to kolejna wysoce zaraźliwa choroba wirusowa psów. Najbardziej podatne na zarażenie wirusem CDV są czworonogi w wieku od 3. do 12. miesiąca. Psiaki zarażają się drogą kropelkową lub pokarmową – poprzez kontakt z wydzielinami chorych zwierzaków. Nosówka u psa występuje w trzech głównych postaciach: płucnej, jelitowej i nerwowej. U niektórych podopiecznych może pojawić się też w formie skórnej, jako stwardnienie opuszek palcowych. Do symptomów choroby należą m.in.: gorączka, zapalenie spojówek, wyciek z nosa, kaszel, wymioty, biegunki, drżenie kończyn, obfite ślinienie się, skurcze mięśni. Leczenie ma na celu przede wszystkim wzmocnienie psiego organizmu oraz ograniczenie niebezpiecznych powikłań. Skuteczną metodą zapobiegania chorobie są szczepienia ochronne.

Dysplazja stawów


Dysplazja stawów to choroba o podłożu genetycznym, która zaburza prawidłowe funkcjonowanie narządu ruchu czworonogów. Niestabilność struktur stawowych może prowadzić do kolejnych problemów – powstawania urazów, stanów zapalnych i zmian zwyrodnieniowych. Problemy ze stawami u psów » objawiają się niechęcią do aktywności, sztywnym chodem, powolnym poruszaniem się. W grupie ryzyka, wykazującej szczególne predyspozycje do dysplazji, znajdują się psiaki ras dużych i olbrzymich. Aby ograniczyć rozwój choroby u pupila, należy zadbać o prawidłową dietę i właściwą dawkę ruchu. Niewskazane są forsujące ćwiczenia. Warto natomiast zachęcać zwierzaka do umiarkowanej aktywności i częstych, krótkich spacerów. Nie można także dopuścić do nadwagi u pupila. Menu ulubieńca można wzbogacić o substancje chondroprotekcyjne i przeciwzapalne, np. glukozaminę, chondroitynę, wielonienasycone kwasy tłuszczowe (poczytaj więcej o zapaleniu stawów u psa KLIK).


 ↓ PREPARATY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE STAWY↓
Babeszjoza


Choroby odkleszczowe stały się plagą naszych czasów. Szczególnym zagrożeniem dla życia i zdrowia czworonogów jest bez wątpienia babeszjoza ». Chorobę wywołuje pierwotniak Babesia canis, którego nosicielami są kleszcze. Gdy pajęczaki żerują na psiaku, do jego krwiobiegu dostają się śmiertelnie niebezpieczne pierwotniaki. W wyniku babeszjozy dochodzi do rozpadu krwinek czerwonych i przedostawania się hemoglobiny do osocza. Właśnie dlatego symptomem choroby bywa różowawy lub czerwonawy mocz. Zwykle objawy są jednak mało charakterystyczne. Występują m.in. wymioty, gorączka, kulawizny, zaburzenia neurologiczne, utarta apetytu, apatia, osłabienie, niechęć do zabawy i aktywności. Skuteczność leczenia jest uzależniona od szybkiego rozpoznania choroby. Terapia polega przede wszystkim na podawaniu psu leków przeciwpasożytniczych. Aby uchronić czworonoga przed piroplazmozą, należy pamiętać o stosowaniu preparatów zwalczających kleszcze. Po każdym spacerze trzeba dokładnie skontrolować sierść pupila. Wczesne usunięcie pajęczaka znacznie redukuje ryzyko babeszjozy (poczytaj o najlepszych preparatach na kleszcze dla psa KLIK).

↓ PREPARATY PRZECIWKLESZCZOWE DLA PSA ↓Robaczyca


Inwazja pasożytów wewnętrznych to dosyć powszechna przypadłość czworonogów (sprawdź, po czym poznać, że pies ma pasożyty KLIK). Robaki są szeroko rozpowszechnione w otoczeniu, dlatego do organizmu zwierzaków mogą trafić nawet podczas zwykłego spaceru. Pasożyty przenoszą również niektóre owady, np. pchły i wszoły. Inwazja robaków może długo nie dawać wyraźnych objawów. Robaczyca u psa » prowadzi często jednak do utraty masy ciała, dolegliwości trawiennych, problemów z sierścią czy zaburzeń neurologicznych. Aby wyeliminować pasożyty z organizmu pupila, niezbędne jest jego regularne odrobaczanie. W przypadku silnych inwazji stosuje się natomiast leczenie dostosowane do rodzaju psich robaków.

↓ TABLETKI NA PASOŻYTY DLA PSA ↓
Zapalenie ucha


Specyficzna budowa psich małżowin sprawia, że nasi podopieczni niejednokrotnie cierpią z powodu stanów zapalnych uszu. Najbardziej narażone na tego typu problemy są czworonogi z ciężkimi, opadającymi uszami. Taka budowa utrudnia wentylację i oczyszczanie kanału słuchowego. Infekcjom sprzyjają także częste kąpiele, choroby alergiczne i dermatologiczne. Zapalenie ucha u psa » można rozpoznać po intensywnym drapaniu małżowin i potrząsaniu głową. Niepokojące jest też zaleganie w kanale słuchowym dużych ilości brązowej lub żółtawej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. W leczeniu chorób laryngologicznych stosuje się specjalne krople i maści, zwalczające patogeny. Profilaktyka infekcji polega przede wszystkim na okresowym kontrolowaniu i oczyszczaniu psich uszu (dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować uszy psa KLIK).


↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH USZU ↓
Nadwrażliwość pokarmowa 


Organizm wielu czworonogów bardzo gwałtownie reaguje na pewne substancje znajdujące się w pożywieniu. Czasami psie dolegliwości związane są z pobudzeniem układu immunologicznego na tle alergicznym. Zdarza się również, że to układ trawienny nie toleruje określonych składników żywnościowych. U psów, które cierpią z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowej, pojawiają się biegunki, wymioty, zaparcia, dokuczliwy świąd i problemy dermatologiczne. Terapia nadwrażliwości pokarmowej bazuje na wyeliminowaniu z menu czworonogów niepożądanych składników. Konieczne jest przestawienie pupila na specjalną dietę, wyróżniającą się hipoalergiczną lub lekkostrawną recepturą (poczytaj więcej o żywieniu psa z alergią pokarmową KLIK).

Zapalenie dziąseł


Choroby stomatologiczne mogą odebrać psiakom całą radość płynącą z jedzenia. Na powierzchni zębów czworonogów ciągle gromadzi się osad, który po pewnym czasie może przeobrazić się w kamień nazębny. Dodatkowym problemem są znajdujące się na zębach bakterie, wydzielające toksyny. W takich okolicznościach niejednokrotnie dochodzi do rozwoju stanu zapalnego dziąseł. U pupila można wtedy zaobserwować ślinotok i niechęć do gryzienia. Bardzo charakterystyczny jest ponadto nieprzyjemny zapach wydobywający się z pyska zwierzaka. Niektóre dolegliwości stomatologiczne można rozwiązać tylko poprzez usunięcie chorych zębów oraz wdrożenie antybiotykoterapii. Z tego względu nigdy nie należy zaniedbywać higieny jamy ustnej u zwierzaka (sprawdź, jak dbać o zęby psa KLIK). Warto stosować specjalne pasty i płyny oczyszczające zęby. Niezastąpione bywają również przysmaki dentystyczne dla psa ».


↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PSICH ZĘBÓW ↓
Niedoczynność tarczycy


Zaburzenia hormonalne negatywnie wpływają na funkcjonowanie całego psiego organizmu. Jedną z najczęstszych chorób endokrynologicznych domowych czworonogów jest niedoczynność tarczycy. U psiaków ma ona na ogół związek z limfocytarnym zapaleniem tarczycy. Czasami towarzyszy także innym schorzeniom, np. nadczynności kory nadnerczy. Niedoczynność tarczycy pojawia się często m.in. u bokserów, dogów niemieckich, golden retrieverów. Do typowych objawów choroby należą problemy z sierścią (np. łysienie, łojotok, łuszczenie się naskórka). Niektóre psy z niedoczynnością tarczycy » stają się ospałe i wrażliwe na niskie temperatury. Chorobę leczy się przy pomocy środków hormonalnych.

Zapalenie spojówek


Zapalenie spojówek u czworonogów może być związane z alergią, infekcją lub urazem mechanicznym. Rozwijający się stan zapalny powoduje silne łzawienie, które następnie przechodzi w śluzowy lub ropny wyciek. Nieraz można też zauważyć zaczerwienienie oczu i opuchliznę. Leczenie choroby polega na wyeliminowaniu czynnika etiologicznego i aplikowaniu odpowiednich preparatów w formie kropli. W zapobieganiu zapaleniu spojówek pomocne bywa regularne oczyszczanie okolic psich oczu specyfikami pielęgnacyjnymi, łagodzącymi podrażnienia (poczytaj więcej o pielęgnacji oczy psa KLIK).

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI OCZU PSA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Javier brosch — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger